W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Dzień Jagielloński” na lubelskim Przedmieściu Krakowskim

"Dzień Jagielloński” na lubelskim Przedmieściu Krakowskim
05.03.201515:24

Rok 2015 organizator poświęca historycznym „dzielnicom” Lublina. Po styczniowej inauguracji na Zamku oraz lutowym poznawaniu „miasta w murach”, przyszedł czas na odkrywanie tajemnic Przedmieścia Krakowskiego.
W ubiegłym miesiącu prezentowaliśmy, w jaki sposób mieszkańcy Starego Miasta zaspokajali swoje życiowe potrzeby mając do dyspozycji stosunkowo małą przestrzeń. Teraz wyjdziemy poza obręb średniowiecznych murów, na przedmieście zlokalizowane najbliżej Bramy Krakowskiej. Wzięło ono swą nazwę właśnie od traktu wiodącego ku historycznej stolicy Polski. Jego zabudowa była zarówno drewniana, jak i murowana. W drugim przypadku dotyczyło to zwłaszcza kościołów: szpitalnego oraz klasztornych (bo jak wiemy parafialny był w „mieście w murach”). Na Przedmieściu Krakowskim zlokalizowany był też dwór Firlejów, ponadto domy mieszkalne i warsztaty rzemieślnicze. Z czasem obszar ten zaczęto chronić poprzez kolejne linie fortyfikacyjne, w postaci wałów obronnych – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny.
Zwiedzanie w dniu 7 marca br. rozpocznie się o godz. 15 przy Bramie Krakowskiej. Jego trasa obejmie m.in. kościół pw. Świętego Ducha, Wieżę Wodną, obraz „Sen Leszka Czarnego” z kościoła Kapucynów, ekspozycję na Poczcie Głównej, a na zakończenie zainteresowani będą mogli zapoznać się z kościołem pobrygidkowskim (wstęp za biletami: 1,5 / 3 zł).
Najbliższy „Dzień Jagielloński” w Lublinie, poprzez swoją tematykę, zachęca również do odwiedzenia innych miejscowości na trakcie krakowskim, np. Bełżyc, Dzierzkowic, Gościeradowa i Kosina, przy przeprawie zawichojskiej (w Gminie Annopol, w której niezależnie od sezonu do dyspozycji jest most). Z kolei począwszy od nadwiślańskiego Zawichostu podróże turystyczne można realizować na dwa sposoby: albo przez Sandomierz, a w konsekwencji np. Koprzywnicę, Nowy Korczyn, Opatowiec, Koszyce i Wawrzeńczyce z Igołomią, albo przez Wiślicę, do której prowadzi droga przez Stopnicę. Więcej informacji o tej trasie podajemy zarówno na naszych stronach internetowych, jak i na Facebook’u. Zapraszamy do kontaktowania się z nami, zarówno potencjalnych turystów, jak i zainteresowanych szkoleniami przewodnickimi – mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, patronującej przedsięwzięciu Fundacji.
Udział w „Dniach i Nocach Jagiellońskich” jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10. procentowe zniżki w Lublinie oraz innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego. Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Uzyskać je można również oraz dokonać rezerwacji kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie, przy ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18.