W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Raport z V posiedzenia KDO ds. dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami - 27 październik 2022 r.

Raport z V posiedzenia KDO ds. dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami - 27 październik 2022 r.
06.12.202214:06

W dniu 27.10.2022 r. odbyło się spotkanie Komisji Dialogu Obywatelskiego do spraw dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Wojciech Góra – przewodniczący Komisji powitał zebranych. Zapowiedział, że posiedzenie dotyczy Standardów dostępności kultury – ich przygotowania i wdrażania. Głos zabrała Anna Pajdosz – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury UM Lublin. Przybliżyła proces pracy nad standardami – zostały one wypracowane w trakcie 10 spotkań, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Otwieracz w ramach projektu Standardy dostępności kultury - wspólna sprawa. Kolejno Standardy zostały przekazane na ręce władz Miasta Lublin, omówione i przedyskutowane na spotkaniu, które odbyło się wewnątrz Urzędu. W jego trakcie pojawiło się kilka uwag. Planowane jest jeszcze spotkanie z przedstawicielami instytucji kultury, na którym będą oni mieli okazję przedstawić swoje uwagi i wypowiedzieć się na temat standardów. Kolejno należy uporządkować i nanieść uwagi, ujednolicić i opracować systematyczny tekst. Tak przygotowany dokument zostanie podany do konsultacji społecznych, za które będzie odpowiadać Iwona Rusinek, kierownik referatu ds. mecenatu kultury. Po uwzględnieniu uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji, Standardy wejdą w życie zarządzeniem Prezydenta Miasta Lublin w 2023 r.

W dalszej części spotkania dyskutowano nad organizacyjno-technicznymi kwestiami, związanymi z realizacją konsultacji społecznych oraz z problemami, które pojawiają się podczas wykorzystywania narzędzi służących do zapewnienia dostępności, na przykład pętli indukcyjnej.

Następnie Anna Pajdosz postawiła pytanie, w jaki sposób powinny funkcjonować Standardy – jeśli zostaną przyjęte zarządzeniem, to czy ich wdrażanie będzie obligatoryjne; czy jednak mają one funkcjonować jako forma rekomendacji. Należy wypracować także system monitoringu – jeśli monitorujemy, to w jaki sposób – można to robić za pomocą ankiet, wskaźników, a dodatkowo poprzez osobisty kontakt z przedstawicielami instytucji i organizacji pozarządowych, a finalnie poprzez przygotowanie raportów. Wojciech Góra stwierdził, że zarządzenie ma w sobie moc i stymuluje do podejmowania działań, a robienie raportów jest potrzebne.

Kolejno przystąpiono do szczegółowego omówienia poprawek jakie zgłoszono do Standardów i Podręcznika – załącznika do tekstu głównego. Ustalono, że tekst Standardów nie ma formy ostatecznej i wymaga dopracowania w następujących kwestiach: opis piktogramów oraz ich strona techniczno-graficzna, sposób monitorowania i ewaluacji, zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, adekwatność spisu treści do zawartości tekstu Standardów, doprecyzowanie grup osób z niepełnosprawnościami, których dotyczą Standardy i inne szczegółowe zagadnienia. Zasygnalizowane zmiany mają zostać wprowadzone do tekstu Standardów i rozesłane do członków KDO do konsultacji.

Wojciech Góra stwierdził, że kolejne posiedzenie KDO odbędzie się, aby zaopiniować ostateczną wersję Standardów. Na tym obrady zakończono.

Facebook Obywatelski Lublin