W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wsparcie

Obszar ten obejmuje wszelkie działania związane z mieszkaniem w Lublinie i pełnym uczestnictwem we wszystkich formach życia społecznego, za które odpowiadają instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe pracujące z/na rzecz mniejszości:

 1. Bezpieczeństwo.
  Zadania: zapewnienie wszystkim osobom znajdującym się na terenie Lublina pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia czy mienia bez względu na znajomość języka polskiego bądź zaplecze kulturowe.
 2. Oprowadzanie po domu.
  Cykl działań mających ułatwić poznanie codziennego życia Lublina, w tym poznawanie topografii miasta, jego historii, wydarzeń kulturalnych, dostępnych usług itp.
 3. Pierwsze kroki
  Pakiet informacyjny (w wersji papierowej i elektronicznej) dla nowych miedzkańców/ek miasta, zawierający podstawowe informacje o prawie, procedurach i wsparciu udzielanym w Lublinie.
  [Pakiet w trakcie przygotowania.]
 4. Kontakt z urzędami
  Zapewnienie przyjaznego pierwszego kontaktu w instytucjach publicznych poprzez przygotowanie zrozumiałych (przynajmniej w dwóch dodatkowych wersjach językowych: angielskiej i ukraińskiej) ulotek oraz przeszkolenie personelu z zakresu umiejętności językowych i wrażliwości kulturowej. Przygotowanie i wdrożenie procedury skargowej.
 5. Edukacja
  Zapewnienie wsparcia nowym uczniom i uczennicom, które należą do mniejszości narodowych, etnicznych bądź religijnych lub nie mówiącym biegle w języku polskim. Zapewnienie wsparcia nauczycielom/kom w postaci szkoleń oraz materiałów edukacyjnych w prowadzeniu zajęć dotyczących tematyki integracji.
 6. Nauka języka polskiego
  System darmowych i płatnych lekcji języka polskiego, na różnych poziomach, dostępnego w zróżnicowanych terminach.
 7. Nauka języków rodzimych
  Wsparcie nauki języka rodzimego dla migrantów i migrantek, zwłaszcza dzieci, połączone z dbaniem o edukację w zakresie kultury kraju pochodzenia.
 8. Pomoc bezpośrednia (m.in. prawna, językowa, proceduralna, społeczna)
  Profesjonalna pomoc udzielana w kilku obszarach: prawo, praca, tłumaczenia, pomoc społeczna itp.
  Zapewnienie aktualnych informacji na temat możliwości uzyskania wsparcia na wielojęzycznej stronie internetowej Urzędu Miasta.
 9. Kampanie społeczne promujące różnorodność kulturową
  Prowadzenie działań promocyjnych, w tym kampanii reklamowych zawierających w swym przekazie obraz Lublina jako miasta przyjaznego i otwartego.

 

 

Na zdjęciu: Integracyjny spacer "Lublin Wielokulturowy" organizowany przez Fundację T.E.A.M. Teatrikon i Urząd Miasta Lublin w ramach projektu "Komunikacja dla Integracji", 2015 rok.
Zdjęcie: Oksana Tsymbaliuk