W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Adres: ul. Złota 9
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-400
Telefon: +48 728 429 926
Email:

Bazylika ta jest jednym z najcenniejszych obiektów sakralnych w Lublinie. Kościół i klasztor ufundował w 1342 r. król Kazimierz Wielki. W murach kościoła w 1569 r., po podpisaniu unii lubelskiej, odprawiono nabożeństwo dziękczynne, w którym uczestniczył król Zygmunt August. Świątynia już wtedy cieszyła się międzynarodową sławą za sprawą umieszczenia w niej relikwii Krzyża Świętego, jednych z największych na świecie. Z obecnością relikwii jest związanych wiele zadziwiających i cudownych wydarzeń. Według jednej z legend, procesja z relikwiarzem uratowała miasto od tragicznego pożaru w 1719 r. Niestety, w 1991 r. przechowywane w kościele przez stulecia relikwie zostały skradzione. Zespół klasztorny dominikanów w Lublinie jest zabytkiem, któremu przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego. Jest dostępny do zwiedzania prawie w całości, z galerią malarstwa, klasztorem i skarbcem klasztornym włącznie.

Bazylikę otacza jedenaście kaplic. W większości kaplic znajdują się ołtarze z II. połowy XVIII wieku z dynamicznymi, złoconymi, drewnianymi figurami będącymi znakomitym przykładem rzeźby lwowskiej. Z kolei nawę główną otaczają cztery (z sześciu istniejących pierwotnie) ołtarze – kaplice przyfilarowe.

Od południa do Bazyliki przylega kompleks klasztorny, z dwoma wirydarzami, z pochodzącą z wieku XIV częścią wschodnią, mieszczącą m.in. wspartą na jednym filarze "Salę Unii" – dawny refektarz klasztorny, rozbudowywany w wiekach XVI-XVIII.

W skarbcu kościelnym znajduje się owalny stół drewniany, na którym miano podpisać akt unii lubelskiej.

Informacje dla zwiedzających oraz wszelkie aktualności znajdują się na stronie internetowej kulturanazlotej.pl.

Aktualności (2)

29.05.201704:28
Za kilka dni wśród dymu, ognia i blasku pochodni wyruszy procesja nawiązująca do wydarzeń uwiecznionych na obrazie z XVIII w. znajdującym się w kościele oo. Dominikanów.
Więcej
23.03.201610:09
W najbliższy piątek 25.03.2016 r. o godz. 20.00, 21.00 i 21.30 na fasadzie Bazyliki Ojców Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie, będzie można oglądać holograficzną projekcję Misterium Męki Pańskiej "Passione Christi".
Więcej