W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zapraszamy na Lubelskie Dni Seniora!

Zapraszamy na Lubelskie Dni Seniora!
02.06.202112:00

W dniach 8-10 czerwca, po rocznej przerwie, wracają Lubelskie Dni Seniora. Ze względu na obostrzenia pandemiczne wszystkie wydarzenia odbywać się będą „pod chmurką", choć mamy nadzieję, że chmurki nam nie przeszkodzą. Pierwszego dnia zaplanowaliśmy zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz autorskie spacery z przewodnikiem po Lublinie. Hasłem drugiego dnia jest sport jako klucz do dobrego zdrowia. W tym dniu w lokalnych parkach seniorzy mogą uczestniczyć w różnego rodzaju treningach sportowych. Na zakończenie Dni Seniora odbędzie się koncert w Ogrodzie Saskim.

Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS oraz Muzeum Wsi Lubelskiej jest dzięki uprzejmości Dyrekcji obu placówek bezpłatne dla seniorów i dostępne dla wejść indywidualnych 8 czerwca przez cały dzień. Nie wymaga wcześniejszego zgłaszania się. Na wszystkie pozostałe aktywności (wycieczki tematyczne, zajęcia sportowe i koncert) obowiązują zapisy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowy program Lubelskich Dni Seniora:

8 czerwca (wtorek) WYCIECZKI, WYCIECZKI

  1. Opowieści o wodzie… i lubelskich wodociągach
    Co potrzebne jest do życia? Oczywiście woda. Jak używano wody i dlaczego jej nie  pito, dowiemy się podczas spaceru. W czasie wędrówki zapoznamy się z poszczególnymi etapami powstania zarówno zwykłych studni, jak i kolejnych wodociągów lubelskich. Na pl. Wolności odnajdziemy lokalizację XIX-wiecznej wieży ciśnień i fontannę z jej makietą. Następnie dawnym ściekiem wejdziemy na Stare Miasto. Na końcu odwiedzimy dziedziniec Zamku Lubelskiego. Będąc na wzgórzu, poznamy miejsca lokalizacji studni oraz Furtę Gnojną, którą wywożono nieczystości i dowiemy się, kto tym się zajmował.
    START: – godz. 10:00 plac Wolności 4 – przed III LO im. Unii Lubelskiej.
  2.  „Lublin nad łąką przysiadł” – spacer bulwarem nadbystrzyckim
    Spacer bulwarem nadbystrzyckim rozpoczniemy przy Moście im. Mariana Lutosławskiego nazywanym Mostem Kultury. Odkryjemy malowniczą panoramę Starego Miasta i Wzgórza Zamkowego, urocze zakola Bystrzycy z jej dopływami Czerniejówką i Czechówką, zabytkową wieżę ciśnień na Firlejowszczyźnie, młyn Krausego. Towarzyszyć nam będzie poezja Józefa Czechowicza i wiersze Wincentego Pola, urodzonego na Starym Mieście przy ul. Grodzkiej 7, któremu mieszkańcy Lublina podarowali dworek z Firlejowszczyzny. Będzie też legenda o linie z Bystrzycy, opowieść o mące z młyna Krausego, z której „Mateczka” wypiekała chleb dla więźniów Majdanka. A przy rzeźbach Biernata z Lublina, Bolesława Prusa, Koziołka, robotnika z Fabryki Samolotów Plagego i Laśkiewicza oraz Fabryki Samochodów Ciężarowych poznamy historie osób związanych z Lublinem i zakładami produkcyjnymi.
    START: godz. 14:00, przy Moście im. Mariana Lutosławskiego (Moście Kultury)
  3. Kalinowszczyzna – wiele wydarzeń, wiele historii
    Ulica Kalinowszczyzna, oddalona od Starego Miasta o kilka chwil spacerem, kryje w sobie wiele tajemnic. Jej wspomnienie pozostanie z nami na długo! Spacer rozpoczniemy przed kościołem oo. Salezjanów. Przejdziemy obok starego cmentarza żydowskiego, miniemy kapliczkę ze św. Florianem. Zatrzymamy się przed mogiłą więźniów Zamku Lubelskiego z pierwszej zbiorowej egzekucji 23 grudnia 1939 r. Zobaczymy miejsce, gdzie znajdował się tzw. Słomiany Rynek. Czy nazwa tego miejsca wiązała się tylko z tym, że handlowano tam zbożem? Sprawdzimy, co po nim pozostało. Podczas wędrówki poznamy wiele innych obiektów historycznych, np. dworek znanego poety.
    START: 12:00, przed Parafią Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie, ul. Kalinowszczyzna 3
  4. Szlakiem dworów i pałaców lubelskich
    Czy wiedzieliście, że w Lublinie są 23 pałace oraz 17 dworów? Niektóre z nich będziemy mieli okazję poznać podczas naszego spaceru. Zaczynamy od pałacu Miączyńskich i Łańcuchowskich, który obecnie jest gmachem Kurii Biskupiej. Wspólnie odkryjemy lokalizację i historię pałacu Pociejów, pałacu Jabłonowskich–Sapiehów, pałacu Sobieskich, pałacu Tarłów czy pałacu Morskich. Spacer zakończymy na placu Litewskim.
    START: godz. 16:00, przed Archikatedrą Lubelską

