W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Dzień Jagielloński” z księdzem Mateuszem w Lublinie

„Dzień Jagielloński” z księdzem Mateuszem w Lublinie
09.09.201411:38

 


Do tej pory prezentowani byli kolejno władcy, którzy przed wiekami podróżowali „Szlakiem Jagiellońskim” Kraków – Lublin – Wilno, począwszy od Władysława Jagiełły po Zygmunta III Wazę, jak również kupiec Mikołaj jako reprezentant bogatych mieszczan lubelskich, handlujących zarówno w Krakowie, stolicy Królestwa Polskiego, jak i w Wilnie, stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego.
– Tym razem bohaterem będzie ksiądz, uczestnik tzw. chrztu Litwy w 1387 r., wywodzący się z duchowieństwa krakowskiego. Po zapoczątkowaniu przez Władysława Jagiełłę szerokiej akcji ewangelizacyjnej na Litwie, przybył on wraz z królewskim orszakiem, z Wilna przez Lidę do Lublina, a następnie przez Wiślicę powrócił do stołecznego Krakowa. Na nasze potrzeby wybraliśmy dla niego imię Mateusz, wywodzące się od Apostoła. Przed wiekami Lublin przynależał do rozległej diecezji krakowskiej i był siedzibą jej archidiakonatu. Spacerując w sobotnie popołudnie po ulicach miasta zapoznawać się będziemy z nim jako starodawnym ośrodkiem kościelnym. Oprócz księdza Mateusza, symbolizującego chrzest Litwy, zainteresują nas też inni duchowni związani zarówno z Lublinem, jak i szerzej „Szlakiem Jagiellońskim” – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny.
Zwiedzanie w dniu 13 września br. rozpocznie się o godz. 15 przy Bramie Krakowskiej. Na trasie znajdą się m.in. archikatedra, plac Po Farze i dawna szkoła parafialna. Na zakończenie zainteresowani będą mogli podziwiać Lublin z wieży zamkowej (wstęp za biletami, zgodnie z cennikiem Muzeum Lubelskiego).
– Wrześniowe zwiedzanie z Fundacją „Via Jagiellonica” dobrze wpisuje się w podróże do przeszłości „Szlakiem Jagiellońskim”, po śladach przedstawicieli rozmaitych stanów i profesji. Duchowni, a zwłaszcza hierarchowie, odgrywali wśród nich istotną rolę. Wystarczy wspomnieć biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, który w 1432 r. w zastępstwie króla wziął udział w tzw. unii grodzieńskiej. Warto też wziąć pod uwagę kardynała Jerzego Radziwiłła, który funkcję biskupa pełnił zarówno w diecezji wileńskiej, jak i krakowskiej (zmarłego w 1600 r.). Ciekawa jest ponadto postać Bernarda Maciejowskiego, uczestnika wypraw wojennych Stefana Batorego, następnie biskupa krakowskiego, a nawet prymasa Polski. Lublin zawdzięcza mu fundację pierwotnego kościoła jezuitów (obecnie archikatedra), konsekrowanego przez niego osobiście w 1604 r. – mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, patronującej przedsięwzięciu Fundacji.
Udział w „Dniach i Nocach Jagiellońskich” jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10 procentowe zniżki (zarówno w Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego). Kolejna impreza zaplanowana jest w sobotę 27 września br. w Koszycach (województwo małopolskie). Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl (m.in. przy odpowiednim Parku Tematycznym). Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie, przy ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18.




Na zdjęciu: Model najstarszego kościoła parafialnego w Lublinie, przy placu Po Farze. Fot. Janusz Kopaczek