Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku w dniu 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.
W tym czasie na całym świecie odbywają się kampanie, konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS niosące przesłanie współczucia, nadziei i zrozumienia problemów związanych z zakażeniem.
Miasto Lublin również przyłącza się do obchodu Światowego Dnia AIDS. Z tej okazji placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz lubelskie szkoły otrzymają pakiety promocyjno-edukacyjne na temat HIV/AIDS. Ponadto na stronie internetowej Miasta zamieszczona będzie Czerwona Kokardka - symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi.
W dniu 24 października 2022 r. odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli podmiotów i instytucji, które w Lublinie zajmują się różnymi aspektami w obszarze rozwiązywania problemów związanych z używaniem narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.
Organizatorem spotkania był Wydział Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ośrodka Leczenia Uzależnień, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Państwowej Wojewódzkiej i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, Oddziału Detoksykacyjnego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, Policji i Straży Miejskiej, Sądu Rejonowego, Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie, Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie, Kuratorium Oświaty, Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Urzędu Celnego, Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w obszarze przeciwdziałania narkomanii. Uczestnicy spotkania podzielili się doświadczeniami z realizacji swoich zadań w obszarze profilaktyki i edukacji dzieci, młodzieży i osób dorosłych związanej z uzależnieniem oraz przedstawili problemy, na jakie napotykają w swojej działalności. Ponadto zwrócono uwagę na potrzebę dostosowania oddziaływań do zmieniającej się rzeczywistości w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom. Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili wolę udziału w kolejnych organizowanych cyklicznie spotkaniach.
Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku dzień 1 grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień AIDS. Symbolem solidarności z osobami zarażonymi wirusem HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi jest czerwona kokardka. Organizowane w tym dniu wydarzenia mają na na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na walkę z AIDS oraz podniesienie świadomości na temat zakażenia wirusem HIV i możliwości leczenia. AIDS jest jedną z najniebezpieczniejszych dla światowej populacji chorób zakaźnych, szacuje się że około 50 tys. osób w Polsce ma HIV, z czego 70% nie jest świadoma zakażenia.
Obecnie według danych Krajowego Centrum ds. AIDS na świecie żyje prawie 38 mln ludzi zakażonych wirusem HIV/AIDS.
Test w kierunku zakażenia wirusem HIV można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych. W Lublinie test można wykonać w PKD przy Punkcie Pobrań Przychodni SP ZOZ MSW przy ul. Spokojnej 3 we wtorki i czwartki w godzinach 1600-1830. Punkt ten prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „AGAPE”, któremu Gmina Lublin powierzyła realizację działania w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin.
Więcej informacji na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/
2 października rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin. Stanowi on podstawę działań Miasta w zakresie zapobiegania i rozwiązywania problemów narkomanii wśród mieszkańców Lublina. Konsultacje potrwają do 16 października.
Celem konsultacji jest zapoznanie mieszkańców z projektem dokumentu oraz poznanie opinii, uwag i propozycji dotyczących zawartych w nim zadań, które ma realizować Miasto.
Mieszkańcy mogą przesłać swoje opinie mailem na adres: konsultacje@lublin.eu lub przekazać je osobiście podczas dyżurów konsultacyjnych, które odbędą się 2, 5, 6 i 7 października w godzinach 15.30-17.30 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2 w pokoju 203 (II piętro).
Jak wynika z przeprowadzonych w 2018 roku badań najczęstszym powodem sięgania po narkotyki jest chęć dobrej zabawy, zrelaksowania się, odprężenia i pokonania sytuacji stresujących. Wiek inicjacji narkotykowej przypada na ósmą klasę szkoły podstawowej (dawna druga klasa gimnazjum). Największe nasilenie zjawiska narkomanii występuje w najstarszych i bardziej zaludnionych dzielnicach Lublina - Dziesiątej, Tatarach, Kalinowszczyźnie, Wrotkowie, Ponikwodzie, Czechowie, Czubach, Węglinie, Rurach. Szkoła jest miejscem, w którym młodzież dość często używa narkotyków, jednak o wiele bardziej popularne są imprezy w domach i dyskoteki. Zdarza się, że młodzież niepełnoletnia bierze udział w imprezach w akademikach, gdzie używane są narkotyki. Dzieje się to również w centrach handlowych.
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w spotkaniu organizowanym w dniu 16 grudnia 2019 r. o godz. 15:30 w siedzibie Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin, przy ul. Leszczyńskiego 20, pokój 402, którego celem będzie omówienie nowego wzoru oferty i sprawozdania obowiązującego w 2020 r. w ramach konkursów ogłaszanych przez Miasto Lublin na realizację zadań oraz działań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin.
