W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Światowy Dzień Turystyki
25.09.202311:35

Miasto Lublin wspólnie z instytucjami kultury i przewodnikami miejskimi włącza się w obchody Światowego Dnia Turystyki, który przypada 27 września. W tym dniu, mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać ze specjalnej oferty spędzania wolnego czasu.

– Lublin z roku na rok przyciąga coraz więcej podróżnych, przede wszystkim młodych ludzi z kraju i zagranicy. Program tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki w Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 jest doskonałym pretekstem do poznania naszego miasta. Lubelski sektor turystyczny chętnie włącza się w tego rodzaju akcje promocyjne, współtworząc tym samym szeroki wachlarz atrakcji. Zachęcam do skorzystania z przygotowanych na tę okazję wydarzeń – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Hasłem tegorocznej edycji Światowego Dnia Turystyki jest „Turystyka i zielone inwestycje”, dlatego w programie nie zabrakło propozycji nawiązujących do zielonego oblicza naszego miasta. Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze” zaprasza na bezpłatny spacer „Panoramy Lublina”, a Muzeum Wsi Lubelskiej na oprowadzanie szlakiem przyrodniczym. Dla miłośników aktywnego wypoczynku Rowerowy Lublin przygotował rajd doliną Ciemięgi.

W najbliższą środę (27 września) turyści i mieszkańcy będą mogli również poznać historię miasta podczas darmowego oprowadzania po wystawie „Lublin. Pamięć miejsca” w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, Domu Słów – Izbie Drukarstwa i Lubelskiej Trasie Podziemnej. Promocyjny cennik biletów wstępu w tym dniu obowiązuje też w Ogrodzie Botanicznym UMCS oraz w Muzeum Archidiecezji Lubelskiej mieszczącym się w Wieży Trynitarskiej. Natomiast Muzeum Narodowe w Lublinie 27 września ogłosiło dniem darmowego wstępu na wystawy stałe i do Kaplicy Trójcy Świętej.

Dodatkową atrakcją jest możliwość zdobycia powerbanku w akcji Sezon Lublin za 20 naklejek, a nie jak dotychczas za 25. Zabawa polega na zakupie produktów lub usług Partnerów na określonych warunkach, odebraniu naklejek i umieszczeniu ich w karnecie. Zestaw naklejek można wymienić na unikatowe gadżety miejskie. Do Sezonu Lublin można dołączyć w każdej chwili do 31 października, odbierając karnet u Partnerów akcji.

Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony w 1979 r. przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych. W tym roku będzie obchodzony już po raz 43.