W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Seminarium lubelskie: Samorządna Rzeczpospolita - demokracja, partycypacja, współrządzenie"

Seminarium lubelskie: Samorządna Rzeczpospolita - demokracja, partycypacja, współrządzenie"
19.05.201614:59

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, profesor Jerzy Hausner oraz redaktor Edwin Bendyk zapraszają do udziału w lubelskim seminarium

„SAMORZĄDNA RZECZPOSPOLITA – DEMOKRACJA, PARTYCYPACJA, WSPÓŁRZĄDZENIE”

w dniach 3 – 4 czerwca 2016 r.

Niezwykły, utopijny przez swa odwagę projekt Rzeczpospolitej Samorządnej na zawsze pozostanie ważną częścią dziedzictwa wielkiego Ruchu Solidarności lat 1980-81. Proces demokratycznych przemian, przypieczętowany wyborami 4 czerwca 1989 r., umożliwił częściową realizację przedstawionego dekadę wcześniej programu. Reforma samorządu terytorialnego uczyniła z samorządności podstawowa zasadę ustroju Rzeczypospolitej – mieszkańcy polskich gmin zyskali możliwość samodzielnego organizowania życia swoich wspólnot. Jednocześnie demokratyczna rewolucja otworzyła przestrzeń dla rozwoju autonomicznego społeczeństwa obywatelskiego. W końcu transformacja gospodarcza stworzyła warunki dla wolności gospodarczej i rozwoju przedsiębiorczości.


Samorządność, obywatelskie zaangażowanie, przedsiębiorczość stały się filarami rozwoju Rzeczypospolitej w ostatnim ćwierćwieczu. Utopijnym złudzeniem było jednak oczekiwanie, że polityczne, społeczno-obywatelskie i gospodarcze wymiary rzeczywistości rozwijać się będą w pełnej harmonii. Fundamentalną cechą społeczeństw wolnych ludzi jest ich zróżnicowanie i wynikające z niego napięcia mające źródła w rożnych interesach, rożnych aksjologiach i wizjach dobrego życia, w różnych koncepcjach dobra wspólnego. W dobrze zorganizowanym społeczeństwie różnice te prowadza do twórczych syntez, które napędzają rozwój w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym.


Nie istnieje wszakże złoty standard dobrze zorganizowanego społeczeństwa, bo ulega ono nieustannym przemianom pod wpływem rozlicznych czynników, co powoduje, ze osiągniecie stanu trwałej równowagi jest niemożliwe. I nie istnieją idealne społeczeństwa, w których wszyscy politycy myślą wyłącznie w kategoriach dobra wspólnego, wszyscy obywatele angażują się w sprawy wspólnoty a przedsiębiorcy zgodnie działają według reguł odpowiedzialnego biznesu. Dlatego w społeczeństwach realnych, nawet najlepiej zorganizowanych, dochodzi do zjawiska braku uznania i wynikających stąd różnych form wykluczenia i nierówności w dostępie do zasobów.


Nierówności te mogą być pożywką dla politycznej mobilizacji czasem karmionej resentymentem, lecz często uzasadnionym gniewem. Dziś mierzymy się w Polsce z polityczną mobilizacją, której stawką nie jest korekta wypracowanego ładu, lecz jego zakwestionowanie i w konsekwencji odrzucenie dziedzictwa demokratycznej, Samorządnej Rzeczypospolitej. Czy rzeczywiście wyczerpało się ono? Odpowiedź na to pytanie nie kryje się w deklaracjach przywiązania do starych wartości, tylko w zdolności do wypracowania nowych praktyk realizacji tych wartości w realnym, konkretnym społeczeństwie. Jeśli więc wierzymy, że Samorządna Rzeczpospolita nie jest jedynie należącą do historii, niezrealizowaną utopią, spotkajmy się 4 czerwca w Lublinie, mieście, które dało sygnał do solidarnościowego zrywu roku 1980. To dobry czas i miejsce, by rozpocząć pracę nad odnową projektu Samorządnej Rzeczypospolitej w oparciu o mechanizmy demokracji, partycypacji, współrządzenia i zasady uznania oraz włączenia.

dr Krzysztof Żuk
prof. Jerzy Hausner
red. Edwin Bendyk

Program seminarium:

3 czerwca, 20.00:
Wydarzenie towarzyszące - koncert zespołu The Cranberries, stadion Arena Lublin

