W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Majówka na Litewskim- Święto Dwóch Unii

Majówka na Litewskim- Święto Dwóch Unii
18.04.201914:38

Majówka na Litewskim. Święto Dwóch Unii

Plenerowymi koncertami symfonicznymi, śpiewem, defiladami oraz inscenizacjami teatralnymi i tanecznymi wypełni się plac Litewski w dniach 1-5 maja w ramach „Święta Dwóch Unii”. Majówka na Litewskim to punkt centralny licznych wydarzeń, poprzez które mieszkańcy Lublina i odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli świętować 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, rozpoczynając zmiany, które bez naszego uczestnictwa we wspólnocie nie byłyby możliwe do zrealizowania w tak szybkim tempie. W raporcie GUS z początku 2019 roku Lublin znalazł się w czołówce polskich gmin pod względem realizacji projektów z wykorzystaniem środków unijnych i z kwotą ok. 4 mld zł zajął w zestawieniu 5. miejsce.

– Długą drogę przebyła Polska, by w XXI wieku zająć należne sobie miejsce w europejskiej wspólnocie. W Lublinie, ważnym, nowoczesnym mieście polskim i europejskim, my o tym nie zapominamy. Ostatnie 15 lat sprawiło, że dzięki środkom finansowym pozyskanym z Unii Europejskiej wygląd naszego miasta znacznie się zmienił. Pragniemy świętować rocznicę przystąpienia do Unii w miejscu symbolicznym, które właśnie dzięki europejskiemu dofinansowaniu zyskało nowy wygląd, jednocześnie nie tracąc swojego unikalnego charakteru salonu miasta. 450 lat minęło od Unii Lubelskiej, 15 lat od dołączenia Polski do Unii Europejskiej. W Lublinie, te ważne rocznice będziemy świętować podczas Święta Dwóch Unii. Zapraszam Państwa na wyjątkową majówkę na placu Litewskim. Niech to będzie dla nas wszystkich święto radości i wspólnoty – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Uroczystości rozpoczną się 1 maja pod lubelskim Ratuszem, w samo południe, wspólnym odśpiewaniem Ody do Radości – hymnu Unii Europejskiej. Majówka w Lublinie w tym roku upłynie pod hasłem „Święta Dwóch Unii”, przypominając o roli naszego miasta w kształtowaniu tożsamości Unii Europejskiej. Zawarta w Lublinie 450 lat temu Unia Lubelska jest ważnym elementem historii Europy, co potwierdza przyznany naszemu miastu Znak Dziedzictwa Europejskiego.

1 maja, po odśpiewaniu Ody do Radości, na placu Litewskim każdy z mieszkańców Lublina będzie miał możliwość uderzyć w Dzwon Europy – symbol wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dzwon został odlany w najsłynniejszej pracowni ludwisarskiej rodziny Felczyńskich. Przez ostatnie lata przechowywany był u Klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Złotej. Aktualnie, po konserwacji, zostanie wystawiony przed pomnikiem Unii Lubelskiej na specjalnym rusztowaniu, gdzie każdy będzie mógł w niego uderzyć oraz wpisać się do księgi pamiątkowej. Dzwon będzie ustawiony od strony deptaka.

Na placu Litewskim, przed Wydziałem Politologii UMCS przez 5 dni majówki zaplanowano atrakcje dla najmłodszych – odbędzie się tam Festiwal Dzieci – Piknik Europejski organizowany przez Centrum Kultury i Wydział Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Lublin. Nie zabraknie zabaw i gier dla dzieci. Wśród przewidzianych atrakcji znajdą się animacje, quizy z nagrodami i konkursy wiedzy o Unii Europejskiej, wielkoformatowe gry planszowe, malowanie na szkle, warsztaty sitodruku na ekotorbach oraz mini placu zabaw dla najmłodszych.

Finałowym wydarzeniem 1 maja będzie plenerowy koncert symfoniczny „Lublin dla Europy”
w wykonaniu Chóru Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie, chóru Kameralnego Filharmonii Lubelskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. H. Wieniawskiego pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Artyści wykonają m. in. utwory Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, Karola Lipińskiego, Juozasa Pakalnisa oraz Ludwiga van Beethovena.

