Poniżej zamieszczamy listę podstawowych aktów prawnych normalizujących zasady współpracy Miasta Lublin z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
1. Kto może ubiegać się o dotację z budżetu Miasta Lublin.
Organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działające na terenie Miasta Lublin.
Organizacje zarejestrowane w innych gminach mogą ubiegać się o dotację z budżetu Miasta Lublin. Jednak realizacja zadania powinna być skierowana do mieszkańców i mieszkanek Lublina. Miejsce rejestracji organizacji nie ma znaczenia w procedurze otwartych konkursów ofert.
Nowopowstałe organizacje pozarządowe, tak jak każda inna organizacja, mogą dostać dofinansowanie w ramach otwartych konkursów ofert oraz w trybie pozakonkursowym. Nie ma specjalnie dedykowanych konkursów dla organizacji rozpoczynającej działalność. Należy pamiętać, iż organizacja, która nigdy nie realizowała zadań publicznych zleconych przez Gminę Lublin podczas oceny merytorycznej w ramach kategorii: "Ocena realizacji zadań publicznych, w przypadku organizacji, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, w tym rzetelności i terminowości oraz sposobu rozliczenia środków otrzymanych na realizację zadań." otrzyma 0 pkt.
2. W jaki sposób należy wypełnić i złożyć ofertę konkursową.
Oferty należy składać on-line przez generator ofert Witkac. Oferty, które nie zostały złożone przez generator, nie spełniają jednego z kryteriów oceny formalnej. Po złożeniu oferty w Witkacu należy wydrukować ofertę. Osoba uprawniona do składania oświadczeń woli w imieniu oferenta musi ją podpisać. Ofertę należy dostarczyć do miejsca określonego w ogłoszeniu konkursowym.
Ogłoszenia otwartych konkursów ofert.
1. Udostępnienie sprzętu
Procedura
Pismo do Wydziału Organizacji Urzędu Miasta Lublin. Przed złożeniem pisma należy sprawdzić dostępność sprzętu w kalendarzu w Wydziale Organizacji Urzędu u p. Grzegorza Marciniaka tel. 81 4661230 i p. Agnieszki Kosteckiej nr tel. 81 4661231.W piśmie należy zawrzeć:
- Termin udostępnienia sprzętu
- Cel udostępnienia sprzętu
- Deklarację o odpowiedzialności za sprzęt (poniesienie ewentualnych kosztów naprawy)
- Deklarację, że organizator będzie miał własny transport
2. Udostępnianie informacji na stronach Urzędu Miasta Lublin i urzędowym profilu w portalu Facebook, skierowanym do trzeciego sektora.
Organizacje pozarządowe maja możliwość udostępniania informacji na temat swojej działalności oraz promocji wydarzeń, szkoleń itp. o ile te są współorganizowane przez Urząd Miasta Lublin lub/i objęte patronatem Prezydenta Miasta Lublin. Każdorazowa publikacja jest poprzedzona analizą treści ogłoszenia.
Procedura
Należy przesłać maila na adres ngo@lublin.eu z prośbą o umieszczenie danej informacji.
3. Zewnętrzne tablice ogłoszeniowe tzw. trójnogi
Procedura
Pismo do Kancelarii Prezydenta do Zastępcy Dyrektora ds. Marketingu Tomasza Rakowskiego. Wcześniej należy sprawdzić dostępność trójnogów w sekretariacie Referatu ds. marketingu miasta pod numerem 814661934W piśmie należy zawrzeć:
- Termin udostępnienia sprzętu
- Cel udostępnienia sprzętu
- Deklarację o odpowiedzialności za sprzęt (poniesienie ewentualnych kosztów naprawy)
Pierwszeństwo w udostępnianiu sprzętu ma Urząd Miasta Lublin i podległe mu jednostki.
Zasady przyznawania Honorowego Patronatu Prezydenta Miasta Lublin.
Szczegółowych informacji na temat przyznania Honorowego Patronatu Przydenta Miasta Lublin można uzyskać od pracowników referatu ds. organizacyjnych Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, którzy zajmują się rozpatrywaniem wniosków o przyznanie tytułu – tel. 81 466 1917, 81 466 1918; Plac Króla Władysława Łokietka 1, pokój nr 14 (I piętro), 20-109 Lublin.