Ze względu na wagę poruszanych problemów oraz ewentualne konsekwencje powstałe w wyniku nieprawidłowego wypełniania ofert i sprawozdań, proszę o obecność na spotkaniu. Jednocześnie informuję, iż podczas spotkania będziecie Państwo mieli możliwość zadawania pytań oraz zgłaszania uwag.
Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych, w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin.
Co konsultujemy?
Przedmiotem konsultacji jest Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin w zakresie dodania w Obszarze 4 „Redukcja szkód, rehabilitacja i reintegracja społeczna” następujących działań:
1. Wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dla osób uzależnionych od środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych oraz dla członków ich rodzin.
2. Realizacja działań ograniczających indywidualne i społeczne szkody problemowego używania środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych.
Dlaczego konsultujemy?
Celem konsultacji jest poznanie opinii mieszkańców w zakresie zasadności wprowadzenia do Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii ww. działań.
Kiedy odbędą się konsultacje?
Konsultacje społeczne trwają od 12 do 26 lipca 2019 r.
Jakie będą formy konsultacji?
Który Wydział/Biuro odpowiada za konsultacje?
Wydział Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin, ul. Leszczyńskiego 20,
20-069 Lublin, tel. 81 466 3400
Inne niezbędne informacje:
Tryb i zasady prowadzenia konsultacji społecznych z Mieszkańcami Miasta Lublin określa uchwała Rady Miasta Lublin nr 722/XXVIII/2017 z dnia 30 marca 2017 r. w sprawie trybu i zasad przeprowadzania konsultacji społecznych z Mieszkańcami Miasta Lublin.
W dniu 26 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii (Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi), który ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1987 r. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości podejmuje w tym dniu działania mające na celu rozszerzanie współpracy i poprawę jej efektywności w zwalczaniu narkomanii i uzależnienia od leków psychotropowych oraz podnoszenie świadomości osób uzależnionych ukierunkowanej na działania zmierzające do powrotu do życia wolnego od narkotyków. W Polsce organizację obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii wspiera Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
Przejawem działań związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii w Lublinie była organizacja konferencji „Bezpieczne wakacje bez narkotyków i alkoholu” oraz współorganizacja z Towarzystwem Nowa Kuźnia ogólnopolskiego seminarium superwizyjno-szkoleniowego dla realizatorów programu FreD goes net.
Tematem przewodnim odchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii w 2019 roku jest „Zdrowie dla sprawiedliwości. Sprawiedliwość dla zdrowia”, co podkreśla, że sprawiedliwość i zdrowie to dwie strony tego samego medalu, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów narkotykowych.
W dniu 10 czerwca 2019 r. w Hotelu Hampton by Hilton Lublin odbyła się zorganizowana przez Miasto Lublin konferencja profilaktyczna „Bezpieczne wakacje bez narkotyków i alkoholu”.
Organizacja konferencji miała na celu zwiększenie umiejętności rozpoznawania zachowań i sytuacji ryzykownych związanych z używaniem alkoholu i narkotyków, zdefiniowanie potrzeb i kierunków działań w zakresie zapobiegania oraz przeciwdziałania używania substancji psychoaktywnych, zapoznanie z zasadami udzielania pomocy przedmedycznej.
Konferencja skierowana była do organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji letnich w tym dyrektorów lubelskich placówek oświatowych, nauczycieli, pedagogów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Towarzystwo Nowa Kuźnia we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin, Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Polskim Towarzystwem Zapobiegania Narkomanii organizuje w dniach 18 i 19 czerwca 2019 r. seminarium superwizyjno-szkoleniowe dla realizatorów programu FreD goes net. Celem spotkań będzie prezentacja dobrych praktyk w zakresie wdrażania i realizacji programu, prezentacji współpracy międzyinstytucjonalnej oraz doskonalenie umiejętności stosowania Dialogu Motywującego w pracy indywidualnej i grupowej z młodzieżą wykazującą zachowania ryzykowne.
Pierwszy dzień to prezentacja dobrej praktyki organizacji w zakresie realizacji programu Fred goes net oraz wymiana doświadczeń, trudności i sukcesów prezentowanych przez uczestników. W spotkaniach wezmą również udział policjanci, pedagodzy, kuratorzy, lekarze, strażnicy miejscy i inne osoby współpracujące w realizacji programu na danym terenie. Uczestnicy uzyskają informacje w jaki sposób można rozpoczynać lub rozwijać współpracę.