Każdego dnia majówki w przestrzeni placu Litewskiego, a także oddalonego o zaledwie 100 m od placu wirydarza Centrum Kultury w Lublinie będzie można uczestniczyć w otwartych spektaklach teatralnych przygotowanych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, po oficjalnych uroczystościach plac Litewski stanie się sceną Matejko Foto Challenge realizowanego w ramach Sezonu Lublin. Każdy będzie miał możliwość wcielenia się w jedną z postaci z obrazu Jana Matejki i odegrania krótkiej roli na scenie, a wydarzenie animować będą Poławiacze Pereł Improv Teatr.

3 maja, po oficjalnych uroczystościach, odbędzie się Polonez dla Lublina, który tanecznym krokiem przejdzie spod Ratusza na plac Litewski, gdzie odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej oraz Zespołu Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego. Kolejnym elementem świętowania będzie koncert lubelskiej Orkiestry Wojskowej, wykonującej pieśni patriotyczne.

Tego dnia wieczorem nastąpi inauguracja pokazów na multimedialnych fontannach. W tym roku z okazji 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej przygotowano specjalny pokaz pt. „Unia Narodów” obrazujący bogate dziedzictwo unii polsko-litewskiej. Pokaz poprzedzi specjalny koncert Majowy Jazz w wykonaniu kwartetu jazzowego, prezentującego muzykę Europy. Dla wielbicieli muzyki klubowej przygotowano sety didżejskie w wirydarzu Centrum Kultury.

4 maja na scenie pojawi się m. in. Teatr Seniora – Kabaret Starszych Pań i Panów ze swoim spektaklem muzycznym z wykorzystaniem piosenek Jeremiego Przybory i muzyki Jerzego Wasowskiego, a grupa Poławiacze Pereł Improv Teatr zaprezentuje spektakl Te Deum Laudamus! w Bazylice oo. Dominikanów na wirydarzu dużym.

5 maja świętować będziemy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Program wydarzeń na placu Litewskim obejmie liczne atrakcje dla różnych grup wiekowych, m. in. widowisko taneczne w wykonaniu zespołów dziecięcych, koncert najpiękniejszych arii i pieśni Stanisława Moniuszki, a także projekcję opery Straszny Dwór w realizacji Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

PROGRAM- ŚWIĘTO DWÓCH UNII, Majówka na Litewskim, 1-5 maja 2019 r.

1 maja | 15-lecie Polski w Unii Europejskiej

12:00 Uroczyste odegranie hymnu Polski i hejnału Lublina | Podniesienie flagi Unii Europejskiej oraz wspólne odśpiewanie Ody do Radości | Otwarcie wystawy „Lublin w Unii Europejskiej – 15 lat” | plac przed Ratuszem

12:30 Uroczyste podniesienie flagi Unii Europejskiej | symboliczne uderzenie Dzwonu Europy | plac Litewski

13:00–18:00 Festiwal Dzieci – Piknik Europejski | piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej i europejskich projektach Lublina | plac Litewski

Piknik Europejski to wspólne rodzinne świętowanie 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w miłej i radosnej konwencji. W programie: animacje, gry i zabawy dla dzieci, quizy
o Unii Europejskiej z przewidzianymi nagrodami, wielkoformatowe gry planszowe, interaktywna gra o unii europejskiej, malowanie na szkle, warsztaty sitodruku na ekotorbach, mini plac zabawa dla najmłodszych.

