W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Działania prozdrowotne w roku 2022

Działania prozdrowotne w roku 2022

Lubelskie szkoły przypomną uczniom zasady dbania o zęby

W dniu 20 marca 2022 r. obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Jest to okazja do upowszechniania wiedzy na temat znaczenia zdrowia jamy ustnej oraz promowania profilaktyki stomatologicznej. Zaniedbania w tym zakresie mogą przyczynić się do powstania chorób ogólnoustrojowych.

– Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonały moment, by zwrócić uwagę na problem, jakim jest próchnica zębów wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcić uczniów do dbania o prawidłowe nawyki higieniczne – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Na terenie lubelskich szkół, w których funkcjonują szkolne gabinety stomatologiczne, odbędą się spotkania informacyjno-edukacyjne dla uczniów. W ramach tych spotkań będzie poruszana tematyka znaczenia higieny jamy ustnej dla zdrowia całego organizmu. Ponadto uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi metodami dbania o higienę jamy ustnej, zaleceniami dotyczącymi profilaktyki próchnicy oraz chorób jamy ustnej i przyzębia.

Profilaktyka na Dzień Kobiet w Lublinie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Miasto Lublin oraz pomioty medyczne zapraszają na badania profilaktyczne. Jest to okazja by pomyśleć o własnym zdrowiu. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pozwala wcześnie wykryć problemy zdrowotne i ustrzec się przed chorobą. Poniżej znajduje się oferta badań profilaktycznych przygotowanych przez różne podmioty medyczne na Dzień Kobiet.

  • Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Centrum Profilaktyczno - Lecznicze w Lublinie ul. Nałęczowska 27

- badanie mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69, tel. 81 533 00 34, należy wybrać z menu głosowego: 3

- badania cytologiczne, tel 81 533 00 34, należy wybrać z menu głosowego: 1

  • Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie ul. Jaczewskiego 2

- badania, edukacja, konsultacja lekarska w kierunku boreliozy,  Zgłoszenia telefoniczne: 81 71 84 573, 81 71 84 530; elektronicznie profilaktyka.borelioza@imw.lublin.pl; osobiście w Przychodni Instytutu Medycyny Wsi. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.imw.lublin.pl (zakładka Projekty).

  • Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, ul. Jaczewskiego 7

- USG ginekologiczne, cytologia, mammografia dla kobiet w wieku 50-69, pomiar cukru, pomiar BMI, pomiar ciśnienia krwi, nauka samobadania piersi.

Badania będą wykonywane w Ośrodku Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia budynek nr 3 , piętro 2, tel. 81 454 1572.

  • LUXMED, ul. Koncertowa 4D, Lublin

- mammografia dla kobiet w wieku 50-69

Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja terminu tel. 81 532 37 11.

- Profilaktyka 40 PLUS

Aby otrzymać e-skierowanie należy zadzwonić na infolinię Domowej Opieki Medycznej tel. 22 735 39 53, lub wypełnić ankietę online zamieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Skierowanie generuje się do 2 dni roboczych. Bezpłatne badania dostępne w programie: morfologia, cholesterol całkowity lub lipidogram, glukoza, ALAT, ASPAT, GGTP, kreatynina we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale, PSA 3 generacja, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczanie wskaźnika masy ciała (BMI).

Kontakt: tel. 81 532 37 11

Warto się badać, aby za wczasu wykryć niebezpieczną chorobę

Wzrastająca liczba zachorowań na różnego rodzaju nowotwory jest powodem, dla którego warto regularnie poddawać się badaniom. Mieszkańcy Lublina mają możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych, tj: mammografia, cytologia, kolonoskopia i tomografia płuc.

Wykonywane są w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli przy ul. dr K. Jaczewskiego 7. Badania nie wymagają skierowań, wystarczy zadzwonić i umówić się na badanie.

Wykonując je możemy upewnić się, że wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku, a wykryte na wczesnym etapie problemy zdrowotne mogą zostać wyeliminowane, dając szansę na szybkie i całkowite wyleczenie.

Informacje na temat poszczególnych badań można uzyskać pod wskazanymi numerami telefonów:

  • tomografia płuc - tel. 502 206 778
  • kolonoskopia - tel. 81 454 15 70
  • mammografia, cytologia - tel. 81 454 1572