Drugi dzień będzie miał charakter szkoleniowy z doskonalenia umiejętności zawodowych w stosowaniu Dialogu Motywującego. Szczególnie chcielibyśmy zwrócić uwagę na wywoływanie języka zmiany „change talk” w realizacji zajęć indywidualnych i grupowych z młodzieżą eksperymentującą z substancjami oraz budowanie celów poprzez wartości. Te elementy szkolenia będą realizowane przez doświadczonych trenerów DM, certyfikowanych terapeutów motywujących.
Informacje dodatkowe dostępne są na stronie internetowej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
W dniu 10 czerwca 2019 r. o godz. 1000 w hotelu Hampton by Hilton Lublin przy Al. Kompozytorów Polskich 1 rozpocznie się konferencja profilaktyczna „Bezpieczne wakacje bez narkotyków i alkoholu”. Konferencja, której celem jest ochrona dzieci i młodzieży przed nasilającymi się szczególnie w okresie wakacji zagrożeniami, jakie niesie ze sobą używanie substancji psychoaktywnych oraz tzw. dopalaczy, adresowana jest do organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży (dyrektorów lubelskich placówek oświatowych, nauczycieli, organizacji pozarządowych oraz klubów sportowych).
W załączniku program konferencji.
Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin.
W poniższych załącznikach prezentujemy raport z konsultacji wraz z zestawieniem uwag do projektu Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii przygotowane przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin.
W dniu 4 grudnia 2018 r. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM Lublin rozpoczął konsultacje społeczne dotyczące projektu Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach oraz prosimy o przekazywanie opinii i ewentualnych uwag.
Szczegółowe informacje dotyczące konsultacji dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lublin.
W dniu 11 października 2018 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyła się konferencja podsumowująca Lokalną Kampanię „Dopalacze – droga donikąd”.
Organizacja konferencji miała na celu podsumowanie osiągniętych efektów zrealizowanych działań prowadzonych w ramach etapów kampanii w latach 2015-2018. Konferencja skierowana była do dyrektorów szkół, pedagogów szkolnych, wychowawców w internatach i bursach, funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Straży Miejskiej, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, przedstawicieli Rad i Zarządów Dzielnic, pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, przedstawicieli organizacji pozarządowych realizujących zadania w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin.
Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników oraz lokalnych mediów.
W konferencji uczestniczyło łącznie 106 osób.
Prelegentami byli:
Problem „tzw. „dopalaczy”, jak wynika z analiz stanowi coraz większe zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci i młodzieży. W związku z powyższym zasadnym było podjęcie długofalowych, profesjonalnych działań mających na celu zmniejszenie zagrożeń związanych z nowymi substancjami psychoaktywnymi w naszym mieście.
Gmina Lublin od 2015 roku realizuje Lokalną Kampanię pod nazwą "Dopalacze droga donikąd".
Program kampanii obejmuje zespół zadań określonych w Gminnym Programie Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin wyodrębnionych do realizacji ze względu na cel, którym jest zainicjowanie, wspieranie oraz rozwój działań zmierzających do ograniczenia używania substancji psychoaktywnych ze szczególnym uwzględnieniem “dopalaczy”.
W dniu 11 października 2018 r. w Trybunale Koronnym odbędzie się konferencja podsumowująca Lokalną Kampanię pod nazwą „Dopalacze - droga donikąd” skierowana do szerokiego grona przedstawicieli instytucji z miasta Lublina, m.in. dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów szkolnych, wychowawców w internatach i bursach, funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, organizacji pozarządowych realizujących działania w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Celem konferencji jest podsumowanie osiągniętych efektów zrealizowanych działań prowadzonych w ramach poszczególnych etapów kampanii.
Program konferencji
08.30 – 9.00 – Rejestracja uczestników konferencji,
9.00 – Otwarcie konferencji,
9.05 – 9.15 – Lokalna Kampania „Dopalacze droga donikąd” – Marta Wcisło, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Lublin,
9.15 – 9.45 – Metody konstruowania programów profilaktycznych w szkołach – dr Ireneusz Siudem, psycholog,
9.45 – 10.15 – Realizacja działań profilaktycznych w lubelskich placówkach oświatowych – Leszek Iwaniak, specjalista terapii uzależnień,
10.15 – 10.45 – przerwa kawowa,
10.45 – 11.15 – Występowanie zatruć dopalaczami – aktualne dane – przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie,
11.15 – 11.30 – Zmiany ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Lublinie,
11.30 – 12.30 – Panel dyskusyjny - Lokalna Kampania „Dopalacze droga donikąd”.
W dniu 11 maja 2018 r., w godz. 900-1400 w Ratuszu przy Pl. Łokietka 1 w Lublinie odbędzie się spotkanie mające na celu zainicjowanie współpracy międzyinstytucjonalnej na poziomie dzielnic Lublina.
