W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Noc Sylwestrowa 2016/17!
29.12.201614:14

Tegoroczny Sylwester Miejski stanie się podwójną okazją do wspólnego świętowania dla wszystkich mieszkańców Lublina. Tradycyjne powitanie nowego roku połączone zostanie z inauguracją obchodów 700-lecia lokacji naszego miasta!

Zapraszamy na plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur na radosne, uroczyste i nowoczesne multimedialno-muzyczne widowisko opowiadające o naszym mieście – tym dawnym i tym współczesnym. Czeka nas muzyczna podróż od XIII-wiecznych pieśni o legendarnym Lublinie aż do hip-hopu i opowieści o dzisiejszych dzielnicach naszego miasta. Muzyka inspirowana miastem połączy się z fascynującymi wizualizacjami stworzonymi przez lubelski kolektyw kilku.com specjalnie na największy ekran w mieście – interaktywną fasadę Centrum Spotkania Kultur. Nie zabraknie też kabaretu i nieskrępowanej zabawy, gdy w historię, ale i przyszłość Koziego Grodu wprowadzą nas mistrzowie improwizacji i dobrego humoru, czyli Poławiacze Pereł.

Rozpoczniemy o godz. 20.00 niezwykłym koncertem Lubelskiej Federacji Bardów, dzięki któremu znajdziemy się w magicznym świecie dawnych opowieści, legend i baśni o Kozim Grodzie. Potem razem z zespołem Klezmafour zanurzymy się w dawnym, gwarnym, żydowskim Lublinie. Muzyczna podróż przez historię miasta przeprowadzi nas także przez okres szarego PRL-u, jednak taneczna i energetyczna muzyka zespołu Backbeat pozwoli nam spojrzeć na ten okres od jaśniejszej strony. I tak, w atmosferze dancingu i zabawy przy hitach lat 60. i 70. dojdziemy do współczesności. A tu muzycznie przywita nas Junior Stress, który w rytmach reggae zaśpiewa o dzielnicach Lublina. Równie energetycznych inspiracji możemy spodziewać się po hiphopowo-soulowym składzie Chonabibe. Po północy do wspólnego tańca przy najbardziej energetycznym big bandowym, funkowym i swingowym graniu zaprosi Lublin Street Band.

Artyści wywodzący się z różnych pokoleń i nurtów muzycznych, ale wszyscy z Lublina, wspierani przez najnowsze techniki wizualizacji, specjalnie przygotowane multimedia oraz pokazy pirotechniki scenicznej, wyśpiewają nam historię i współczesność Lublina.

Sylwester, czas, gdy z roku 2016 wchodzimy w rok 2017, odbędzie się pod znakiem radości i inspiracji dziedzictwem. Spojrzymy na nasze miasto nie tylko poprzez muzykę, ale również przez pryzmat nowego medium, nowych technologii i nowego miejsca. Łącząc historię ze współczesnością, zobaczymy, jak bawił się Lublin przez ostatnie 700 lat.

 

NOC SYLWESTROWA

plac Teatralny / godz. 20.00-01.00

WYSTĄPIĄ

Lubelska Federacja Bardów

Oryginalna formacja estradowa proponująca własne rozumienie rozrywki. Sposobem organizacji pracy przypomina piwnice artystyczne, gdzie jest wielu autorów, kompozytorów i wykonawców. Czerpie wzorce z folkloru Kresów i muzyki klasycznej, nawiązuje do ambitnych nurtów rocka i popu. Charakteryzuje się niespotykaną potęgą głosów, a także wyjątkową dbałością o stronę muzyczną i tekstową. Federacja z sukcesem koncertowała w Wiedniu, Paryżu, Nowym Jorku, Lwowie i wielokrotnie w Londynie.

Podczas sylwestrowego koncertu zaprezentują klechdy lubelskie, czyli stare podania, legendy związane z tym regionem. Nazwa oddaje „patynę”, bo program sięga wstecz aż do Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja. Rzecz dotyczy dalej Sebastiana Klonowica, Szymona Szymonowica, Wincentego Pola, Józefa Czechowicza. Charakterystyczne jest, że dawna motywika często koegzystuje w utworach z elektrycznym brzmieniem współczesności. Kompozycje są dziełem zespołu.

Klezmafour

Zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą, i właśnie z klezmerskiej tradycji tych regionów czerpie swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób zupełnie nowatorski, z rockową energią i bałkańskim szaleństwem. Zespół składający się z klasycznie wykształconych muzyków jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego Internatonal Jewish Music Festval 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą koncertową po USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław jak Balkan Beat Box, jak również licznymi festiwalami za granicą. Muzyka Klezmafour to folkowy wehikuł na turbodoładowaniu. Z muzycznego świata czerpią wszystko, co dobre, ciekawe i zaskakujące. Koncentrują się na Polsce, ale wyraźnie ciągnie ich na wschód, czego dowodem są muzyczne podróże do Rumunii, Bułgarii, Turcji, Syrii i Indii. Brzmienie tradycyjnych instrumentów doprawiają dużą dawką elektroniki, co w połączeniu z ich koncertową energią daje mieszankę wybuchową.

BackBeat

Wybitni specjaliści od rozkręcania szalonych imprez z rock’n’roll’em w roli głównej. Z grania coverów uczynili prawdziwą sztukę. Grupa ma na swoim koncie nie tylko setki koncertów w kraju i za granicą, ale również festiwalowe laury (Węgorzewo Rock Festiwal 2008), uznanie krytyków i dziennikarzy muzycznych, a także przychylność publiczności, zachwyconej żywiołowymi występami.

