W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pożar Lublina! 298 rocznica ocalenia miasta

Pożar Lublina! 298 rocznica ocalenia miasta
29.05.201715:43

2 czerwca przypada kolejna rocznica ocalenia miasta od wielkiego pożaru. Wydarzenie z 1719 r. zostało uwiecznione na obrazie wiszącym w kościele o.o. Dominikanów. Wizerunek przedstawia płonące miasto, przez które idzie procesja dominikańska niosąca relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Tego dnia na Podzamczu rozgorzała pożoga, która bardzo szybko rozprzestrzeniła się na inne przedmieścia. Mieszkańców ogarnęło przerażenie. Gdy wydawało się że nic nie powstrzyma kataklizmu, ojcowie dominikanie zwrócili się o pomoc do Boga, wyruszając procesją naprzeciw ogniowi i Miasto zostało cudownie ocalone.

Na pamiątkę tych wydarzeń, z okazji 298 rocznicy ocalenia miasta, historycznym śladem ulicami Starego Miasta przejdzie procesja. Przejściu wśród dymu i ognia, towarzyszyć będzie teatralizowana opowieść o historii miasta. Wydarzenie rozpocznie się 2 czerwca o godz.20.30 w kościele oo. Dominikanów, ul. Złota 9.