W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Com.unity.lab w czasach pandemii

Com.unity.lab w czasach pandemii
08.05.202011:33

To prawda, nagła epidemia koronawirusa pokrzyżowała nam plany. Pod koniec marca wybierałyśmy się na spotkanie partnerów projektu do Sofii zaś druga połowa kwietnia i początek maja to miał być bardzo intensywny czas spędzony na ulicy Zamojskiej i w jej bezpośrednich okolicach. Świat jednak zdecydował inaczej, dlatego nie zwalniamy tempa i wykorzystujemy ten czas najlepiej, jak to tylko możliwe, by przygotować się do nowego otwarcia… lub znalezienia sposobów na bezkontaktowe działania przy ul. Zamojskiej.

Przypomnijmy: projekt „com.unity.lab”, realizowany w ramach Programu URBACT III, to próba przeniesienia lizbońskiego modelu rozwoju lokalnego na nasz lokalny, lubelski grunt. W tym celu od kilku miesięcy spotykamy się w gronie urzędników i urzędniczek, osób z organizacji pozarządowych oraz aktywistów i aktywistek miejskich. Kończymy fazę merytorycznych przygotowań i kompletowania informacji na temat tego, co na Zamojskiej jest, co działa, co było robione, a czego jeszcze brakuje. W tym celu zaplanowany został cykl spotkań tematycznych, który właśnie dobiega końca.

22 kwietnia przetestowaliśmy formułę spotkań Lokalnej Grupy UBACT on-line na platformie ClickMeeting. Podczas dwugodzinnego spotkania, które było możliwe dzięki technicznemu wsparciu Krajowego Punktu Kontaktowego URBACT, poznawaliśmy potencjał kulturalno – turystyczny ulicy Zamojskiej i okolic.

Wnioski ze spotkania? Zamojska i okolice to ogromny, nie do końca zagospodarowany jeszcze potencjał. Zróżnicowana grupa mieszkańców, licznie reprezentowana przez dzieci i młodzież oraz lokalizacja to ogromne atuty tego obszaru. Zwrócenie na niego uwagi, zwłaszcza w kontekście tak potrzebnego „rozciągania” tradycyjnie pojmowanego centrum Lublina a także planowanej budowy Dworca Metropolitalnego, to okazja do nowych przedsięwzięć i działań na polu kultury i turystyki.

Pandemiczne miesiące to również czas intensywnej komunikacji z partnerami projektu – Lizboną, Aalborg, Bari, Hagą, Lille, Ostravą i Sofią – a także poszukiwanie inspiracji wśród innych polskich sieci transferu. Kolejne spotkanie Lokalnej Grupy URBACT już w przyszłym tygodniu – we wtorek, 12 maja. Tym razem porozmawiamy o potencjale i wyzwaniach komunikacyjnych i transportowych ulicy Zamojskiej.