W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Michał Stanowski

Imie: Michał
Nazwisko: Stanowski
Płeć: mężczyzna
Profesja: pedagog

Urodzony w 1963 rou w Warszawie. Wychowawca, instruktor teatralny; założyciel (1982r.) i reżyser „Teatru Promienistych”; pomysłodawca i twórca Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku (od 1989r.); inicjator i Koordynator Międzynarodowego Ruchu Nieprzetartego Szlaku; członek założyciel i aktywny działacz Stowarzyszenia Rekreacyjny Klub Nieprzetartego Szlaku; Fundacji Nieprzetartego Szlaku, Fundacji Centrum Arteterapii, od 2004 roku Regionalny Koordynator Ogólnopolskiego Festiwalu „Albertiana”; od 2008 roku wiceprezydent International Dissimilis Counsil, wolontariusz.
Od 1989 roku prowadzi systematyczną pracę artystyczną z osobami niepełnosprawnymi, inicjuje, organizuje, koordynuje różnorodne działania artystyczne o charakterze integracyjnym – imprezy, przeglądy teatralne, konkursy piosenki, spotkania integracyjne, obozy szkoleniowe, warsztaty teatralne dla i razem z osobami niepełnosprawnymi z terenu Lublina i Lubelszczyzny.
Michał Stanowski jest pomysłodawcą, inicjatorem oraz Koordynatorem Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku – ruchu osób niepełnosprawnych, ich instruktorów i wolontariuszy, którzy poprzez systematyczne całoroczne działania artystyczne, organizację imprez i pracę wychowawczą dążą do osobistego rozwoju jego uczestników oraz zmiany sytuacji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Jego wieloletnia praca promująca twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych doprowadziła do wypracowania artystycznej i pedagogicznej formuły Nieprzetartego Szlaku realizowanego już po raz XIX- ty dla uczestników z Lubelszczyzny, Ukrainy i Białorusi. Corocznie w cyklu działań Nieprzetartego Szlaku uczestniczy ok. 1000 osób niepełnosprawnych, zaangażowanych jest ponad 150 wolontariuszy, a systematyczną opieką objętych jest 40 grup artystycznych.
Zainicjowanie, przez M. Stanowskiego w 1994 roku systematycznych, artystycznych warsztatów metodycznych dla nauczycieli i wychowawców, na co dzień pracujących z osobami niepełnosprawnymi, zaowocowało podniesieniem poziomu wyszkolenia instruktorów. Działalność ta doprowadziła do powstania silnego środowiska teatralnego instruktorów, wolontariuszy i uczestników Nieprzetartego Szlaku. Idea Nieprzetartego Szlaku mająca swoje korzenie w Mieście Lublin, dzięki zaangażowaniu działaniom Michała Stanowskiego została przeniesiona i realizowana jest równolegle na terenie Ukrainy (od 2001), Białorusi (2003), i Śląska (2007).
Michał Stanowski jest wytrwałym popularyzatorem teatroterapii, twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych, dba o kreowanie wizerunku artysty niepełnosprawnego na forum międzynarodowym: Norwegia, Ukraina, Białoruś, Niemcy, Francja, Rosja.

W latach 1974-1989 działacz harcerski, współtwórca Niezależnego Ruchu Harcerskiego, harcerstwa podziemnego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Założyciel a następnie wicedyrektor Liceum Społecznego im. Adama Stanowskiego w Lublinie.
Założyciel (1994) i prowadzący Integracyjny Klub Animatorów – świetlicę terapeutyczno wychowawczą dla dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych społecznie. Od 2004 roku współtworzący koncepcję Przeglądu Spektakli Profilaktycznych w Świdniku. w ramach, którego zajmuje się szkoleniem nauczycieli przygotowujących spektakle oraz przewodniczeniem rady konsultantów Przeglądu.
Twórca programów „Wychowanie przez działanie”, „metoda projektu” realizowanego w pracy z wolontariuszami oraz programu „Bezludna Wyspa”.
Współorganizator cyklu Międzynarodowych Konferencji „od Teatru do terapii”
Współautor książki „od Teatru do terapii”.
Od 1999 twórca Ośrodka Teatralnego w Skrzynicach. Od powstania organizator i prowadzący szkolenia i warsztaty teatralne. W 2008 założył Centrum Arteterapii w Lublinie.

Wydarzenia polecane