W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelskie obchody Dnia Babci i Dziadka

Lubelskie obchody Dnia Babci i Dziadka
17.01.202409:03

Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne, wspólne wyjście do kina, występy artystyczne czy spotkania integracyjne to tylko niektóre z propozycji świętowania Dnia Babci i Dziadka. Miasto wspólnie z lokalnymi instytucjami pomocy społecznej przygotowało liczne atrakcje dla lubelskich seniorów oraz ich wnuków.

– Święto Babci i Dziadka to szczególne uroczystości, będące wspaniałą okazją do podziękowania seniorom za ich ciepło, życiową mądrość i troskę, którą otaczają młodsze pokolenia. Z tej okazji, miejskie instytucje przygotowały szereg ciekawych propozycji dla najstarszych mieszkanek i mieszkańców Lublina. Wśród nich znalazły się, między innymi: wspólne gotowanie, koncerty, warsztaty rękodzielnicze czy nieodpłatny seans filmowy dla blisko 300 osób. Serdecznie zachęcam do udziału w zaplanowanych wydarzeniach. Międzypokoleniowe spotkania to możliwość wspólnego spędzenia czasu, wzmacniania relacji rodzinnych oraz wspaniałej zabawy – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Pierwsze wydarzenia z okazji obchodów Dnia Babci i Dziadka odbędą się już w najbliższy piątek (19 stycznia). Tego dnia zaplanowano, m.in. koncert kolęd w wykonaniu artystów z Opery Lubelskiej w Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 4 przy ul. Pozytywistów 16, a mieszkanki i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Betania” o godzinie 10.30 odwiedzi młodzież ze Strefy Dorastania. Z kolei w sobotę (20 stycznia) Miasto Lublin przygotowało międzypokoleniowe warsztaty kulinarne dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Lublina oraz ich babć i dziadków. Podczas dwóch edycji warsztatów uczestniczki i uczestnicy poznają m.in. tajniki wyrobu lodów tradycyjnych czy procesu tworzenia ciasta na szarlotkę. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja poprzez formularz on-line dostępny na stronie www.trzyplus.lublin.eu. Zapisy na spotkanie ruszą dzisiaj (środa, 17 stycznia), o godz. 10.00. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Niedziela (21 stycznia) będzie okazją do międzypokoleniowej wyprawy do kina. Miasto zaprasza babcie, dziadków, wnuczki i wnuków na Akademię Pana Kleksa. Seans odbędzie się o godz. 11.00 w Kinie Bajka. Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać od dzisiaj (środa, 17 stycznia) w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 23. Natomiast w poniedziałek (22 stycznia) w Środowiskowym Centrum Seniorów przy ul. Śliwińskiego 5 wystąpi Grupa Śpiewacza Nowe Lato, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II wezmą udział w warsztatach kreatywnych z tworzenia ozdób i biżuterii poprowadzonych przez „Niebieską Arabeskę – Pracownię z Duszą”, a w Domu Pomocy Społecznej „Kalina” zaplanowano wspólne pieczenie ciasteczek.

W ramach obchodów Dnia Babci i Dziadka odbędą się również liczne spotkania integracyjne z dziećmi i młodzieżą, podczas których najmłodsze mieszkanki i mieszkańcy miasta zaprezentują przygotowane na tę okoliczność występy artystyczne. W tegorocznym programie znalazł się także uroczysty bal dla seniorów. W czwartek (25 stycznia) w Centrum Usług Socjalnych przy ul. Lwowskiej 28 zaplanowano spotkanie, które zainauguruje wspólne wykonanie poloneza. W ramach wydarzenia przewidziano zabawę integracyjną oraz warsztaty z bezpieczeństwa, które poprowadzą strażnicy Straży Miejskiej.

Szczegółowy program wydarzeń przewidzianych w ramach obchodów Święta Babci i Dziadka znajduje się w załączeniu.

Pliki do pobrania