W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ogrody społeczne także w Lublinie

Ogrody społeczne także w Lublinie
26.03.202413:04

Miasto rozpoczyna nowy „zielony” projekt zakładania przez mieszkanki i mieszkańców wspólnych ogrodów. Uruchomienie programu miejskiego ogrodnictwa poprzedzą konsultacje społeczne.

– Ostatnie lata to rozwój wielu narzędzi wsparcia dla lokalnych inicjatyw sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Wspieramy Rodzinne Ogrody Działkowe oraz realizujemy program małej retencji dla gospodarstw domowych. Budujemy ogrody deszczowe i wspólnie tworzymy nowe przyjazne przestrzenie, a Zielony Budżet, którego jesteśmy prekursorem, na stałe wpisał się w działania partycypacyjne miasta. Teraz wykonujemy kolejny krok. Obok coraz bardziej popularnych ogrodów działkowych w całej Polsce rozwija się ruch miejskiego ogrodnictwa wspólnotowego. Mieszkanki i mieszkańcy Lublina również są zainteresowani tym pomysłem, na co wskazywali podczas spacerów „Planu dla Dzielnic”. Dlatego chcemy umożliwić im zakładanie własnych ogrodów społecznych i wspólnie z nimi stworzyć ich koncepcję – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zakładanie ogrodów społecznych, czyli naturalnych, zielonych przestrzeni przez lokalne wspólnoty, stanowi uzupełnienie oferty tradycyjnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które są zazwyczaj uprawiane indywidualnie lub rodzinnie. Podczas rozpoczynających się konsultacji społecznych mieszkanki i mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w kilku kwestiach: W jakim schemacie należy uruchomić takie ogrody w Lublinie? Jak powinno wyglądać wsparcie ze strony Miasta? Ile osób powinna liczyć grupa lokalna odpowiadająca za ogród? Jak ma wyglądać regulamin takiego ogrodu?

Konsultacje społeczne ruszają dzisiaj (26 marca) i potrwają do 21 kwietnia. Uwagi i propozycje dotyczące tego, jak w Lublinie powinny funkcjonować ogrody społeczne, należy przesyłać na adres.

Wszystkie zainteresowane osoby, organizacje pozarządowe oraz Rady Dzielnic mogą zapoznać się z materiałami na stronie www.lublin.eu/ogrodyspoleczne, które prezentują w jaki sposób ogrody społeczne są prowadzone w innych miastach. Dodatkowo, 16 kwietnia o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie online z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie, odpowiedzialnym za program ogrodów społecznych w tym mieście. Spotkanie zostanie nagrane i udostępnione dla osób, które nie będą mogły w nim uczestniczyć.

Lubelski system ogrodów społecznych, po konsultacjach z mieszkankami i mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i Radami Dzielnic, zostanie zaprezentowany na początku maja.