W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Stwórzmy razem grupę lokalną w projekcie com.unity.lab

Stwórzmy razem grupę lokalną w projekcie com.unity.lab
26.06.201913:00

Biuro Partycypacji Społecznej, we współpracy z Biurem Projektów Nieinwestycyjnych, realizuje finansowany ze środków Programu URBACT Unii Europejskiej projekt “com.unity.lab: Lizbońska Strategia Rozwoju Priorytetowych Obszarów Interwencji - zintegrowany zestaw narzędzi”, we współpracy z 7 europejskimi miastami: Aalborg (Dania), Bari (Włochy), Haga (Holandia), Lille (Francja), Ostrava (Czechy), Sofia (Bułgaria) oraz Lizboną (Portugalia), która jest liderem projektu.

Wszystkie te europejskie miasta, wraz z Lublinem, tworzą Sieć Transferu URBACT, w ramach której eksplorujemy możliwości przeniesienia lizbońskiej dobrej praktyki - systemu BIP/ZIP* - i wykorzystania jej w lokalnym kontekście. Aby to zrobić, niezbędna jest współpraca różnorodnych partnerów również na poziomie lokalnym - przedstawicieli i przedstawicielek wydziałów Urzędu Miasta, organizacji pozarządowych, lokalnych społeczności, osób reprezentujących lokalny biznes, instytucje czy uczelnie wyższe. Możliwości są niewyczerpane - im więcej zróżnicowanych interesariuszy zaprosimy do współpracy, tym potencjalnie lepsze będą jej efekty, dzięki czemu lepiej uda nam się wykorzystać dobrą praktykę z Lizbony i przystosować ją do naszych, lubelskich warunków.

Dlatego otwieramy nabór do Grupy Lokalnej URBACT!

Zapraszamy:

  • przedstawicieli i przedstawicielki lubelskich uczelni wyższych - osób zajmujących się badaniami społeczności, rozwojem lokalnym, socjologią, psychologią społeczną, ekonomią, antropologią, a może innymi dyscyplinami?
  • lokalnych działaczy i działaczki, aktywistów i aktywistki,
  • przedstawicieli i przedstawicielki Rad Dzielnic, organizacji pozarządowych działających lokalnie,
  • przedstawicieli i przedstawicielki lokalnych instytucji kultury, bibliotek, szkół, przedszkoli, przychodni, parafii, inwestorów
  • mieszkańców i mieszkanki Lublina zainteresowanych rozwojem wspólnot lokalnych.

Na czym polega praca w Grupie Lokalnej URBACT?
Do końca projektu (grudzień 2020) odbędzie się co najmniej 17 spotkań - przewidujemy ich organizację minimum raz w miesiącu. W ich trakcie wspólnymi siłami wypracowywać będziemy transfer dobrej praktyki do Lublina, wszystko w oparciu o materiały i wiedzę pozyskaną od partnerów projektu, ze szczególnym uwzględnieniem jego lidera - Lizbony.

Czego oczekujemy?

  • wiedzy teoretycznej oraz/ub doświadczeń w zakresie diagnozy potrzeb społeczności lokalnych
  • wiedzy na temat lokalnej społeczności dzielnicy, w której działasz lub pracujesz
  • znajomości (praktycznej lub teoretycznej) tematyki aktywizacji i angażowania mieszkańców i mieszkanek w działania lokalne
  • zaangażowania w ideę zmiany na lepsze sąsiedztw i społeczności lokalnych

Co oferujemy w zamian?

  • możliwość poznania innowacyjnych narzędzi rozwoju lokalnego zastosowanych w Lizbonie
  • współpracę z osobami reprezentującymi różnorodne środowiska i dyscypliny z całego Lublina
  • możliwość uczestnictwa w aktywnościach realizowanych na poziomie sieci “com.unity.lab” oraz Programu URBACT w Polsce
  • wiedzę na temat miejskich polityk dotyczących rewitalizacji i partycypacji społecznej
  • pole do działania i realizacji własnych pomysłów.

Na zgłoszenia czekamy do 8 lipca 2019 r. Formularz zgłoszeniowy