Organizator: Centrum Kultury w Lublinie oraz Wydział Funduszy Europejskich UM Lublin

18:00 Koncert symfoniczny „Lublin dla Europy” | kompozycje polskie, litewskie oraz Oda do Radości (hymn Unii Europejskiej) w wykonaniu Chóru Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie, chóru Kameralnego Filharmonii Lubelskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. H. Wieniawskiego pod dyrekcją Wojciecha Rodka | plac Litewski

Organizator: Miasto Lublin

Program:

J. Pakalnis – Uwertura romantyczna

K. Lipiński – Fantazja na temat „Krakowiaków i górali” op. 23

H. Wieniawski – Legenda op. 7

H. Wieniawski – Polonez koncertowy D-dur op. 4

L. van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125 (finał)

S. Moniuszko – Mazur z opery „Straszny dwór”

2 maja | Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

10:00 Uroczyste podniesienie flagi RP | Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4

10:30 Uroczyste podniesienie flagi RP | plac Litewski

11:00 Uroczyste podniesienie flagi RP | Urząd Miasta Lublin, plac Władysława Łokietka 1

11:00-17:00 | Matejko Foto Challenge – Ożywiona historia | scena na Litewskim

To próba przedstawienia kluczowego momentu historii Polski i jego bohaterów w formie współczesnej fotografii. Przyjdź i stań się bohaterem z obrazu Jana Matejki Unia Lubelska. Poławiacze Pereł Improv Teatr zapraszają do wspólnego zdjęcia na wzór dzieła z 1869 roku. Obraz został namalowany dla upamiętnienia 300. rocznicy podpisania Unii Polski i Litwy zawartej na Sejmie Walnym w Lublinie w 1569. Dziś w 450. rocznicę podpisania aktu, każdy może upamiętnić swój udział w tym niepowtarzalnym Jubileuszu. Rozpoczynamy o godzinie 11.00 i co 30 minut na planie zdjęciowym będzie pojawiać się nowy zespół statystów.

13:00-18:00 Festiwal Dzieci – Piknik Europejski | piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej | plac Litewski | Organizator: Centrum Kultury w Lublinie
14:00 Spektakl Fju, fju! | spektakl dla najmłodszych | wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

Fju fju! to spektakl dla maluchów, który powstał w nurcie teatru dla naj-najmłodszych (theatre for the very young). Dzieci wkraczają w ptasi świat z jego urokami i niebezpieczeństwami. Mogą aktywnie uczestniczyć w spektaklu pomagając Ptasiowi przyjść na świat, opiekując się nim
i doświadczając kolejnych etapów jego stawania się prawdziwym ptakiem. Spektakl dostosowany jest do percepcji małego widza. Sama fabuła, choć zredukowana do minimum (co jest jednym
z wyznaczników takiego teatru) pozwala dzieciom wczuć się w losy bohatera, który ma zupełnie podobne i ważkie problemy.

Występują: Izabela Śliwa, Dorota Porowska, Sylwia Lasok Wójcik

18:00 Spektakl Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek | spektakl dla młodzieży i dorosłych | scena plac Litewski

„Jeżeli komukolwiek może się coś złego przytrafić, to właśnie jej się przytrafi, taki urok żyrafi” obwieszcza wesoło Kameleon. Spektakl od 3 do 93 roku życia…

Żyrafa jest pechowa odkąd pamięta, a zwierzęta całej Afryki chowają się przed nią, aby nie ściągnąć na siebie jakiejś ałajćki lub większego niedajszef nieszczęścia. Pewnego dnia jednak stanie się coś nieoczekiwanego, co sprawi, że Żyrafa spotka wyjątkowych kompanów, dla których nie będzie kulą u nogi. Razem wyruszą na pewną wyprawę… Wesoła i mądra opowieść
o przyjaźni i poszukiwaniu sensu w życiu. W drogę! Każdemu przypisany jest jakiś sens, tylko nie każdy go odnajduje.