Utwory, które zespół wykona w Sylwestrową noc, to wiecznie zielone przeboje ze złotej epoki rock’n’rolla – lat 50. i 60. – takich gigantów jak Elvis Presley, Chuck Berry, Little Richard, The Beatles i wielu innych. Wersje proponowane przez Backbeat są bardzo zbliżone do oryginałów, ale grane nieco mocniej, chociaż wciąż przede wszystkim w tanecznych interpretacjach.

Od maja 2012 r. zespół koncertuje z charyzmatycznym wokalistą Łukaszem Jemiołą, laureatem wielu konkursów i festiwali, który swoją interpretacją piosenki Boba Dylana „Tonight I'll Be Staying Here With You” zachwycił jurorów polskiej edycji programu XFactor.

Junior Stress

Wokalista związany ze sceną muzyki reggae i dancehall, członek najstarszego polskiego sound systemu Love Sen-C Music oraz formacji Geto Blasta. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Dzisiaj Junior Stress określać się może mianem 'najmłodszego weterana. Od początku swojej działalności doceniany jest zarówno przez ludzi ze sceny reggae i hip hop, co pokazuje lista artystów i producentów, z którymi współpracował, są to m.in. Eastwest Rockers, Marika, Grubson, Lech Janerka, Natural Dread Killaz, usłyszeć go można też na ostatniej płycie Hemp Gru.

Chonabibe

Zespół muzyczny założony w 2009 r. w Lublinie. Grupa ma na koncie dwa albumy, świetnie przyjęte przez słuchaczy oraz krytykę: „Migracje” (2014) i „Panoramy” (2015). Inspirowani hip hopem, nowoczesną elektroniką i soulowymi wokalizami tworzą trudny do sklasyfikowania, a jednak bardzo wyrazisty styl. Składają się na niego zaangażowane, polskie teksty, dwa uzupełniające się wokale i muzyka wybiegająca w przyszłość, ale czerpiąca garściami z przeszłości, oparta o żywe instrumenty, wzbogacona samplami, syntezatorami oraz beat-boxem.

Prawdziwym żywiołem zespołu są koncerty, które gromadzą fanów w pełnym spektrum wiekowym. Show w wykonaniu Chonabibe to wyjątkowy kontakt z widownią i natychmiastowe wciągnięcie słuchacza w eklektyczny świat ich muzyki. Do tej pory wystąpili m.in. podczas Ostróda Reggae Festival, Warsaw Challenge, Regałowisko i wielu innych koncertów na terenie całego kraju, ale również za granicą.

Lublin Street Band

Moc instrumentów dętych podbitych gęstym perkusyjnym beatem, który porywa każdego! Tym razem LSB wystąpi w szerszym, bo aż dziewięcioosobowym składzie. Należy się zatem spodziewać wysokiej temperatury i niezwykłej energii funkowego, big bandowego, swingowego i jazzowego grania. Zespół został powołany do życia na potrzeby prezentacji Lublina we Wrocławiu podczas obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i tam też miał swoją premierę. Tworzą go młodzi i zdolni lubelscy muzycy grający na co dzień w różnych składach. Lublin Street Band prezentuje autorskie kompozycje wzbogacone o standardy jazzowe, występuje zarówno w wersji unplagged jako orkiestra uliczna oraz w pełnym brzmieniu scenicznym ze wzbogaconą sekcją rytmiczną, gitarową i fortepianem.

Lublin Street Band oprócz koncertów na scenie ESK 2016 wystąpił podczas Nocy Kultury 2016 oraz na Festiwalu Legend Lubelskich, wcielając się w szelmowską orkiestrę okresu międzywojnia i grając stary dobry swing, standardy dixielandowe, jazzowe i big-bandowe w zupełnie nowych aranżacjach.
 

Poławiacze Pereł

Na początku 2015 r. w Lublinie powstała nowa grupa improwizacji teatralnej. Przemysław Buksiński (człowiek, który improwizacje sprowadził z Kanady do Polski) wraz aktorami Remigiuszem Jankowskim i Łukaszem „Szampankiem” Szymankiem, Marcinem Wąsowskim i Michałem Łysiakiem z Kabaretu Świerszczychrząszcz oraz Mirkiem Urbanem po raz pierwszy stanęli przed publicznością i korzystając z jej sugestii, wykreowali wirtualny świat chwilowego i niepowtarzalnego teatru. Celem Poławiaczy Pereł nie jest jednorazowy uśmiech wywołanych szybkim żartem, czy łatwy dowcipem. Ich doświadczenie życiowe oraz bogata przeszłość teatralna w połączeniu z impro, to doskonała mieszanka, która zapewnia widzom niezapomniane przeżycia.

kilku.com

Kolektyw założony w 2008 r. w Lublinie, obecnie czteroosobowy i rozproszony po świecie zespół projektantów i artystów zajmujący się głównie projektowaniem publikacji i projektowaniem graficznym (Ida Smyczyńska, Robert Zając) oraz mediami interaktywnymi, animacjami, mappingiem i scenografią (Aleksander Janas i Paweł Szarzyński). Mają na kocie kilkadziesiąt plakatów, książek i wydawnictw, projektów scenografii, projekcji architektonicznych oraz niezliczoną ilość udanych i nieudanych eksperymentów.

SYLWESTER 2016_loga