W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Charków miastem partnerskim Lublina

Charków miastem partnerskim Lublina
28.04.202217:30

Charków będzie kolejnym miastem partnerskim Lublina. Rada Miasta Lublin podczas dzisiejszej sesji (28 kwietnia) podjęła uchwałę w sprawie zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a ukraińskim Charkowem.

–  Charków, jako miasto zaprzyjaźnione Lublina, mocno popierał naszą kandydaturę do tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Teraz jego mieszkańcy cierpią, na miasto spadają bomby i rakiety rosyjskich najeźdźców. W symbolicznym geście wsparcia chcieliśmy podnieść status naszej współpracy do partnerstwa miast. Dzięki przyjętej dzisiaj przez Radę Miasta uchwale, stał się on ósmym ukraińskim miastem partnerskim Lublina. Głęboko wierzę, że w przyszłym roku młodzież z Charkowa, jak i z pozostałych obszarów Ukrainy, będzie uczestniczyć w wydarzeniach ESM w naszym mieście - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Od 2017 Charków jest miastem zaprzyjaźnionym Lublina. Podpisanie listu intencyjnego było poprzedzone wieloletnią współpracą. Delegacje Charkowa rokrocznie uczestniczą w kolejnych edycjach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej. Przedstawiciele obu miast biorą udział we wspólnych projektach, m.in. w programie kształcenia samorządowców ukraińskich pod nazwą „Szkoła Merów” czy projekcie „Profesjonalne kadry w samorządzie lokalnym – budowanie kompetentnych zespołów administracji publicznej w zakresie wsparcia reformy samorządowej w Ukrainie”. W 2019 roku w Charkowie odbyła się międzynarodowa konferencja „Droga do Nagrody Europy: wyzwania i perspektywy” z udziałem Lublina, podczas której wymieniano doświadczenia na temat starań o uzyskanie Nagrody Europy (Charków otrzymał tę nagrodę w 2010 r., a Lublin w 2019 r.). Ponadto Charków aktywnie wspierał Lublin w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Miasto Charków jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy. Leży w północno-wschodniej części kraju, około 40 km od granicy z Rosją. Wg stanu na rok 2021, miasto liczy 1,43 mln mieszkańców. Jest silnym ośrodkiem przemysłowym i uniwersyteckim. Podstawę potencjału produkcyjnego stanowią przedsiębiorstwa przemysłu high-tech: elektrotechniczny, transportu, rolnictwa, budowy maszyn, przyrządów, elektroniki, przemysłu lotniczego. Wśród uczelni wyższych Charkowa znajdują się: Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Karazina, Narodowy Uniwersytet Radioelektroniki, Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny im. Simona Kuznetsa, Narodowy Uniwersytet Medyczny Narodowy Uniwersytet Gospodarki Miejskiej, Uniwersytet Artystyczny im. Iwana Kotlarewskiego, Charkowska Akademia Kultury.