W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin i Wilno podpisały list intencyjny o współpracy

Lublin i Wilno podpisały list intencyjny o współpracy
05.02.201914:03

Lublin ze stolicą Litwy będzie współpracował głównie w dziedzinach kultury, oświaty i nauki. List intencyjny w tej sprawie w Wilnie 4 lutego 2019 r. podpisali prezydent Lublina Krzysztof Żuk i Mer Wilna Remigijus Šimašius.

Partnerstwo ma symboliczny charakter - 1 lipca tego roku mija 450 lat od podpisania unii polsko-litewskiej. Jubilleusz tego wydarzenia będzie obchodzony w Lublinie pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Do świętowania okrągłej rocznicy włączyć się ma także stolica Litwy.

- Lublin i Wilno są podobne. Oba miasta mają wielu studentów i kilka uniwersytetów, znajdujemy się także w podobnym położeniu geograficznym. Miasta mają też wspólne wartości, dlatego chcemy dzielić się swoimi dobrymi praktykami i doświadczeniami - powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zgodnie z listem intencyjnym, miasta Wilno i Lublin będą inicjowały projekty i wspierały organizacje podejmujące współpracę w dziedzinie nauki, kultury, turystyki, czy ekonomii. Miasta będą również zaangażowane w promowanie zrównoważonego rozwoju poprzez inicjowanie powiązań między społecznościami i organizacjami, wymianę dobrych praktyk w zakresie samorządu lokalnego i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.