Tematyką spotkań będzie analiza technik i skutecznej współpracy międzyinstytucjonalnej w zakresie przeciwdziałania narkomanii.
Na spotkanie zaproszeni będą przedstawiciele różnych instytucji, tj.: Radni Rady Miasta Lublin, Przewodniczący Rad i Zarządów Dzielnic, Policja, Straż Miejska.
Na posiedzeniu dniu 5 kwietnia 2018 r. komisja konkursowa ds. oceny ofert składanych przez podmioty wymienione w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym dokonała oceny formalnej oraz merytorycznej ofert złożonych na realizację następujących działań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin:
W odpowiedzi na ogłoszenie konkursowe wpłynęło 16 ofert złożonych przez podmioty wymienione w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym na realizację działań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin. Wszystkie oferty zostały ocenione pozytywnie pod względem formalnym oraz merytorycznym, natomiast środki finansowe zostały przyznane na realizację 12 działań, których oferty uzyskały największą ilość punktów.
Działania będą realizować następujące podmioty:
Szanowni Państwo!
Na prośbę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji uprzejmie informujemy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 862 z późn. zm.) w przypadku zatrudniania lub podjęcia innych form współpracy (np. wolontariat) w ramach działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi (np. wyjazdy na ferie zimowe, agroturystyka, obozy jeździeckie, zajęcia dodatkowe w instytucjach kultury) pracodawca lub inny organizator w zakresie takiej działalności ma obowiązek sprawdzenia, czy dane zatrudnianej lub dopuszczanej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSTPS).
W celu uzyskania informacji z Rejestru z dostępem ograniczonym należy:
Informacje uzyskane z RSPTS udostępniane są w sposób umożliwiający sporządzenie z nich wydruku. Strona rps.ms.gov.pl umożliwia sprawdzenie autentyczności wydruku informacji z RSPTS.
Zgodnie z art. 23 cytowanej ustawy, dopuszczenie osoby do pracy lub innej działalności opisanej powyżej bez uzyskania informacji z RSPTS stanowi wykroczenie i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1.000 zł. W związku z powyższym uprzejmie proszę o poinformowanie podległych i nadzorowanych jednostek, które prowadzą lub mogą prowadzić działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi, o obowiązkach i sankcjach wynikających z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
Na posiedzeniu dniu 8 lutego 2018 r. komisja konkursowa ds. oceny ofert składanych przez podmioty wymienione w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym dokonała oceny formalnej oraz merytorycznej ofert złożonych na realizację następujących zadań oraz działań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin:
W odpowiedzi na ogłoszenie konkursowe wpłynęło 71 ofert złożonych przez podmioty wymienione w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym na realizację zadań oraz działań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin, z czego 66 ofert zostało ocenionych pozytywnie pod względem formalnym, natomiast negatywnie oceniono 5 ofert.
W związku z przypadającym na dzień 1 grudnia Dniem Walki z AIDS Gmina Lublin w ramach realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin zorganizowała w dniu 6 grudnia 2017 r. konferencję szkoleniową na temat „Podnoszenie świadomości dotyczącej zakażeń HIV/AIDS”. Celem konferencji było przekazanie aktualnej wiedzy na temat zakażenia wirusem HIV/AIDS. Przedstawione zostały również informacje dotyczące zakażenia HIV, omówiono znaczenie testowania w profilaktyce HIV/AIDS, poruszono zagadnienia związane z zagrożeniem zakażenia kobiet w ciąży oraz przedstawiono szczegółowy opis postępowania w przypadku narażenia na zakażenie HIV. Adresatami konferencji byli przedstawiciele i pracownicy jednostek oświatowych Miasta Lublin, policja, straż miejska, pracownicy socjalni, pracownicy PSSE i WSSE w Lublinie, przedstawiciele CIK w Lublinie.
Organizację konferencji sfinansowano ze środków Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na 2017 r.
W dniu 20 października 2017 r. w Lublinie w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin w 2017 r. odbyła się konferencja „Ograniczanie używania substancji psychoaktywnych w miejscach rekreacji i wypoczynku na terenie miasta Lublin – działania partyworkerów”.
Konferencję zorganizowało Miasto Lublin we współpracy z Towarzystwem "Nowa Kuźnia". Podczas spotkania omówione zostały działania partyworkerów prowadzone na terenie Miasta Lublin oraz specyfika używania substancji psychoaktywnych w miejscach rekreacji i wypoczynku dzieci i młodzieży. Ponadto zaprezentowany został film „Zastanów się zanim... wybierzesz odlot”. Adresatami konferencji byli przedstawiciele podmiotów prowadzących miejsca rekreacji i wypoczynku (dyskoteki, kluby, puby, bary).