Reżyseria: Daniel Adamczyk

Obsada: Anna Dudziak-Klempka, Ewelina Kamińska, Justyna Kazek, Dariusz Jeż, Marcin Mrowca, Jan Tuźnik; scenografia: Daniel Adamczyk, Celestyna Kostrubiec; oprawa muzyczna: Marcin Mrowca; światło: Krzysztof „Brzydal” Cybula; wykonanie scenografii: Piotr Wodzyński; produkcja: Anna Stępień, Celestyna Kostrubiec


3 maja | Święto Narodowe Trzeciego Maja

9:00 Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin | Trybunał Koronny

10:00 Msza św. w intencji ojczyzny | Archikatedra lubelska

11:45 Uroczysty apel na placu Litewskim

12:30 Defilada kompanii honorowych

13:00 Polonez dla Lublina | Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej oraz Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego | Ratusz – plac Litewski (koncert)

W dniu Święta Konstytucji 3 Maja wszyscy mieszkańcy Lublina zostaną zaproszeni do zatańczenia poloneza prowadzonego przez Prezydenta Miasta Lublin. Polonez będzie prowadzony przez „Kaniorowców”. Po zakończeniu poloneza odbędzie się koncert patriotyczny nawiązujący do Święta 3 Maja.

14:15 Koncert Orkiestry Wojskowej Garnizonu Lublin | plac Litewski

Koncert będzie obejmował pieśni patriotyczne w wykonaniu lubelskiej orkiestry wojskowej Garnizonu Lublin.

13:00-18:00 Festiwal Dzieci – Piknik Europejski | piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej | plac Litewski | Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

14:00 Spektakl Fju, fju! | spektakl dla najmłodszych | wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

16:00 Spektakl Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek | spektakl dla młodzieży i dorosłych | scena plac Litewski

20:00 Europejski wieczór muzyki: Soul Service (Papa Zura, Cpt. Sparky, Burn Reynolds) | wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

Soul Service DJ Team, znany z doskonałych kompilacji z polskim funkiem (i nie tylko). To wszystko składa się na wielobarwną, intrygującą mozaikę pulsującą tysiącem barw. Mówią o nich tak: „SOUL SERVICE to trzech płytowych szperaczy, których łączy muzyczna pasja, muzyka funk i soul, brudne brzmienia lat 60/70, mocne, niepokojące rytmy, jazzowe dęciaki oraz miłość do winylowej płyty i didżejskiego kunsztu to zarówno hobby, jak i sposób życia członków grupy. Są oni autorami albumów serii płytowej Polish Funk; przez lata prowadzili muzyczna audycje, a ze swoimi setami didżejskimi zwiedzili kluby i festiwale w kilkunastu krajach. Trzech Dżentelmenów czyli; Papa Zura, Cpt. Sparky, Burn Reynolds

19:00-21:00 Koncert Majowy Jazz | scena plac Litewski

Lubelscy Muzycy Right Music Quartet grając wszystkim znane europejskie i światowe standardy jazzowe, prezentują je słuchaczom w sposób mocno niestandardowy, ukazując ogromny potencjał improwizacyjny zawarty, w na pozór tak dobrze znanych melodiach.

Gabriel Menet – piano

Krzysztof Redas – perkusja

Michał Kowalczyk – bas

Andrzej Flis – saksofon

21:00 Inauguracja pokazów „Unia Narodów” na fontannach multimedialnych | plac Litewski

4 maja

13:00-18:00 Festiwal Dzieci – Piknik Europejski | piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej | plac Litewski | Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

14:00 Spektakl Fju, fju! | spektakl dla najmłodszych | wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

15:00 Teatr Seniora – Kabaret Starszych Pań i Panów | spektakl muzyczny z wykorzystaniem piosenek Jeremiego Przybory i muzyki Jerzego Wasowskiego | scena plac Litewski

17:00 Spektakl Te Deum Laudamus! | Bazylika oo. Dominikanów, wirydarz duży

Bohaterem spektaklu będzie król Zygmunt August, który zjawił się w klasztorze Ojców dominikanów po zaprzysiężeniu aktu Unii Lubelskiej, aby uroczyście odśpiewać Te Deum Laudamus, jako podziękowanie za doprowadzenie do końca obrad Sejmu. Jego umiejętności wokalne, brak potomka, koniec dynastii Jagiellonów oraz zlecenie wykonania płaskorzeźby (dwie postaci: Polska i Litwa) nad wejściem do dominikańskiego wirydarza będą stanowić kanwę naszej opowieści. Muzycznie spektakl oparty będzie na chorale gregoriańskim oraz muzyce cerkiewnej. Spektakl w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr w ramach Sezonu Lublin.

