W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ponadnarodowe spotkanie partnerów projektu com.unity.lab w Hadze (Holandia)

Ponadnarodowe spotkanie partnerów projektu com.unity.lab w Hadze (Holandia)
25.11.201911:15

9 i 10 października 2019r. zespół projektu com.unity.lab z Biura Partycypacji Społecznej gościł w Hadze na ponadnarodowym spotkaniu partnerów. Tematem przewodnim spotkania był instrument w ramach funduszy europejskich - CLLD, który jest z sukcesem wprowadzany w dwóch miastach zaangażowanych w projekt: Lizbonie (liderze projektu) i Hadze (gospodarzu spotkania).

CLLD, czyli Community Led Local Development (rozwój lokalny kierowany przez lokalną społeczność) w Hadze to innowacyjny sposób myślenia o rewitalizacji dzielnic i obszarów miasta. W trakcie spotkania ponadnarodowego mieliśmy okazję odwiedzić lokalną społeczność dzielnicy Scheveningen, dawnej miejscowości rybackiej i portowej, i przyjrzeć się inicjatywom zrealizowanym lub zainicjowanym dzięki lokalnej społeczności: imponującej przestrzeni wokół terenu szkoły podstawowej (z "dzikim" terenem do swobodnej zabawy dzieci, hotelem dla pszczół, ogródkiem oraz zagrodą ze zwierzętami gospodarskimi), przedsiębiorstwa społecznego oferującego kuchnię przygotowaną z produktów uprawianych lokalnie przez społeczność osób z niepełnosprawnością a także próbie przywrócenia dawnego, rybackiego etosu społeczności poprzez odrestaurowanie typowego, tradycyjnego lokalnego kutra rybackiego.

Obok tych niezwykle interesujących praktycznych przykładów działań w ramach CLLD, spotkanie wypełnione było merytorycznymi rozmowami na temat postępów realizacji projektów w innych miastach czy praktycznymi aspektami związanymi z rozliczeniem i wdrażaniem com.unity.lab w lokalnych społecznościach.