Wszystkie wycieczki organizujemy we współpracy z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK w Lublinie. Zgłoszenia na wycieczki przyjmowane są pod nr tel. 513 767 432 lub osobiście na Krakowskim Przedmieściu 78 w siedzibie BORT PTTK.

9 czerwca (środa) SPORT TO ZDROWIE

W tym dniu zachęcamy Seniorów do zadbania o kondycję fizyczną i skorzystania z przygotowanych przez nas aktywności. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na wszystkie zajęcia konieczne jest wcześniejsze telefoniczne zapisanie się (Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych, tel. 81 466 30 50).

  • godz. 8.00-9.00, Park Ludowy, spacer z kijkami; trener: Anna Niedźwiecka; zbiórka o godz. 8 przy przystanku MPWiK
  • godz. 9.00-9.45, Park Zawilcowa, poranna gimnastyka; instruktor: Anna Angeloni-Wójcik; K1 Training Center; zbiórka o godz. 9 przy siłowni K1 Training, ul. Kleeberga 12 a
  • godz.10.30-11.15, Ogród Saski, marsz i ćwiczenia usprawniające; trener: Magdalena Piórkowska; zbiórka o godz. 10.20 przy Muszli Koncertowej
  • godz. 16.00-16.45, Orlik, ul. Lwowska 11, przygoda z tenisem ziemnym; trener Władysław Wzorek
  • godz. 16.00-17.30; Orlik, ul. Radzyńska 5, siatkówka w międzypokoleniowej formule; trener: Krzysztof Wąsowski
  • godz. 16.30-18.00, Orlik, ul. Lwowska 11, międzypokoleniowe gry w koszykówkę; trener: Aleksander Mrozik; Stowarzyszenie HoopLife Basketball
  • godz. 17.00-18.00, Park Ludowy, Tai Chi dla początkujących; trener Marek Sykała; zbiórka o godz. 17 przy przystanku MPWiK
  • godz. 17.00-17.45, Orlik, ul. Lwowska 11, petanka zwana inaczej grą w bule; trener Piotr Filipiak

10 czerwca KONCERTOWY CZWARTEK

Na zakończenie Lubelskich Dni Seniora zapraszamy do Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. O 16.30 zagrają nam „Śpiewające fortepiany – koncertowo i z humorem” w wykonaniu Czesława Majewskiego i Janusza Tylmana, z udziałem wokalistów: Joanny Stefańskiej-Matraszek – sopran i Ireneusza Miczki – baryton.

Koncert będzie poprzedzony recitalem zdobywczyni głównej nagrody w konkursie „The Voice of Senior” Krystyny Szydłowskiej oraz występem lubelskiego zespołu wokalnego „Pasjonatta".

Odbiór wejściówek na koncert od poniedziałku 31 maja w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych , ul. Leszczyńskiego 23, tel. 81 466 30 50.

Pliki do pobrania