W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Młodzież odkryje miasto z Przewodnikami Inspiracji

Młodzież odkryje miasto z Przewodnikami Inspiracji
22.03.202313:14

„Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!” to hasło nowego cyklu spacerów z Przewodnikami Inspiracji, przygotowanego z myślą o uczniach lubelskich szkół. To także kolejne działanie realizowane w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

– Po inauguracji Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, ruszamy z kolejnymi działaniami adresowanymi do młodych. Tym razem chcemy zainspirować lubelską młodzież do odkrywania naszego miasta. Cykl spacerów i lekcji muzealnych pozwoli w ciekawy sposób przybliżyć uczniom szkół niezwykłą historię, zabytki i tradycje Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Celem inicjatywy jest aktywizacja młodzieży i zachęcenie jej do samodzielnego poznawania historii oraz atrakcji turystycznych Lublina. Cykl „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!” to 150 wydarzeń przygotowanych dla uczniów lubelskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym miejskie spacery z Przewodnikami Inspiracji, lekcje muzealne w Muzeum Narodowym w Lublinie oraz przejazdy zabytkowymi autobusami.

W ofercie spacerów znalazły się, m.in. wędrówki śladem legend miejskich, zwiedzanie lubelskich zabytków oraz spacery dzielnicowe. W ramach spotkań, Przewodnicy Inspiracji przygotowali dla młodzieży gry miejskie oraz łamigłówki. Lekcje w Muzeum Narodowym będą z kolei okazją do zapoznania się z historią miasta, tradycjami regionu oraz zagadnieniami z zakresu archeologii i muzealnictwa. Zaplanowano także przejazdy zabytkowymi autobusami – Gutkiem i Ziutkiem, z opowieściami przewodników o mijanych obiektach i miejscach.

– Nauczyciele i wychowawcy znajdą w ofercie szeroki wybór aktywności dostosowanych do wieku i zainteresowań uczniów, które mogą uzupełnić program zajęć szkolnych. Podróż po mieście z doświadczonymi i kreatywnymi Przewodnikami Inspiracji z pewnością dostarczy młodzieży zarówno wiedzy, jak i zabawy – mówi Marcin Kęćko, Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Przygotowaną ofertę wydarzeń dostosowano do różnych grup wiekowych uczniów. Jest ona adresowana do dzieci z klas I-III i klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Istnieje możliwość tłumaczenia spotkań na polski język migowy.

W ramach cyklu zaplanowano dwie akcje – wiosenną i jesienną. W obu edycjach przewidziane są zarówno spacery z przewodnikami, lekcje muzealne, jak i przejazdy zabytkowymi pojazdami. Nabór do edycji wiosennej trwa do 7 kwietnia i mogą do niego aplikować szkoły działające na terenie Lublina. Aby zgłosić klasę na spacer z przewodnikiem lub lekcję muzealną, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie turystyka.lublin.eu w zakładce Projekty Turystyczne i Festiwale. Na jednym formularzu można zgłosić jedną klasę.

Rekrutacja do sezonu jesiennego odbędzie się we wrześniu. Więcej informacji oraz pełna oferta spacerów i lekcji muzealnych dostępna jest na stronie turystyka.lublin.eu.