W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Porady prawne dla Uchodźców z Ukrainy

Porady prawne dla Uchodźców z Ukrainy
30.05.202213:14

Wybuch wojny w Ukrainie diametralnie skomplikował naszą działalność w niemal każdym aspekcie. Uchodźcy wojenni, którzy z dnia na dzień musieli porzucić swoje dotychczasowe życie, zaczęli licznie przybywać do wielu polskich miast, w tym również do Lublina. Bardzo szybko okazało się, że problemy z którymi przyszło im się zmierzyć, to nie tylko potrzeba znalezienia schronienia, czy też pomoc materialna, ale również wiele problemów natury prawnej.

Wychodząc naprzeciw narastającym potrzebom, związanym z nową sytuacją, Miasto Lublin wygospodarowało niezbędne środki przeznaczone na pomoc obywatelom Ukrainy. W ramach projektu “Granty dla organizacji oferujących pomoc uchodźcom” i otrzymanym od Gminy Lublin środkom, Instytut na rzecz Państwa Prawa od kwietnia do maja br. wspierają dwie studentki prawa. W tym najbardziej wymagającym czasie obie Panie pomagały w przygotowywaniu wniosków dot. świadczeń oferowanych dla obywateli Ukrainy, udzielały pomocy przy próbach legalizacji pobytu, zdobywały informacje na temat warunków i niezbędnych dokumentów potrzebnych do przyjęcia osób na uczelnie oraz przygotowywały pisma, które są niezbędne do wszczęcia innych procedur administracyjnych. Dla tych, którzy nie mogli przyjść do siedziby Fundacji i osobiście przedstawić swojego problemu, zostały uruchomione specjalne infolinie za pomocą których mogły udzielać porad prawnych telefonicznie.

Dzięki środkom przekazanych przez Gminę Lublin udało się udzielić pomocy tym, dla których była ona niezbędna, natomiast dla studentek była to niepowtarzalna okazja do zdobycia praktycznej wiedzy, a także umiejętności w zakresie prawa uchodźczego i migracyjnego oraz procedury administracyjnej.

Facebook Obywatelski Lublin