W październiku br. przeprowadzono cykl spotkań profilaktycznych pod nazwą „Używanie narkotyków jako ryzyko zakażenia HIV/AIDS - fakty na temat HIV/AIDS, Ciąża a zakażenie HIV/AIDS” skierowanych do uczniów lubelskich szkół ponadgimnazjalnych.
Spotkania odbyły się w następujących placówkach:
Realizację zadania obejmującego przeprowadzenie powyższych spotkań sfinansowano ze środków Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin.
W dniu 15 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie podsumowujące szkolenia dla pedagogów i osób odpowiedzialnych za realizację programów profilaktycznych w lubelskich placówkach oświatowych nt. "Konstruowanie programów profilaktycznych dla szkół w zakresie profilaktyki narkomanii".
W spotkaniu wzięło udział 90 osób.
W dniu 15 czerwca 2016 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyła się zorganizowana przez Miasto Lublin w ramach Lokalnej Kampanii „Dopalacze – droga donikąd” konferencja profilaktyczna pt. „Bezpieczne wakacje bez narkotyków i dopalaczy".
Organizacja konferencji miała na celu uświadomienie uczestnikom, jakie zagrożenie niesie za sobą używanie substancji psychoaktywnych i „dopalaczy”, zwiększenie wiedzy na temat umiejętności rozpoznawania zachowań i sytuacji ryzykownych, zdefiniowania potrzeb i kierunków działań w zakresie zapobiegania oraz przeciwdziałania używania substancji psychoaktywnych. Konferencja skierowana była do organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży, w tym dyrektorów lubelskich placówek oświatowych, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Miejskiej Miasta Lublin.
Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników oraz lokalnych mediów publicznych i prywatnych.
W konferencji uczestniczyło łącznie 80 osób.
Gmina Lublin w porozumieniu z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Fundacją Praesterno zorganizowała w Trybunale Koronnym przy ul. Rynek 1 w Lublinie w dniu 6 kwietnia 2016 r. debatę w ramach programu "PROFNET. Wsparcie organizacji pozarządowych realizujących profilaktykę uzależnień".
Celem debaty była identyfikacja specyficznych dla Miasta Lublin problemów z zakresu profilaktyki uzależnień oraz współpracy między instytucjami samorządowymi a organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działania w tym obszarze. W trakcie debaty przedstawiona została również skala problemu używania substancji psychoaktywnych w Lublinie na tle sytuacji w kraju w aspekcie realizacji zadań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych instytucji mieli możliwość podzielenia się doświadczeniami we współpracy i wspólnego zastanowienia się nad sposobami jej ulepszenia.
W debacie wzięło udział 50 osób.
W dniu 20 października 2015 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie w ramach ogólnopolskiej kampanii “Dopalacze kradną życie” zorganizowana została przez Urząd Miasta Lublin konferencja inaugurująca lokalną kampanię „Dopalacze - droga donikąd”. W konferencji wzieło udział 178 osób, byli to, dyrektorzy lubelskich szkół, pedagodzy, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, pracownicy Straży Miejskiej, Sanepidu oraz Policji.
Prelegentami byli:
Na zakończenie konferencji odbył się panel dyskusyjny.
W związku z nasilającym się w całym kraju w ostatnich miesiącach problem tzw. „dopalaczy”, który stwarza coraz większe zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci i młodzieży zasadne jest podjęcie długofalowych, profesjonalnych działań mających na celu zmniejszenie zagrożeń związanych z nowymi substancjami psychoaktywnymi w naszym mieście.
Miasto Lublin przyłączyło się już do ogólnopolskiej Kampanii „Dopalacze kradną życie”.
W ramach tej kampanii realizowany będzie cykl działań profilaktycznych obejmujący organizację konferencji inaugurującej lokalną kampanię pod nazwą „Dopalacze – droga donikąd” dla szerokiego grona przedstawicieli instytucji z miasta Lublina, m.in. dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów szkolnych, wychowawców w internatach i bursach, policji, pracowników straży miejskiej.
Kampania ta będzie prowadzona poprzez:
Wyżej wymienione działania Miasta wpisane zostały w Bazie Inicjatyw na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Linki:
http://dopalaczekradnazycie.pl/dkz/mapy/4p387,Dopalacze-nie-daj-sie-wypalic.html
https://www.facebook.com/DopalaczeKradnaZycie
https://twitter.com/stop_dopalaczom/status/64368900504177459