W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Podsumowanie Jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej

Podsumowanie Jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej
24.10.201911:40

Powoli dobiega końca jubileusz 450-lecia Unii Lubelskiej. Zwieńczeniem jubileuszu będzie Narodowy Koncert Listopadowy, który odbędzie się 15 listopada w Filharmonii Lubelskiej, z premierowym wykonaniem utworu skomponowanego przez Leszka Możdżera specjalnie dla Lublina pt. Metamorphoseon. W Galerii Ratusz otwarto wystawę prac pokonkursowych Fotograficzny Lublin - 450-lat Unii Lubelskiej przygotowaną przez III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej i Fundację Rozwoju Oświaty Lubelskiej

Podsumowanie działań jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej:

Jubileuszowi 450-lecia Unii Lubelskiej towarzyszyło wiele działań edukacyjnych, m.in. został stworzony uniwersalny scenariusz „Śladami Unii Lubelskiej” opracowany przez nauczycieli III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej, powstała dedykowana strona internetowa unia.lublin.eu, profil Facebook Lublin700/Od Unii do Unii zbierające najciekawsze informacje dot. unii polsko-litewskiej oraz portal „Lublin w okresie Unii Lubelskiej” opracowany przez Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”(www.teatrnn.pl/unia-lubelska). W przestrzeni miasta pojawiły się dekoracje miasta przypominające o jubileuszu (m.in. flagi na deptaku, siatki na Ratuszu, flaga Rzeczpospolitej Obojga Narodów na Bramie Krakowskiej, monidło „Unia lubelska” na pl. Litewskim, elementy dekoracyjne na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, Dzwon Europy, który powstał 15 lat temu z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej został odrestaurowany i wystawiony na czas trwania jubileuszu) oraz wystawy przybliżające dziedzictwo unii. Została również odrestaurowana kopia aktu Unii Lubelskiej, która znajduje się w gablocie przed budynkiem Ratusza a druga w jego wnętrzu.

W ramach promocji jubileuszu powstało wiele publikacji popularno-naukowych, m.in. „Wędrownik po mieście Unii Lubelskiej”, publikacja „Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej”, dwujęzyczna reedycja wydawnictwa Jerzego Kłoczowskiego pt. Unia Lubelska. Lublin – miasto Unii”, „Kultura – Litwa” w serii „W kręgu paryskiej KULTURY”.

Do promocji wydarzeń jubileuszu wykorzystano niestandardową kampanię w social media opartą o humorystyczne i intrygujące kolaże. Kampania promowała ofertę turystyczną i kulturalną Lublina w kontekście jubileuszu 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej. Hasło kampanii: „Lublin. Historie tworzą się tutaj”, łączy w sobie historyczne dziedzictwo miasta z jego współczesną tożsamością - miejsca tętniącego życiem i otwartego na ludzi. Kreacje graficzne to kolaże współczesnych scen z elementami renesansowych fresków i obrazów, m.in. słynnego dzieła Jana Matejki pt. „Unia Lubelska”. Graficzny mariaż historii i teraźniejszości w zestawieniu z hasłem “Historie tworzą się tutaj” podkreśla bogatą historię miasta i jego dynamiczny charakter. Scenariusz kampanii został zaplanowany zgodnie z kalendarzem obchodów jubileuszu uwzględniając przy tym możliwość wyróżnienia najważniejszych aspektów dziedzictwa historycznego Lublina, jego bogatej oferty wydarzeń kulturalnych i współczesnej atmosfery miasta. Komunikacja prowadzona będzie głównie za pośrednictwem najpopularniejszych portali społecznościowych: Facebooka oraz Instagrama. Do współtworzenia kampanii zaproszeni zostali influencerzy: Busem przez świat, Maciej je oraz Paragon z podróży, którzy opowiadają o mieście swoim fanom za pośrednictwem kanałów własnych oraz mediów społecznościowych.

Wydarzenia jubileuszu

Podczas blisko 100 atrakcji turystycznych w ciągu 10 dni Sezonu Lublin można było odkryć historię Unii Lubelskiej, skrytą w przestrzeniach naszego miasta, podczas majowego Święta Dwóch Unii (w rocznicę 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej) usłyszeliśmy kompozycje polskie i litewskie w wykonaniu Chóru Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie, Chóru Kameralnego Filharmonii Lubelskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. H. Wieniawskiego pod dyrekcją Wojciecha Rodka (Lublin dla Europy – plenerowy koncert symfoniczny na placu Litewskim). W maju też swoją premierę miały pokazy multimedialne na fontannie na pl. Litewskim „Unia Narodów”, które podczas każdej projekcji gromadziły tłumy widzów. Za sprawą Kongresu Dwóch Unii Lublin stał się centrum rozważań nad dziedzictwem unii polsko-litewskiej w kontekście politycznym, historycznym oraz archeologicznym. W trakcie kongresu powstał wyjątkowy plakat inspirowany jubileuszem i relacjami polsko-litewskimi, stworzony przez Stasysa Eidrigevičiusa - artystę malarza. W związku z jubileuszem 450-lecia Unii Lubelskiej do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu Chórów Miast Partnerskich Lublina zostały zaproszone chóry z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy - Chór Mieszany „Gaudeamus” Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki z Drohobycza (Ukraina), Chór Kameralny „Dabrawest” Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki z Mińska (Białoruś), Chór Kameralny Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych z Wilna (Litwa) oraz Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej (Polska).

Noc Kultury była również wspaniałą okazja do zaprezentowania lubelskiej publiczności twórczości artystów z Litwy. Tegoroczną edycję wzbogaciły dodatkowe produkcje przygotowane przez naszych sąsiadów. W ramach współpracy między Lublinem i Wilnem, w połowie czerwca, grupa lubelskich artystów zaprezentowała swoje magiczne projekty przenosząc mieszkańców Wilna na chwilę do zaprzyjaźnionego Lublina. W tym samym czasie co Wileńska Noc Kultury, w Lublinie trwał Festiwal Legend Lubelskich, zamieniając oblicze Starego Miasta w baśniową opowieść o legendach lubelskich, a w tym roku za sprawą niesamowitych instalacji, w wyjątkowej, artystycznej odsłonie. Międzynarodowy Festiwal Renesansu, który nastał w kolejny weekend czerwca, wprowadził ducha renesansu do Lublina poprzez dworskie widowiska, pokazy tańca i muzyki dawnej odbywające się w zabytkowych przestrzeniach miasta. Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival zaprezentował bogaty program w ramach linii programowej „Litewski Focus”, w ramach którego można było spotkać wyjątkowych gości z Litwy i doświadczyć współczesnej kultury litewskiej. A podczas wystawy poplenerowej 6. Międzynarodowych Spotkań Ze Sztuką „Unia sztuk, unia artystów” twórcy z różnych krajów, środowisk oraz dziedzin sztuki wspólnie realizowali swoje projekty.

Główne obchody odbyły się podczas wydarzeń w okolicy Dnia Unii Lubelskiej (1 lipca). Świętujemy Unię był czasem kiedy udało się zaprezentować dziedzictwo unii polsko-litewskiej, przypominając że była to nie tylko unia narodów ale też unia kultur i ludzi. Przedstawiona została koncepcja Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Pałacu Lubomirskich w Lublinie, plac Litewski zamienił się w wielkie obozowisko szlachty polsko-litewskiej, a Stare Miasto wypełnione było postaciami z epoki, inscenizującymi sceny z czasów zawarcia Unii Lubelskiej a mieszkańcy i turyści mogli wziąć udział w warsztatach rzemiosła dawnego lub pokazach artyleryjskich. Matejko Photo Challenge dał niezwykłą okazję wcielić się w postaci z obrazu Jana Matejki i poznać historię bohaterów „Unii lubelskiej”. Był to również moment, w którym Lublin stał się politycznym centrum Polski za sprawą spotkania Marszałków Sejmu i Senatu RP, Przewodniczącego Seimasu (litewskiego Sejmu) oraz gości zagranicznych, w tym delegacji z Litwy, Ukrainy, Łotwy, Estonii, Czech i Węgier. Z okazji Dnia Unii Lubelskiej, na Uroczystej Sesji Rady Miasta gościliśmy blisko 20 delegacji zagranicznych z miast partnerskich i zaprzyjaźnionych oraz przedstawiciele Polaków i Polonii z całego świata. W dniach 28 czerwca - 4 lipca odbyło się blisko 100 wydarzeń w przestrzeni miasta. Był to czas wielu spotkań i atrakcji przybliżających dziedzictwo Unii Lubelskiej, spacerów śladami Unii, koncertów muzyki dawnej i tradycyjnej, spektakli w historycznych przestrzeniach miasta, inscenizacji i rekonstrukcji historycznych, spotkań z litewskimi artystami. Mieszkańcy i goście Lublina mieli okazję poznać gry i zabawy tradycyjne oraz kulturę renesansu.

W czasie Kongresu „Ut Unum sint” w Lublinie spotkały się chóry dziecięce z całego świata a podczas Festiwalu Dwojga Narodów Muszla Koncertowa w Lublinie zamieniła się w miejsce spotkania folklorystycznych zespołów z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Na zakończenie sezonu letniego Europejski Festiwal Smaku przybrał specjalną odsłonę inspirowaną Litwą. Za sprawą XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Lublinie odbyło się wielkie święto historii, które dostarczyło nie tylko naukowych emocji ale również za sprawą jednego z największych spektakli rekonstrukcji historycznych w Polsce – Bogowie Wojny.

We wrześniu odbyły się też oficjalne uroczystości w związku z 4. urodzinami Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG – Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z siedzibą w Lublinie.

Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej był ostatnim edukacyjnym punktem jubileuszu kiedy naukowcy i politycy dyskutowali o przyszłości współczesnej Europy, jej tożsamości, wyzwaniach, z którymi trzeba się zmierzyć, oraz o potrzebie głębszej integracji i współpracy.

Zakończenie jubileuszu

15 listopada o godz. 19:00 w Filharmonii Lubelskiej spotkamy się na Narodowym Koncercie Listopadowym z okazji zakończenia obchodów jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej. Wysłuchamy utworów w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją prof. Urszuli Bobryk. W trakcie koncertu zaprezentują się laureaci Lubelskiej Wiosny Młodych, konkursu, który ma na celu odkrywanie, promowanie oraz integrację młodych talentów muzycznych z województwa lubelskiego. W pierwszej części koncertu wystąpią: Miłosz Bachonko – akordeon, Aleksander Żyła – skrzypce, Piotr Tymura – fortepian. Podczas koncertu zaprezentowany zostanie premierowy utwór, specjalnie stworzony dla Miasta Lublin przez Leszka Możdżera pt. Metamorphoseon. Artysta wystąpi z towarzyszeniem Chóru Akademickiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Jadwigi Czerwińskiej (Polska) oraz Chóru Mieszanego „Gaudeamus” Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki z Drohobycza (Ukraina). Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują jednak bezpłatne wejściówki do odebrania od 29 października w kasie Filharmonii Lubelskiej w godzinach pracy.

 

Banner Rozlicz PIT