4 czerwca, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Galeria Malarstwa, ul. Zamkowa 9

10.00 – 10.30: Krucha równowaga – efektywne podejmowanie decyzji we współczesnym samorządzie, dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

10.30 – 11.15 Grzechy główne Rzeczypospolitej i jak ją naprawić, prof. Jerzy Hausner

11.15 – 12.00 W stronę nowej kultury demokratycznej. Partycypacja i współrządzenie, red. Edwin Bendyk

12.00 – 13.00 Dobre i złe praktyki partycypacji i współrządzenia. Debata z udziałem przedstawicieli największych polskich samorządów
13.00 – 14.00 Przerwa obiadowa

14.00 – 15.00 Lublin centrum kompetencji dla Samorządnej Rzeczypospolitej. Krytyczna prezentacja doświadczeń Lublina z partycypacyjnym modelem zarządzania w samorządzie
17.00 - ...   Noc Kultury

Prosimy o potwierdzenie udziału drogą elektroniczną na adres: lub telefonicznie: 81 466 19 54

Krzysztof Żuk - doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowo-dydaktyczny na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej i w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Od 1996 r. był dyrektorem Delegatury Ministra Skarbu Państwa w Lublinie, współpracował z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową przy projektach badawczych dotyczących restrukturyzacji i prywatyzacji gospodarki komunalnej, koordynował realizację programów pomocowych UE wdrożonych przez Ministerstwo Skarbu Państwa dla przedsiębiorstw komunalnych. W 2005 r. został członkiem Komisji Ekonomii i Zarządzania Oddziału PAN w Lublinie oraz członkiem Resortowej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Ministrze Skarbu Państwa, uczestniczył także w pracach Rady Konsultacyjnej ds. Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego. W latach 2007 - 2009 Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Będąc Przewodniczącym Rady Miasta Świdnik w latach 1990 - 1996 oraz Zastępcą Prezydenta Miasta Lublin w latach 2006 - 2007, zdobył doświadczenia w samorządzie terytorialnym. Odbył szereg kursów i szkoleń, m. in. w zakresie zarządzania funduszami strukturalnymi, zarządzania projektami kontroli wewnętrznej, restrukturyzacji przedsiębiorstw, zarządzania strategicznego w administracji. Prezydent Miasta Lublin.

Jerzy Krzysztof Hausner - polityk i ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, poseł na Sejm IV kadencji, minister w rządach Leszka Millera (minister pracy i polityki społecznej) i Marka Belki (gospodarki, pracy i polityki społecznej, wicepremier), członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2010-2016. Firmował swoim nazwiskiem plan rządu naprawy finansów publicznych (tzw. plan Hausnera), który w większości nie doczekał się realizacji. Specjalizuje się w ekonomii politycznej oraz gospodarce i administracji publicznej. Jest autorem i współautorem ponad 300 publikacji naukowych, a także kierownikiem Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W latach 2011-2015 wchodził w skład Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Laureat Nagrody Kisiela 2004, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2015 roku uhonorowany również Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Edwin Bendyk - dziennikarz, publicysta i pisarz, kieruje Ośrodkiem Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas, wykładowca w Centrum Nauk Społecznych PAN. Kurator programu „Miasto pryszłości/Laboratorium Wrocław” realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Kierownik działu naukowego w tygodniku „Polityka. Prowadzi blog „Antymatrix”. Autor wielu książek, najnowsza to Bunt Sieci (2012 r.) o protestach anty-ACTA. Z kolei zbiór esejów Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności (2002) uzyskał nominację do Nagrody NIKE 2003. Uczestniczył w Narodowym Programie Foresight Polska 2020 jako członek Panelu Głównego, angażował się w liczne regionalne i branżowe programy foresight. Efektem zdobytych doświadczeń jest publikacja „Foresight. Sztuka i techniki zarządzania przyszłością” wydana w ramach projektu Pomorze 2030. Członek Polskiego PEN Clubu. Uczestnik ruchu społecznego Obywatele Kultury. Laureat wielu nagród, w tym europejskiej nagrody „Against Discrimination”, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Infostar, Nagrody im. Marka Cara, statuetki Infostat.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Gazeta Wyborcza Lublin.

Zdjęcia wydarzenia wykonała Oksana Tsymbaliuk

Materiały pokonferencyjne:

 

Pliki do pobrania

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych