W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki
Data rozpoczęcia 2019-09-13
Data zakończenia 2019-09-15

Już 13. w piątek startuje kolejna odsłona największej imprezy promującej czytelnictwo. 
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki zawita do Lublina, gdzie gościć będzie do niedzieli 15., natomiast w sobotę 14. września odbędą się spotkania i warsztaty w Zamościu.  

Założeniem Festiwalu jest angażowanie w działania całych rodzin, dlatego właśnie przewaga imprez zaplanowana jest na weekend. „Rodzina to miejsce, gdzie utrwalają się pozytywne nawyki czytelnicze, a książka może stać się pretekstem do wspólnych zabaw, rozmów, może kształtować i wzmacniać relacje” - wyjaśnia dyrektor Festiwalu, Agnieszka Karp-Szymańska.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału nie tylko rodziców z dziećmi, ale także dziadków.  Bo choć to oni właśnie mają najwięcej czasu dla dzieci i są w stanie poświęcić im wiele uwagi, to jednak w naszym zabieganym, zmieniającym się z dnia na dzień świecie, często muszą walczyć o uwagę wnuka i konkurować z nowymi technologiami.

Co w programie? 

Festiwal rozpoczyna wernisaż instalacji wystawienniczej: „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje”.  To próba przybliżenia publiczności szerszego spektrum twórczości ilustratorskiej Bohdana Butenki ze szczególnym ukłonem w stronę najmłodszych. Jest zainspirowana jego sposobem myślenia o książce, bazuje na ciągłym dialogu z odbiorcą, wielowątkowości oraz przenikaniu się dwóch rzeczywistości: słowa i obrazu. Trzon stanowić będzie interaktywna „wyspa” dla najmłodszych – zestawione ze sobą plansze, które utworzą rodzaj labiryntu – opowieści, gdzie wielopoziomowa narracja będzie impulsem do podążania wciąż dalej i poznawania kolejnych bohaterów. Motywem przewodnim będzie obecna w twórczości Butenki, tytułowa „dziura”. Czasem będzie to mysia norka, w której można się schować, innym razem dziurka od klucza, przez którą da się zobaczyć więcej, a kiedy indziej dziura w serze albo dziupla w pniu.  

W kolejne dni dzieci spotkają najznakomitszych autorów i ilustratorów. Wszystkie spotkania zostały przygotowane w interaktywnych formach, które mają angażować, a czasami także zaskakiwać młodego czytelnika.  

Wśród gości festiwalu: Bohdan Butenko, Tomasz Jastrun, Wojciech Cesarz, Renata Piątkowska Joanna Fabicka, Tomasz Samojlik, Piotr Socha, Marcin Bruchnalski, Małgorzata Swędrowska, Agnieszka Tyszka, Dominika Czerniak – Chojnacka, Jarosław Kaczmarek.  

Na festiwalu zapowiedział też swoją obecność Tomasz Karolak, który będzie czytał dzieciom, a także gość niezwykły – Gruffalo, bohater popularnych książek Julii Donaldson.

Szczególnie ciekawą propozycją jest Ostry Dyżur Literacki, podczas którego w scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich będą diagnozować nietolerancje czytelnicze oraz rekomendować wartościowe książki dobrane  indywidualnie do wieku, preferencji i dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

To tylko niektóre z propozycji programowych. 

Na dzieci czeka ,,Drzewo opowieści’’, warsztat ,,Gigantycznej kaligrafii’’ warsztat o marzeniach i strachu na podstawie ,,Czarnoksiężnika z Krainy Oz’’, organizowane we współpracy z Domem Słów oraz wiele, wiele innych . 

Cały program dostępny na stronie: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl