W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Śnieżne nebule - świąteczne warsztaty

04.12.201715:29

Zapraszamy na cykl zajęć świątecznych nawiązujących do lubelskiej tradycji ludowej. Pierwsze warsztaty będą dotyczyć Dnia Świętej Łucji czyli patronki światła i ludzi niewidomych. Tego dnia rozpoczynano właściwe przygotowania do świąt. Według podań ludowych noc 13 grudnia była czasem szczególnie wzmożonej aktywności czarownic, które miały kręcić się wokół obejść i domów. Dawniej wierzono, że aby zobaczyć czarownice, należało od św. Łucji aż do jutrzni Bożego Narodzenia wystrugać stołek z drewna.

Drugie zajęcia poświęcone zostaną postaci świętego Mikołaja. Podczas spotkania 17 grudnia dzieci dowiedzą się, kto go wymyślił w takiej formie, w jakiej go dziś znamy i jaki ma związek z postacią historyczną. Uczestnicy warsztatów porozmawiają o mikołajowych obrzędach, a także o specjalnych potrawach na Lubelszczyźnie, które spożywano w dniu jego święta.

Ostatnie zajęcia związane będą ze świąteczną choinką. Pierwsza pisana wzmianka o ubieraniu choinki na Boże Narodzenie pochodzi z alzackich kronik z 1600 roku. Dzieci dowiedzą się o różnych zwyczajach związanych z dekorowaniem świątecznego drzewka. Podczas zajęć 20 grudnia odbędą się manualne warsztaty twórcze wykorzystujące różnorodne techniki i metody artystyczne. Każde dziecko stworzy swój wyjątkowy obiekt, który posłuży jako domowa dekoracja i zbuduje atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Terminy:

  • 13 grudnia (środa), godz. 17:00
  • 17 grudnia (niedziela), godz. 16.00
  • 20 grudnia (środa), godz. 17:00

Miejsce:
Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3

Dodatkowe informacje:
Zajęcia dla grupy wiekowej od 5 do 11 lat
Maksymalna ilość dzieci podczas jednego terminu: 18
Czas trwania: 1,5 – 2 godz.

Zapisy:
Zapisy oraz dodatkowe informacje pod nr tel. 81 532 44 12 oraz osobiście w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Jezuicka 1/3).
Organizatorami warsztatów są: Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, Karuzela Sztuki.