W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Dzień Jagielloński” z posłańcem Petrachem

„Dzień Jagielloński” z posłańcem Petrachem
14.11.201412:18

To kolejny posłaniec, który dołącza do grona podróżników po „Szlaku Jagiellońskim” Kraków – Lublin – Wilno z lat 1386-1611, prezentowanych w 2014 r. Dotychczas bohaterami tych spotkań byli władcy od Władysława Jagiełły do Zygmunta III Wazy, wybrany kupiec i ksiądz oraz posłaniec cesarski Zygmunt Herberstein.


Na zdjęciu: Widok na wzgórze staromiejskie w Lublinie. Fot. Janusz Kopaczek


– Hans Petrach, Ślązak z Jägerndorf (obecnie czeski Krnov), pojawił się w Lublinie w 1560 r. Odwiedziwszy najpierw stołeczny Kraków, zmierzał na dwór wielkoksiążęcy w Wilnie, wioząc pismo księcia Jerzego Fryderyka Hohenzollerna (linia brandenburska) do przebywającego tam wówczas Zygmunta Augusta. Mocodawca zabiegał za jego pośrednictwem o przejęcie w zarząd Prus Książęcych, powołując się na podeszły wiek wuja Albrechta oraz małoletniość jego syna Albrechta Fryderyka. Ten ostatni z wymienionych wyżej Hohenzollernów, w 1569 r. złożył w Lublinie hołd królowi Zygmuntowi Augustowi. Po latach utrwalony został przez Jana Matejkę na obrazie pt. „Unia Lubelska”, eksponowanym w Muzeum Lubelskim na Zamku – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny.

Zwiedzanie w dniu 15 listopada br. rozpocznie się o godz. 15 przy Bramie Krakowskiej. Na trasie sobotniego spaceru znajdą się m.in.: lubelski Zamek (galeria malarstwa polskiego XVII-XIX w.), klasztor pobrygidkowski oraz obiekty luterańskie.
– Hans Petrach pozostawił rachunki, które przedstawił margrabiemu Jerzemu Fryderykowi, jako swemu zleceniodawcy. Dzięki zestawieniu zawartych w nich informacji przez Ludwika Finkla we lwowskim „Kwartalniku Historycznym” z 1891 r., dowiedzieliśmy się sporo o funkcjonowaniu „Szlaku Jagiellońskiego”. Możliwe było m.in. uzupełnienie listy miejscowości na nim, np. o Świniary i Ostrów Lubelski. Całą trasę z Krakowa przez Lublin do Wilna Petrach pokonał w 15 dni, korzystając z usług krakowskiego furmana oraz dwóch sług. Jej długość oszacował na 106 mil. Tydzień oczekiwał na pisemną odpowiedź z kancelarii królewskiej, po czym wyruszył w drogę powrotną. Podczas podróży wydał 83 talary, 8 groszy i 1 szeląg. Mam nadzieję, że jego wyprawa, wpisująca się w dzieje Prus, zainteresuje zwiedzających oraz uczestników naszych szkoleń przewodnickich – mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, patronującej przedsięwzięciu Fundacji.

Udział w „Dniach i Nocach Jagiellońskich” jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10 procentowe zniżki (zarówno w Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego). Kolejna impreza zaplanowana jest w sobotę 22 listopada br. w Gościeradowie (województwo lubelskie).

Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie, przy ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18.