W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Działania prozdrowotne w roku 2021

Działania prozdrowotne w roku 2021

Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego

W dniu 5 maja, w godzinach 18.00 - 21.00 stadion Arena Lublin zostanie podświetlony na kolor niebieski. W ten sposób Lublin włącza się w tegoroczne obchody Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego. Kolor niebieski symbolizuje sine usta u osób cierpiących na nadciśnienie płucne.

Włączenie się naszego Miasta do akcji ma na celu budowanie świadomości społecznej na temat tej rzadkiej choroby, która nieleczona prowadzi do śmierci. Co roku, w Polsce choroba ta diagnozowana jest u 120 osób. Jej rozpoznanie jest trudne i często mylone z astmą i innymi chorobami. Osoby cierpiące na nadciśnienie płucne mają problemy z czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie, bez zastanowienia. W zaawansowanym stadium choroby wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się nie są możliwe.

Obecnie w Polsce na nadciśnienie płucne choruje około 1300 osób.

Zdrowie a zakupy spożywcze – wiemy więcej

Miasto Lublin wraz z Biurem Profilaktyki Zdrowotnej NFZ przedstawia Państwu cykl filmów edukacyjnych „Świadome zakupy. Mądre wybory.” Pokazują one w kompleksowy i wiarygodny sposób jak dokonywać zdrowych i mądrych wyborów na etapie zakupów produktów spożywczych.

Co przedstawiają poszczególne filmy?

Cykl trzech filmów  przygotowany został wspólnie w Katedrą Żywienia Człowieka SGGW oraz grupą współpracujących ekspertów.

Bohaterami naszych filmów są sól, tłuszcz i dodatki do żywności!

Czy sól jest nam niezbędna? W jakiej ilości jest szkodliwa i w jakich produktach się ukrywa? -  film „Świadome zakupy. Mądre wybory.” odc. 1 - SÓL W ŻYWNOŚCI

Jak kupować zdrowe tłuszcze? Które z nich wybierać do smażenia, a które do gotowania? - film „Świadome zakupy. Mądre wybory.” odc. 2 - TŁUSZCZ W ŻYWNOŚCI

Jak rozpoznawać dodatki do żywności i czy wszystkich należy unikać? Dlaczego ważne jest czytanie etykiet? - film „Świadome zakupy. Mądre wybory.” odc. 3 - DODATKI DO ŻYWNOŚCI