W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Adres: ul. Złota 9
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-400
Telefon: 81 532 89 80
Email:

Bazylika ta jest jednym z najcenniejszych obiektów sakralnych w Lublinie. Kościół i klasztor ufundował w 1342 r. król Kazimierz Wielki. W murach kościoła w 1569 r., po podpisaniu unii lubelskiej, odprawiono nabożeństwo dziękczynne, w którym uczestniczył król Zygmunt August. Świątynia już wtedy cieszyła się międzynarodową sławą za sprawą umieszczenia w niej relikwii Krzyża Świętego, jednych z największych na świecie. Z obecnością relikwii jest związanych wiele zadziwiających i cudownych wydarzeń. Według jednej z legend, procesja z relikwiarzem uratowała miasto od tragicznego pożaru w 1719 r. Niestety, w 1991 r. przechowywane w kościele przez stulecia relikwie zostały skradzione. Zespół klasztorny dominikanów w Lublinie jest zabytkiem, któremu przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego. Jest dostępny do zwiedzania prawie w całości, z galerią malarstwa, klasztorem i skarbcem klasztornym włącznie.

Bazylikę otacza jedenaście kaplic. W większości kaplic znajdują się ołtarze z II. połowy XVIII wieku z dynamicznymi, złoconymi, drewnianymi figurami będącymi znakomitym przykładem rzeźby lwowskiej. Z kolei nawę główną otaczają cztery (z sześciu istniejących pierwotnie) ołtarze – kaplice przyfilarowe.

Od południa do Bazyliki przylega kompleks klasztorny, z dwoma wirydarzami, z pochodzącą z wieku XIV częścią wschodnią, mieszczącą m.in. wspartą na jednym filarze "Salę Unii" – dawny refektarz klasztorny, rozbudowywany w wiekach XVI-XVIII.

W skarbcu kościelnym znajduje się owalny stół drewniany, na którym miano podpisać akt unii lubelskiej.

Zwiedzanie jest bezpłatne. Zachęcamy do złożenia dobrowolnej ofiary na potrzeby Klasztoru.

Sprawdź informacje dotyczące zwiedzania bazyliki, klasztoru i skarbca.

Informacje na temat zwiedzania oraz rezerwacje dostępne także w:
Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego i Wydarzeń Kulturalnych czynne codziennie w godz. 10.00-18.00

tel. 081 532-89-80, 728-429-926 (w godzinach pracy biura)

Aktualności (2)

29.05.201704:28
Za kilka dni wśród dymu, ognia i blasku pochodni wyruszy procesja nawiązująca do wydarzeń uwiecznionych na obrazie z XVIII w. znajdującym się w kościele oo. Dominikanów.
Więcej
23.03.201610:09
W najbliższy piątek 25.03.2016 r. o godz. 20.00, 21.00 i 21.30 na fasadzie Bazyliki Ojców Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie, będzie można oglądać holograficzną projekcję Misterium Męki Pańskiej "Passione Christi".
Więcej