W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: ​Antyfaszyzm w dobie antykomunizmu

Wykład: ​Antyfaszyzm w dobie antykomunizmu
Data rozpoczęcia 2019-09-24
Godzina rozpoczęcia 15:45
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Wydział Kultury UM Lublin, Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Konferencja

Wykład podsumowujący konferencję
Antyfaszyzm w dobie antykomunizmu 
Vasyl Cherepanyn | szef Centrum Badań nad Kulturą Wizualną (VCRC) | Kijów

Vasyl Cherepanyn jest doktorem filozofii (w zakresie estetyki). Kieruje Centrum Badań nad Kulturą Wizualną (VCRC) w Kijowie i wykłada na wydziale kulturoznawstwa Uniwersytetu Narodowego „Akademii Kijowsko-Mohylańskiej”. Wykładał gościnnie na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Uniwersytecie Helsińskim, Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, Merz Akademie w Stuttgarcie, Uniwersytecie Wiedeńskim, Uniwersytecie Masaryka w Brnie, w Instytucie Studiów Zaawansowanych „Krytyki Politycznej” w Warszawie oraz na Uniwersytecie w Greifswaldzie (Niemcy). Był stypendystą Instytutu Nauk Humanistycznych w Wiedniu. Ostatnio zredagował Przewodnik po Kijowskiej Międzynarodówce (Medusa Books 2018) i '68 TERAZ (Archive Books, 2019) oraz pełnił funkcję kuratora projektów Międzynarodówka Europejska (Królewska Akademia Sztuk Wizualnych w Amsterdamie) i Hybrydalny pokój (Fundacja Stroom w Hadze). Centrum Badań nad Kulturą Wizualną było organizatorem Szkoły Kijowskiej – Kijowskiego Biennale 2015 oraz Kijowskiej Międzynarodówki – Kijowskiego Biennale 2017 i otrzymało w 2015 r. Europejską Nagrodę Kultury Księżniczki Margriet, a w 2018 r. nagrodę im. Igora Zabla przyznawaną w dziedzinie kultury i teorii.

W wykładzie podsumowującym konferencję „ Jak rozmawiać ze strzelbą, która chce się zabić. S ztuka w dobie post-prawdy, teorii spiskowych i negacjonizmu” Vasyl Cherepanyn podda analizie obecną sytuację polityczną w Europie, koncentrując się na wzroście populizmu i skrajnej prawicy, oraz potencjale antyfaszystowskiego oporu. Poruszy także wątek „dekomunizacji” na Ukrainie, w Polsce i Niemczech, tendencjach autorytarnych w Turcji i Rosji, populizmie w Austrii i Włoszech. Główną osią wykładu jest próba prześledzenia procesu normalizowania post-faszyzmu i pogrobowców starych ideologii.

Interwencja artystyczna / warsztat cd. Tak zwane. Praktyczne warsztaty z robienia pieczątek. Lada Nakonechna | artystka wizualna, grupa R.E.P.

Wydarzenie jest częścią Konferencji "Jak rozmawiać ze strzelbą, która chce się zabić" >>>

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej