W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Świętujemy Unię! Podsumowanie głównej części obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej

Świętujemy Unię! Podsumowanie głównej części obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej
05.07.201915:22

W 2019 roku obchodzimy 450-lecie zawarcia Unii Lubelskiej. To właśnie w Lublinie, już w XVI wieku, podkreślano wartości i idee, które z czasem posłużyły za fundamenty Unii Europejskiej. Podkreślając tę ważną rocznicę Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Unii Lubelskiej. Główne obchody jubileuszu w Lublinie miały miejsce w dniach 28 czerwca – 4 lipca. Odbyły się z udziałem władz państwowych oraz samorządowych.

Pragnę Państwu serdecznie podziękować za włączenie się w udział i organizację uroczystości jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej. Dziękuję za Państwa pomysły i zaangażowanie, inspirujące spotkania oraz niezwykłe przeżycia. Dziękuję za współtworzenie tego wyjątkowego święta i czas, który spędziliśmy razem mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W dniach 28 czerwca - 4 lipca odbyło się blisko 100 wydarzeń w przestrzeni miasta. Był to czas wielu spotkań i atrakcji przybliżających dziedzictwo Unii Lubelskiej, spacerów śladami Unii, koncertów muzyki dawnej i tradycyjnej, spektakli w historycznych przestrzeniach miasta, inscenizacji i rekonstrukcji historycznych, spotkań z litewskimi artystami. Mieszkańcy i goście Lublina mieli okazję poznać gry i zabawy tradycyjne oraz kulturę renesansu. Za sprawą festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia, Lublin na kilka dni stał się miastem spotkań muzyki Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.

Był to również moment, w którym Lublin stał się politycznym centrum Polski za sprawą spotkania Marszałków Sejmu i Senatu RP, Przewodniczącego Seimasu (litewskiego Sejmu) oraz gości zagranicznych, w tym delegacji z Litwy, Ukrainy, Łotwy, Estonii, Czech i Węgier. Z okazji Dnia Unii Lubelskiej, na Uroczystej Sesji Rady Miasta gościliśmy blisko 20 delegacji zagranicznych z miast partnerskich i zaprzyjaźnionych.

 

Powiązana galeria: