W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Dzień Jagielloński” z pozostałymi podróżnikami

„Dzień Jagielloński” z pozostałymi podróżnikami
09.12.201413:31

Dotychczas bohaterami spotkań byli władcy od Władysława Jagiełły do Zygmunta III Wazy, wybrany kupiec, ksiądz oraz posłańcy: cesarski Zygmunt Herberstein i książęcy Hans Petrach.

– Organizując ostatni w tym roku „Dzień Jagielloński” w Lublinie chcemy zbiorczo zaprezentować pozostałych podróżników po „Via Jagiellonica”, ponieważ na 2015 rok planujemy już inny temat przewodni. Jesteśmy pewni, że przez ponad dwa stulecia królewskim traktem z Krakowa przez Lublin do Wilna przejechało (przynajmniej w jedną stronę) mnóstwo osób z różnych stanów i profesji. Należał do nich np. niewymieniony jeszcze Maciej Drzewicki, podkanclerzy, a następnie kanclerz wielki koronny i hierarcha kościelny. Domyślamy się również innych osób. Do grona, które wymaga pod tym kątem sprawdzenia należą m.in.: wielki książę litewski Witold, królowa Bona, bł. Michał Giedroyć, Jan Cini ze Sieny oraz Jan Maria Padovano – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny.

Zwiedzanie w dniu 13 grudnia br. rozpocznie się o godz. 15 przy Bramie Krakowskiej. Wśród odwiedzanych obiektów będą m.in. zabytki związane z rodem Firlejów, którzy na królewskim trakcie mieli liczne majątki.

– Najbliższe spotkanie kończy jednocześnie szkolenie przewodnickie na miasto Lublin z 2014 r., które przygotowała Organizacja Turystyczna „Szlak Jagielloński”. Odbywa się ono równolegle z innymi prowadzonymi w 10 innych ośrodkach z czterech województw. Na ten moment można jeszcze „za pięć dwunasta” dołączyć do szkolenia prowadzonego przez naszą Fundację na miasto Lublin w latach 2014 – 2015. W następnym roku nastąpi kolejne rozdanie szkoleniowe. Przymierzamy się przede wszystkim do kursów przewodnickich II stopnia (dla osób, które już posiadają certyfikaty), które obejmują wybrane muzea, zabytki i galerie. Planujemy również przeprowadzić w lipcu pierwsze egzaminy przewodnickie, bo skoro Państwo Polskie się z nich całkowicie wycofało, to ktoś musi je zastąpić – mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, patronującej przedsięwzięciu Fundacji.

Udział w „Dniach i Nocach Jagiellońskich” jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10. procentowe zniżki (zarówno w Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego). Kolejna impreza zaplanowana jest w sobotę 20 grudnia br. w Opatowcu (województwo świętokrzyskie). Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie, przy ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18.

Na zdjęciu: Kościół pw. św. Mikołaja na wzgórzu Czwartek w Lublinie. Fot. Janusz Kopaczek