W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Cały Lublin śpiewa Te Deum
25.06.201912:37

30 czerwca 2019 roku, na schodach przed Zamek Lubelski siedzibą Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul.Zamkowa 9, odbędzie się Wydarzenie upamiętniające 450 rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej – CAŁY LUBLIN ŚPIEWA TE DEUM.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15:00 i potrwa do godz. 16:00 – wstęp wolny.

Centralnym punktem Wydarzenia będzie wspólne odśpiewanie pieśni TE DEUM w wersji milenijnej, po uprzedniej rekonstrukcji historycznej przedstawiającej wyjazd orszaku królewskiego Zygmunta Augusta z Zamku, po uchwaleniu zawarcia Unii polsko-litewskiej, w kierunku Bazyliki św. Stanisława Biskupa Męczennika ( oo. Dominikanów) celem uroczystego odśpiewania Te Deum

Laudamus, w podzięce za pomyślne zakończenie obrad Sejmu Walnego w Lublinie.

Współczesna, powszechnie znana wersja „ Ciebie Boga wysławiamy” jest kompozycją, która zwyciężyła w rozpisanym w 1964 roku konkursie i została zatwierdzona przez 91 Konferencję Episkopatu Polski jako obowiązująca wersja polskiego hymnu Te Deum.

Na schodach Zamku Lubelskiego, w dniu 30 czerwca, w wigilię podpisania aktu Unii Lubelskiej, również Lublin, będzie mógł zaintonować te podniosłe strofy, niejako łącząc się z historyczną chwilą, kiedy to 450 lat temu, król Zygmunt August dziękował Bogu za pomoc i opiekę dla dobra Rzeczypospolitej.

Zapraszamy Wszystkich, bez względu na wiek, całe rodziny, dzieci, młodzież, seniorów, stowarzyszenia, związki, zespoły folklorystyczne w strojach ludowych, schole, chóry, zespoły wokalne, historyczne. Mamy nadzieję, że uda nam się zgromadzić wszystkich chętnych, aby w ten sposób uczcić JUBILEUSZ 450 LAT UNII LUBELSKIEJ.

-Wstęp wolny-

Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu Miasto Lublin.

Partnerzy: Teatr Muzyczny w Lublinie, Muzeum Lubelskie

Patronat medialny objęli: TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Kurier Lubelski