W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Idea

Banner-670x350

Rok 2019 jest kolejnym, szczególnym momentem w historii naszego miasta. W tym roku przypada 15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz 450. rocznica podpisania Unii Lubelskiej. Podkreślając tę ważną rocznicę, rok 2019 został ustanowiony Rokiem Unii Lubelskiej Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lipca 2018 r.

W 2015 roku Miasto Lublin oraz obiekty związane z zawarciem Unii Lubelskiej zostały uhonorowane Znakiem Dziedzictwa Europejskiego – wyróżnieniem przyznawanym obiektom, zarówno materialnym jak i niematerialnym, które posiadają zasadnicze znaczenie dla historii i dziedzictwa kulturowego Europy. Unia polsko-litewska była ważnym wydarzeniem w dziejach nie tylko Lublina, Polski, ale całej Europy, m. in. z uwagi na jej pokojowy, partnerski i kompromisowy charakter. Unia zawarta w 1569 roku gwarantowała wzajemną tolerancję narodowościową i wyznaniową oraz równe prawa stanowe w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jest dziedzictwem europejskim, stanowiąc archetyp Unii Europejskiej w  budowaniu federacji państw i społeczeństw obywatelskich współczesnej Europy. To w Lublinie, już w XVI wieku podkreślano wartości i idee, które z czasem posłużyły za fundamenty Unii Europejskiej a miasto Lublin za sprawą Unii Lubelskiej stało się swoistym źródłem Europy współczesnej, wspólnej Europy wielu narodów, kultur i ludzi. Dzięki tym wyjątkowym obchodom Lublin ma okazję przypomnieć o swojej istotnej roli w kształtowaniu europejskiej wspólnoty narodów.

Pragniemy przypomnieć słowa św. Jana Pawła II świętując ten rok pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” i pokazując jak z dziedzictwa i doświadczeń Unii Lubelskiej czerpać i budować przyszłość Unii Europejskiej. Przygotowywany z tej okazji program obchodów „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” obejmuje organizację m. in. szeregu wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw, spektakli i konferencji organizowanych w ciągu roku. Główne obchody zostały zaplanowane na okres 1 maja – 1 lipca 2019 roku, obejmując zasięgiem dwie ważne rocznice: 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja) oraz 450-lecie podpisania Unii Lubelskiej (1 lipca). W organizację wydarzeń aktywnie włączyły się miasta partnerskie i zaprzyjaźnione, lubelskie szkoły i uczelnie oraz wiele instytucji naukowych i kulturalnych w kraju i za granicą.
 

Rok 2019 został ustanowiony Rokiem Unii Lubelskiej Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lipca 2018 r.
1 lipca jest ustanowiony Dniem Sejmu Polskiego Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 czerwca 2015 r. oraz Dniem Unii Lubelskiej zgodnie z Uchwałą nr 292/X/2015 Rady Miasta Lublin z dnia 22 października 2015 r.