W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich

XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich
17.09.201908:47

Zapraszamy na XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich - współorganizowany przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej - który odbędzie się 18-20 września 2019 r. w Lublinie. Zjazd został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Zapraszamy na XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich - współorganizowany przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej - który odbędzie się 18-20 września 2019 r. w Lublinie. Zjazd został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Hasłem przewodnim Zjazdu będzie: „Wielka zmiana. Historia wobec wyzwań...”, poniżej prezentujemy zaś fragmenty Odezwy Komitetu Organizacyjnego XX PZHP w Lublinie:

Jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich zwołujemy do Lublina w 450. rocznicę unii polsko-litewskiej, która dla narodów naszej części Europy oznaczała długą historyczną drogę, wiodącą – jak mówił Jan Paweł II – „od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” i w 30-lecie wielkiej transformacji 1989 roku, zwanej „Jesienią Narodów”, która dla końca XX stulecia była nie mniej znacząca niż „Wiosna Ludów” dla wieku XIX.

Organizatorzy pytają:

Jak badać te i inne wielkie zmiany w historii?, jak uchwycić ich doniosłość dziejową? Jak poznawczo poszukiwać prawdy o procesach transformacji i o strukturach, a równocześnie pamiętać o słowach Zbigniewa Herberta, iż Historia jest w ręku człowieka, który jest wyprostowany, odzyskał honor i swoją godność, nie da się poniżyć. Te pytania będą wyznaczały oś problemową sympozjów i klimat intelektualny debat i dyskusji na XX Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich.

Spotkamy się w Lublinie w dniach 18-20 września 2019 roku, w równo 50 lat po X PZHP, który także miał miejsce w Lublinie, co daje asumpt do namysłu nad zmianami, jakie w tym czasie zaszły w samej polskiej historiografii i nad wyzwaniami, przed jakimi stoimy obecnie. Rzetelny bilans dokonań i porażek minionego półwiecza akademickiej historiografii w Polsce i jej aktualnego miejsca w nauce europejskiej i światowej, jest ciągle przed nami i pora wreszcie z tym zadaniem się uporać.

Przypadające na 2019 rok rocznice zawarcia unii polsko-litewskiej oraz transformacji 1989 roku skłaniają do historycznego namysłu, dlatego:

Jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich to wielkie święto historii. Spotkanie z nauką historyczną, ale także z rozmaitymi formami obecności historii w sferze publicznej: od filmu historycznego i książki historycznej po historyczne gry komputerowe i rekonstrukcje historyczne. Zapraszamy do Lublina wszystkich, dla których historia jest ważna, których historią interesuje, pasjonuje i bawi. Liczymy na szeroki udział nauczycieli historii, doktorantów, studentów i uczniów z całej Polski.

Miejsce Zjazdu:

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
plac Teatralny 1

Lubelskie Centrum Konferencyjne
ul. Artura Grottgera 2

Program XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich dostępny w załączniku do pobrania poniżej.

Strona wydarzenia

Wydarzeniem towarzyszącym będzie:

  • Festiwal „Historii bez liku”, w trakcie którego odbędą się: spektakl rekonstrukcji historycznych „Bogowie wojny”
  • Targi Książki i Prasy Historycznej
  • Przegląd Kina Historycznego

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich:

Polskie Towarzystwo Historyczne
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Archiwum Państwowe w Lublinie

Pliki do pobrania