Ewidencją stowarzyszeń oraz nadzorem nad ich działalnością zajmuje się Wydział Spraw Administracyjnych: ul. Leszczyńskiego 20, pokój nr 704 (VII piętro); 20-069 Lublin; tel. 81 466 3662,
Do wniosku o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych należy dołączyć:
Złożenie wniosku o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych oraz sam wpis są bezpłatne. Opłatę trzeba ponieść za wydanie zaświadczenia potwierdzającego wpis. Nie jest to dokument obowiązkowy, wydaje się go na wniosek stowarzyszenia. Opłata skarbowa za wydanie takiego zaświadczenia, zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej, wynosi 17 zł. Wpłat można dokonać na konto: Urząd Miasta Lublin Bank PEKAO S.A. V/O Lublin 95 1240 2092 9329 9200 0620 0000.
Więcej informacji:
Wniosek o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych
Każdy lokal użytkowy należący do Gminy Lublin w pierwszej kolejności podlega procedurze przetargowej, która jest prowadzona przez Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Lublinie.
W przypadku lokali, które nie zostały wynajęte w przetargu, Prezydent Miasta Lublin może wyrazić zgodę na ich wynajem w trybie bezprzetargowym. Zasady określające procedurę w trybie bezprzetargowym znajdują się w dokumencie „Wytyczne do wynajmowania lokali w trybie bezprzetargowym pozostających w zarządzie Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie lokali użytkowych i garaży, w tym boksów motocyklowych”, wydanych w formie zarządzenia nr 12 Dyrektora ZNK w Lublinie z dnia 2 października 2017 r.( z późn. zm.).
Z wytycznych wynika m.in. że stawka czynszu za najem lokalu w trybie bezprzetargowym ustalana jest w trybie negocjacji, podstawą przyjęcia stawki do negocjacji jest stawka wywoławcza ustalona dla wynajmu lokalu w trybie przetargowym, jak również stawka ta nie może być niższa niż koszty eksploatacji lokalu za rok ubiegły, ani też rażąco niska, biorąc pod uwagę standard lokalu.
Strona internetowa ZNK z lista lokali użytkowych.
Kontakt:
Wydział Gospodarowania Mieniem 814662700
Zarząd Nieruchomości Komunalnych 815371200
Dokumenty, publikacje, gadżety oraz wszelkie produkty powstające w ramach projektów współfinansowanych (wsparcie) oraz finansowanych (powierzenie) przez Miasto Lublin powinny zostać specjalnie oznaczone. Poniżej znajdują się pliki z oznaczeniami w wersji czarno-białej i kolorowej. Co więcej, planowane publikacje w fazie projektu powinny zostać przedstawione pracownikom Biura Partycypacji Społecznej w celu weryfikacji ().
Jako Miasto Lublin jesteśmy bardzo zainteresowani wspólną realizacją projektów z organizacjami pozarządowymi. Bardzo chętnie zostaniemy partnerem w projektach opracowywanych przez trzeci sektor do funduszy zewnętrznych. Musimy jednak wspólnie spełnić kilka podstawowych kryteriów. Podstawowym warunkiem przystąpienia do opracowania wspólnych projektów przez komórki organizacyjne Urzędu Miasta Lublin z podmiotami zewnętrznymi jest współpraca podczas etapu pisania wniosku, tak aby obie strony miały wpływ na jego ostateczny kształt. Pierwszym krokiem ze strony organizacji pozarządowej powinno być oficjalne wystąpienie o udział Miasta Lublin w roli partnera w projekcie, złożone na etapie przygotowywania wniosku konkursowego. Na takie zaproszenie odpowie odpowiedni merytoryczny wydział/biuro. W przypadku zgody z jego strony, organizacja z dyrekcją wydziału/biura ustala zasady współpracy przy przygotowywaniu wniosku oraz jego ewentualnej realizacji. Dokumentem regulującym procedurę realizacji projektów w Urzędzie Miasta Lublin jest Zarządzenie nr 103/4/2020 Prezydenta Miasta Lublin z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia procedury zarządzania projektami, dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.