W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Stefan Münch

Tytuł: dr
Imie: Stefan
Nazwisko: Münch
Płeć: mężczyzna
Profesja: dziennikarz

Specjalizuje się w zakresie historii literatury polskiej, historii muzyki, historii teatru, estetyki dzieła muzycznego i szeroko pojętej problematyki medialnej. Doktoryzował się na podstawie rozprawy „Opera i polski dramat romantyczny” pod kierunkiem wybitnego polskiego teatrologa, prof. Zbigniewa Raszewskiego. Prowadził zajęcia historycznoliterackie i muzykologiczne dla studentów Wydziału Humanistycznego i Wydziału Artystycznego UMCS, a od 2004 r. jest adiunktem w Instytucie Kulturoznawstwa.

Od 1978 r. znany jako recenzent muzyczny w prasie ogólnopolskiej i lokalnej, stały współpracownik Polskiego Radia Lublin, Radia Dla Ciebie (Warszawa) i Ruchu Muzycznego, jest także od kilku lat dziennikarzem Programu 2 TVP, gdzie zajmuje się muzyką poważną. W ostatnich latach uczestniczył w kilku kursach i seminariach, dotyczących promocji muzyki w mediach (Innsbruck, Trossingen, Spa-Farniéres). Jego dorobek dziennikarski obejmuje kilkaset artykułów i recenzji oraz liczne audycje radiowe (w tym cykle poświęcone muzyce J. S. Bacha oraz muzyce klezmerskiej). Jest stałym współpracownikiem prestiżowych polskich festiwali muzycznych (Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Festiwal „Paderewski in Memoriam”, „Gaude Mater” w Częstochowie) oraz większości najważniejszych imprez muzycznych w Lublinie. Jako prezenter prowadził ponad 400 koncertów w różnych miastach Polski. W latach 2000-2006 był dziennikarzem TVP2, gdzie zajmował się muzyką poważną. Żona Jolanta jest pianistką i klawesynistką; synowie Tomasz (20) i Jan Aleksander (15). Współpracuje z Filharmonią Narodową i Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie.

Dr Stefan Münch jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Pro Musica Antiqua, z którym zorganizował liczne koncerty symfoniczne, oratoryjne i kameralne, prezentujące mało znaną w Lublinie i regionie muzykę dawną w jej autentycznym kształcie wykonawczym. Na uwagę zasługuje cykl Le Concert des Nations, monograficzne programy poświęcone muzyce Bacha i Quantza, kompozytorom dworu wersalskiego czy koncert Pod jedną koroną w 300 rocznicę unii polsko-saskiej. Był współtwórcą Festiwalu „Muzyka, Zabytki, Plastyka”, a od 1997 r. jest dyrektorem artystycznym Festiwalu „Muzyka i Plastyka – Tempus Paschale”.

W uznaniu działalności edukacyjnej, promocyjnej i społecznej otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Wojewody Lubelskiego, odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, Odznakę Honorową Lubelskiego Towarzystwa Naukowego oraz nagrodę australijskiej fundacji Polcul i nagrodę Prezydenta Lublina w dziedzinie kultury (dwukrotnie).
W latach 1999-2003 był sekretarzem rady programowej Polskiego Radia Lublin. Obecnie jest członkiem Rady Programowej OTV Lublin, rady programowej Fundacji Willa Polonia oraz członkiem Polskiej i Słowiańskiej Akademii Literatury i Sztuki.


źródło: www.umcs.lublin.pl