W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua

Organizacja pozarządowa: Stowarzyszenie
Kategoria instytucji: generator projektów kulturalnych
Adres: ul. Ułanów 1/39
Adres www: -
Telefon: 081 743 26 30
Email:

Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua powstało w 1994 r. w środowisku akademickim Lublina. Jego założycielem i prezesem jest dr Stefan Münch, badacz dziejów opery oraz znany w Polsce dziennikarz muzyczny, obecnie pracujący w Programie 2 TVP. SPMA jest organizacją pozarządową non-profit, która koncentruje się na promocji muzyki dawnej, jej założeń stylistycznych i specyficznych praktyk wykonawczych. Zainaugurowany w 1994 r. cykl koncertowy "Le Concert des Nations" (nazwa pochodzi o tytułu słynnej kompozycji François Couperina) zaprezentował muzykę różnych krajów Europy od średniowiecza do baroku, a uczestniczyli w nim najwybitniejsi polscy soliści i zespoły kameralne. SPMA zorganizowało także liczne koncerty monograficzne, m.in. poświęcone muzyce Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna, Johanna Joachima Quantza.

Od 1995 r. SPMA było współorganizatorem Festiwalu "Lublin - Muzyka, Zabytki, Plastyka", a od 1997 r. jest wyłącznym organizatorem Festiwalu "Tempus Paschale". Koncerty odbywają się w zabytkowych wnętrzach Lublina, a uczestniczą w nich soliści i zespoły z kraju i zagranicy. Koncertom towarzyszą wystawy malarstwa. Jest to jedyna w regionie impreza, skupiająca się na promowaniu muzyki dawnej.

Dzięki staraniom SPMA powstał zespół Lublin Baroque, występujący najczęściej jako trio (flet, wiolonczela, klawesyn). Zespół wydał płytę Barokowe sonaty fletowe (L�Acte Préalable AP 0002) z utworami Josepha Bodin de Boismortier, Johanna Joachima Quantza i Johanna Christopha Friedricha Bacha. Z Lublin Baroque występują często wybitni polscy śpiewacy: Olga Pasiecznik, Piotr Kusiewicz, Piotr Łykowski, Dariusz Paradowski.

SPMA sprawuje także patronat artystyczny nad śpiewaczką Iwoną Sawulską (sopran) i pianistką Jolantą Münch. Owocem ich wspólnej działalności są m.in. dwie płyty: Love & Passion (L�Acte Préalable AP 0063) z pieśniami Manuela de Falli, Manuela Ponce, José de Lima Siqueira i Edwarda Pałłasza oraz Freude und Trauer der Liebe (Koch Classics 52341-2) z pieśniami Roberta Schumanna.

źródło

Powiązane:

Stefan Münch