W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wybitny muzyk Krzysztof Cugowski Honorowym Obywatelem Miasta Lublin

Wybitny muzyk Krzysztof Cugowski Honorowym Obywatelem Miasta Lublin
05.10.202319:15

Dzisiaj (5 października) w Teatrze Starym odbyły się uroczystości związane z wręczeniem Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Krzysztofowi Cugowskiemu, wybitnemu muzykowi rockowemu, współzałożycielowi i wieloletniemu wokaliście zespołu Budka Suflera. Uroczystość uświetnił koncert Zespołu Mistrzów.

– Przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin Panu Krzysztofowi Cugowskiemu jest wyrazem szacunku mieszkanek i mieszkańców naszego miasta dla dorobku tego wybitnego artysty oraz podziękowaniem za budowanie prestiżu i wzmacnianie pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka kulturalnego w Polsce. To również oznaka wdzięczności za liczne gesty i dowody sympatii okazywane naszemu miastu, aktywność na rzecz lubelskich społeczności oraz zaangażowanie w akcje społeczne i charytatywne – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Krzysztof Cugowski urodził się w Lublinie w 1950 r. Ten wybitny polski muzyk rockowy wykształcenie muzyczne uzyskał w klasie fortepianu w Szkole Muzycznej, a następnie w Liceum Muzycznym w Lublinie. W 1969 r. założył zespół rockowy z nazwą Prompter’s Box – Budka Suflera. Od 1983 r. do 2014 r., do czasu zakończenia działalności zespołu, współpracował z Budką Suflera, koncertując w Polsce i za granicą. Ma w swoim muzycznym dorobku 12 albumów studyjnych, 4 koncertowe i 5 składanek. Wśród nich znajduje się płyta „Nic nie boli tak jak życie”, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, tym samym ustanawiając nadal niepobity rekord sprzedażowy polskiej fonografii. Koncertował w najbardziej prestiżowych miejscach na całym świecie, m.in. w 1999 roku Budka Suflera wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku, a w roku 2004 w studiu Village Recorders w Los Angeles nagrała część utworów na płytę „Jest”. W 2020 roku, kiedy artysta obchodził podwójny jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej i 70. urodzin, ukazał się podwójny album pt. „50/70 Moje Najważniejsze” z wyborem nagranych na nowo utworów Krzysztofa Cugowskiego z 50 lat działalności muzycznej. Artysta został nagrodzony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego, Medalem Prezydenta Miasta Lublin, Angelusem Lubelskim, a także nagrodą polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk ’97 w kategorii wokalista roku. Od lat Krzysztof Cugowski jest zaangażowany w liczne akcje charytatywne i społeczne.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin nadano Krzysztofowi Cugowskiemu uchwałą Rady Miasta na sesji w dniu 25 maja 2023 r.

Wydarzenie uświetnił koncert wybitnych instrumentalistów Zespół Mistrzów w składzie: Jacek Królik (gitara), Cezary Konrad (perkusja), Robert Kubiszyn (gitara basowa) oraz Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe), z którym obecnie koncertuje i nagrywa Krzysztof Cugowski.