20:00 Europejski wieczór muzyki: Brass & Beat (Janek Taraszkiewicz (Ya-Neck), Marcin Suszek ‘Sushkin’, Rafał Maj) | wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

Brass & Beat to live-act czyli granie piosenek przez DJ-a, do których na żywo dźwięki dogrywają muzycy: trębacz i congista. Dzięki temu, brzmienia DJ-a wzbogacane są o elementy perkusyjne
i melodyczne. Tworzy to unikalne połączenie – najlepiej sprawdzające się w klimatach world music.

Występują: Janek Taraszkiewicz (Ya-Neck); Marcin Suszek “Sushkin”; Rafał Maj.

21:00 Pokazy Unia Narodów na fontannach multimedialnych | plac Litewski

5 maja

13:00-18:00 Festiwal Dzieci – Piknik Europejski | piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej | plac Litewski | Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

14:00 Spektakl Fju, fju! | spektakl dla najmłodszych | wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

16:00 Spektakl Duch Unii! | scena plac Litewski

Spektakl oparty na historii powstania pomnika Unii Lubelskiej, o powstaniu pierwszego pomnika,
o zniszczeniu go przez Władze Carskie i o Stanisławie Staszicu, z którego inicjatywy powstał pomnik w obecnym kształcie. Pokusimy się także o refleksję na temat obecnych stosunków polsko-litewskich, polsko-ukraińskich oraz polsko-białoruskich. Będzie to także muzyczna podróż przez wieki (od XVI do XXI wieku). Spektakl w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr
w ramach Sezonu Lublin.

Święto 200. urodzin Stanisława Moniuszki | plac Litewski

Osiedle Stanisława Moniuszki (Czechów)

12:00-16:00 urodziny Moniuszki: piknik rodzinny, koncert, konkursy wiedzy, widowiska taneczne, gry terenowe, animacje dla dzieci, działania plastyczne, uroczysty tort

Plac Litewski

18:00-20:00 projekcja opery „Straszny Dwór”

20:30-22:00 koncert najpiękniejszych arii i pieśni Stanisława Moniuszki

Projekt „Moniuszko 200.” zakłada realizację cyklu wydarzeń o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjno-naukowym. Ideą programu jest przywrócenie Stanisławowi Moniuszce należytej rangi w panteonie twórców narodowych i utrwalenie jego dorobku w świadomości dzisiejszej publiczności. 5 maja 2019 r., w godz. 12:00-16:00 na osiedlu Stanisława Moniuszki zapraszamy do udziału w działaniach artystyczno-edukacyjnych związanych z obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W programie: prezentacje taneczne, animacje dla dzieci, quizy i konkursy, gry terenowe. Dla wszystkich chętnych przewidziano wspólne śpiewanie pieśni i czytanie listów do kompozytora. Z kolei w godz. 18:00-22:00, na placu Litewskim, odbędzie się uroczysty finał wspólnego świętowania urodzin Stanisława Moniuszki. Program wydarzeń obejmuje projekcję opery „Straszny Dwór” w realizacji Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i koncert najpiękniejszych arii i pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu muzyków Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków - Oddział Lubelski. Usłyszymy m.in. Mazura z „Halki", arię Skołuby „Ten zegar stary” z opery „Straszny Dwór”, arię Stefana „Cisza dokoła” czy duet „Już płonie ogień”.

Organizator: Biuro Roku Moniuszko200 - Teatr Wielki Opera Narodowa, Miasto Lublin, Dom Kultury SM „Czechów”, Centrum Kultury w Lublinie.

26 kwietnia – 5 maja Sezon Lublin | spacery tematyczne, zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty, wycieczki piesze i rowerowe, spływy kajakowe, gry miejskie i wiele innych. Zapisy na stronie sezon.lublin.eu

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Szczegółowy program i opisy wydarzeń: http://www.unia.lublin.eu