W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jarmark Koński w Skansenie
17.06.201508:29

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza w niedzielę, 28 czerwca na 18 edycję Jarmarku Końskiego. W atmosferę targu z lat 20-tych i 30-tych XX wieku wprowadzi uczestników bogata galeria postaci, „aktorów spektaklu”. Pojawią się członkowie komisji targowej: weterynarz badający zdrowie i świadectwa zwierząt oraz dziedziczki z okolicznych majątków, które zapisują wszelkie dane. Nie zabraknie gospodarza terenu, który otwiera i zamyka targ, prezentuje konie oraz zapowiada sprzedających i kupujących. Na jarmarku obecni będą ponadto: Cygan (znawca koni wraz ze swoimi „kibicami”, którzy podsycają atmosferę targu), Żyd (uczestniczący w sprzedaży jako świadek transakcji i uczestnik nielegalnego litkupu), posterunkowy (pilnujący porządku i mający oko na złodziejaszków), „miastowy cwaniaczek” (próbujący oszukać gospodarza), młynarz z pomocnikiem (szukający silnego konia do ciężkiej pracy), ksiądz z pobliskiej parafii (mający nadzieję kupić konia do bryczki), a także karciarze i dziad szukający zarobku. Jarmark Koński rozpocznie się 28 czerwca o godz. 12.00 w sektorze Roztocze, przy piwiarni z Siedliszcza.

Na oczach widzów odtworzone zostaną scena targowania się o konia oraz wieńczący całość litkup – tradycyjne opijanie wódką zawartej transakcji.

Na jarmarku nie zabraknie pokazów i prezentacji koni, pozwalających zobaczyć zwierzę w ruchu, sprawdzić jego temperament oraz pokazać wszelkie jego walory oraz wady. Zaprezentowana zostanie również próba siły, czyli tzw. uciąg (pociągnięcie żeleźniaka z obciążeniem), który pozwala zdecydować czy koń sprawdzi się w ciężkich pracach.

Obok targowicy na konie pokazane będą tradycyjnie zwierzęta domowe (owce, kozy, drób). Ponadto w czasie trwania jarmarku  uczestnicy będą mogli przypatrzeć się pracy kowala przy wyrobie i podkuciu konia oraz czyszczeniu kopyt. Wydarzeniu towarzyszyć będą przeznaczone dla dzieci przejazdy bryczką ciągniętą przez muzealnego kucyka. Czynne będzie stoisko z  pieczywem oraz watą cukrową, a przygrywać będzie – jak zawsze – zespół muzyczny „Śpiewający Sławin”.