W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Absolutorium dla Prezydenta Krzysztofa Żuka

Absolutorium dla Prezydenta Krzysztofa Żuka
26.06.202008:22

Na wczorajszej (25 czerwca) sesji Rady Miasta Lublin Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk otrzymał od radnych absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok. Wcześniej radni rozpatrzyli także Raport o stanie miasta Lublin za 2019 r. i podjęli uchwałę w sprawie wotum zaufania dla Prezydenta. Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 19 radnych, przeciw było 12. Taki sam wynik głosowania był w sprawie absolutorium.

- Dziękuję radnym Rady Miasta za udzielenie mi absolutorium i przyjęcie raportu o stanie miasta za rok 2019. Dziękuję moim najbliższym współpracownikom za miniony rok ciężkiej pracy. Kolejne wyzwania przed nami! - powiedział Krzysztof Żuk, Prezydenta Miasta Lublin.

Tradycyjnie po głosowaniu nad absolutorium Prezydent podziękował bukietem kwiatów pani Irenie Szumlak, Skarbnik Miasta Lublin.

Przygotowanie “Raportu o stanie miasta” to dość nowy obowiązek dla wszystkich gmin i miast w Polsce, wprowadzony ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału mieszkańców w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. W 2019 r. prezydenci miast (również burmistrzowie i wójtowie) po raz pierwszy musieli przedstawić raport dotyczący 2018 r.

W debacie, oprócz radnych, zgodnie z ustawą uczestniczyć może także 15 mieszkańców. W publicznej debacie nad stanem miasta Lublin zgłosiło swój udział 22 mieszkańców.