W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Litewski fokus w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Litewski fokus w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia
18.06.201909:44

Wschód Kultury – Inne Brzmienia to festiwal, który zawsze z wielką ciekawością śledzi zjawiska, zachodzące w muzyce naszych sąsiadów. Od lat prezentują się tu artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego, ale też grupy z Czech, Niemiec czy ze Skandynawii. Najbliższa edycja przybliży nam w sposób szczególny brzmienia litewskie, a okazja ku temu jest tym lepsza, iż w roku 2019 przypada 450. rocznica podpisania Unii Lubelskiej.

Budując na potrzeby festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia panoramę muzyczną Litwy, postaramy się uchwycić różne gatunki i zjawiska, tak by ukazać możliwie jak najszersze spektrum tego, co aktualnie kształtuje tożsamość i unikalność sceny tego nadbałtyckiego kraju.

Pierwszym zespołem, który zagra w tym roku w Lublinie jest Solo Ansamblis – kwartet mocno inspirujący się brzmieniami w duchu Bauhaus, Tuxedomoon czy też Killing Joke. Artyści operują na pograniczu muzyki z nurtów new wave, cold wave oraz electro i new romantic. Co charakterystyczne, grupa łączy to wszystko z działaniami teatralnymi i performatywnymi, a podczas swoich występów wykorzystuje często projekcje video, rozbudowaną scenografię czy kostiumy.

Kolejny projekt to, podobnie jak Solo Ansamblis, pochodzący z Wilna skład Garbanotas. Formacji tej najbliżej stylistycznie do psychodelicznego rocka i jak przekonują sami artyści, ich muzyka daje radość pod każdą szerokością geograficzną. Jest w tym sporo racji, bo klimat jaki Garbanotas potrafi stworzyć podczas koncertu sprawia, że ich granie zyskuje prawdziwie międzynarodowy charakter, nawet w utworach opatrzonych litewskim tekstem.

Trzecim zespołem w ramach prezentacji „Litewski focus” będzie znakomite trio Sheep Got Waxed. Chcąc zdefiniować ich twórczość, można śmiało używać przedrostka „post”, bowiem Litwini w bardzo świeży i kreatywny sposób poszukują nowych brzmień w stylistyce post jazz, post punk czy też post rock. Z jednej strony czerpią motywy z klasyki jazzu i muzyki akademickiej, by za chwilę dokonać spektakularnej dekonstrukcji, robiąc wycieczkę w stronę metalu, eksperymentalnej elektroniki, improwizowanego free czy też techno.

Tego samego dnia co Sheep Got Waxed zaprezentuje się też muzyk i producent, funkcjonujący pod pseudonimem Fume. Artysta, nagrywający dla bardzo dobrego litewskiego labelu Suru Records, oscyluje wokół nurtów deep, dub, electro czy też trip hop. Podczas swoich setów wykonywanych na żywo, Fume wykorzystuje często wizualizacje dedykowane poszczególnym kompozycjom.

Ostatnim projektem, zamykającym niejako litewską prezentację muzyczną podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, będzie trio The Infiltrators. Artyści ci, wykorzystujący klasyczne instrumentarium (piano, bębny i saksofon), stanowią dziś jeden z czołowych litewskich składów jazzowych. Trudno jednak, by było inaczej, kiedy zespół tworzy trzech znakomitych instrumentalistów, wirtuozów w swoich dziedzinach – pianista Dmitrij Golovanov, perkusista Arkady Gotesman oraz saksofonista Jan Maksimovic. Ten ostatni jest już znany festiwalowej widowni, gościł bowiem na Innych Brzmieniach w 2015 roku z polską grupą Variete.

Patrząc na powyższy zestaw artystów oraz ich różnorodność stylistyczną, nadchodząca edycja Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia stanowić będzie doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia przygody ze współczesną muzyką z Litwy, która z całą pewnością zasługuje dziś na szersze poznanie.

Nie tylko litewska muzyka pojawi się jednak w tym roku na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Już wkrótce zaprezentujemy cały program związany z cyklem „Litewski focus”, który obejmuje także szereg wydarzeń z obszaru literatury, kina czy fotografii, przygotowanych wspólnie z Litewskim Instytutem Kultury i przy wsparciu Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej.

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca 2019.

Solo Ansamblis wystąpią w Lublinie w czwartek 27 czerwca, w piątek 28 czerwca zagra skład Garbanotas, dzień później, czyli w sobotę 29 czerwca zaprezentują się Sheep Got Waxed oraz Fume, a w niedzielę 30 czerwca niezwykłe spotkanie z The Infiltrators.

Wszystkie koncerty (poza The Infiltrators, którzy zagrają na scenie Teatru Starego), odbędą się na Błoniach pod Zamkiem. Wstęp, podobnie jak na wszystkie inne wydarzenia w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest bezpłatny.