W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin wspólnie z miastami partnerskimi upamiętnił Ofiary Holocaustu

Lublin wspólnie z miastami partnerskimi upamiętnił Ofiary Holocaustu
28.01.202210:27

27 stycznia, w Rishon LeZion w Izraelu – mieście partnerskim Lublina, zorganizowano konferencję online z udziałem miast partnerskich, by uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Oprócz Lublina udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele Debreczyna (Węgry), Münster (Niemcy), Krasnodaru (Rosja), Braszowa (Rumunia), Nimes (Francja), Charkowa (Ukraina) i Quezon (Filipiny). Każde z miast reprezentowała młodzież szkolna. Z Lublina uczestniczyli uczniowie III LO im. Unii Lubelskiej oraz Liceum Jana III Sobieskiego. Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk, zwrócił się do uczestników spotkania w specjalnie na tę okazję przygotowanym wystąpieniu (poniżej). Poszczególne miasta przybliżały swój lokalny kontekst obchodów tego międzynarodowego dnia. W konferencji wzięli również udział świadkowie historii, którzy przeżyli piekło holokaustu, a uczestnicy mieli możliwość zadawania im pytań.

 

W 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia w 1945 r. wojska radzieckie wyzwoliły niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, obecnie jedno z najważniejszych Miejsc Pamięci o Zagładzie na świecie.