W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Galeria Ratusz prezentuje wyjątkowe miejsca w Europie

Galeria Ratusz prezentuje wyjątkowe miejsca w Europie
08.03.201907:51

W Galerii Ratusz została otwarta wystawa przedstawiająca miejsca uhonorowane Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Ekspozycja prezentuje 38 obiektów, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy. Wyróżniono także Lublin.

Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej. Nasze miasto zostało uhonorowane Znakiem Dziedzictwa Europejskiego właśnie jako miejsce podpisania unii polsko-litewskiej.

- Unia lubelska jest wyjątkowym przykładem demokratycznego połączenia dwóch państw, które doprowadziło do pokojowego i integracyjnego współistnienia dwóch narodów o odmiennych tożsamościach etnicznych i religijnych – czytamy na ekspozycji, która prezentuje freski z Kościóła św. Trójcy w Lublinie.

Wśród miejsc wyróżnionych znakiem Dziedzictwa Europejskiego są także m.in. Centrum starożytnych Aten w Grecji, Przylądek Sagres w Portugalii, Stanowisko archeologiczne Krapina w Chorwacji, czy Stocznia Gdańska, jako obiekt związany z powstaniem „Solidarności”.

Znak Dziedzictwa Europejskiego jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom dziedzictwa kulturowego, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej.

Ogólnym celem Znaku Dziedzictwa Europejskiego (ZDE) jest wzmocnienie u obywateli europejskich, w szczególności u młodych ludzi, poczucia przynależności do Unii Europejskiej, w oparciu o wspólne wartości i elementy europejskiej historii i dziedzictwa kulturowego, a także uznanie walorów różnorodności krajowej i regionalnej oraz wzmocnienie wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego.

Ekspozycję można obejrzeć do 15 marca 2019 r. w Ratuszu. Następnie zostanie ona przekazana do III LO im. Unii Lubelskiej, Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 oraz Centrum Kultury. Po zakończeniu ekspozycji w Lublinie, będzi prezentowana m.in. w Gdańsku i Warszawie.

Wystawa powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej.