W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wielkie obozowisko szlachty i rycerzy na Placu Litewskim

Wielkie obozowisko szlachty i rycerzy na Placu Litewskim
18.06.201914:15

Wielkie obozowisko szlachty i rycerzy na Placu Litewskim

Większość wydarzeń odbędzie się w miejscu symbolicznym – na Placu Litewskim, którego nazwa upamiętnia tradycję obozowania posłów litewskich podczas sejmu lubelskiego w roku 1569. To również miejsce, gdzie znajduje się pomnik Unii Lubelskiej. Na czas 450. urodzin Unii Lubelskiej Plac Litewski zamieni się w wielkie obozowisko szlachty i rycerzy – miejsce rekonstrukcji obozów szlachty polskiej i litewskiej. Mieszkańcy Lublina będą mieli okazję zapoznać się z obyczajami szlachty polskiej i litewskiej, kuchnią i rozrywkami z XVI wieku, obejrzeć pokazy ówczesnych ubiorów, inscenizacje walk i pojedynków, pokazy dawnych rzemiosł, zabaw i tańców dworskich. Będą mogli wziąć udział w grach i zabawach nawiązujących do epoki Unii Lubelskiej, uczestniczyć w warsztatach związanych z obyczajowością i kulturą materialną tego okresu i poczuć atmosferę dawnych czasów. 29 czerwca na placu pojawi się obóz historyczny, a w nim znajdą się m. in. namioty wraz z wyposażeniem z końca XVI wieku, pokazy rzemiosł: kaligrafii, kowalstwa, produkcji świec, bicia monet i tkactwa. Na zakończenie dwóch dni obozowania, z Placu Litewskiego, wyruszy barwny korowód w kierunku placu Giedroycia w akompaniamencie rogów i bębnów. Herold w obecności posłów polskich i litewskich obwieści zakończenie sejmiku i porozumienie w sprawie zawarcia nowej unii polsko-litewskiej, a zbrojni oddadzą z broni czarnoprochowej salwę na wiwat. Fundacja Belriguardo przygotowała również atrakcyjną grę miejską „Nie tylko Unia”.

28 czerwca (piątek)

godz. 11:00-19:00 Obóz szlachty polskiej i litewskiej | plac Litewski
Organizator: Fundacja Belriguardo - okno na historię i sztukę

Prezentacja obozu i życia szlachty w XVI wieku, warsztaty dla dzieci na terenie „obozowiska” m.in. taneczne, plastyczne (kaligrafia, moda renesansowa rysunek), rękodzielnicze (krajki, sznurki, świece, moneta), żywe warcaby gdzie pionkami będą uczestnicy zabawy, prezentacja musztry z XVI wieku, pokazowe walki i parada, prezentacja żonglerki flagami. W godz. 13:00- 13:30 pokaz mody renesansowej oraz możliwość przymierzenia elementów stroju oraz pokaz tańca renesansowego i warsztaty m.in. taneczne, rękodzielnicze, plastyczne. Pokazy i warsztaty na terenie „obozowiska” m.in. parzenie kawy, zabawy dawne, gra miejska pt „Nie tylko Unia” (wcześniejsza rejestracja mailowa drużyn). Start przy pomniku Unii lubelskiej. O godz. 19:30 koncert Zespołu Odpust Zupełny.. Na zakończenie o godz. 19:00 zaplanowano spacer z przewodnikiem „Śladami Unii Lubelskiej”.

godz. 19:00-21:00 Warta straży rycerskiej przy Kracie Bronnej | Brama Krakowska
Organizator: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej

godz. 20:00 Opuszczenie Kraty Bronnej w Bramie Krakowskiej – inauguracja sezonu
Organizator: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej

29 czerwca (sobota)

godz. 12:00-19:00 Inscenizacja „W drodze do Unii Lubelskiej” | plac Litewski
Organizator: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej

Obóz historyczny a w nim m.in.: namioty wraz z wyposażeniem z końca XVI w., pokazy rzemiosł: kaligrafii, kowalstwa, produkcji świec, bicia monet, tkactwa. Na zakończenie 2 dni obozowania na Placu Litewskiego, wyruszy barwny korowód w kierunku placu Giedroycia w akompaniamencie rogów i bębnów. Herold w obecności posłów polskich i litewskich obwieści zakończenie sejmiku i porozumienie w sprawie zawarcia nowej unii polsko-litewskiej a zbrojni oddadzą z broni czarnoprochowej salwę na wiwat.

godz. 19:00-21:00 Warta straży rycerskiej przy Kracie Bronnej | Brama Krakowska

godz. 19:30 Korowód rycerski zakończony pokazem artyleryjskim | wyrusza z placu Litewskiego na plac Giedroycia
Organizator: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej

godz. 20:00 Straż rycerska w Kracie Bronnej w Bramie Krakowskiej
Organizator: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej

Banner Rozlicz PIT