W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Startuje program zakładania ogrodów społecznych

Startuje program zakładania ogrodów społecznych
10.06.202411:32

Miasto Lublin uruchamia program zakładania ogrodów społecznych, czyli ogólnodostępnych przestrzeni tworzonych przez mieszkanki i mieszkańców, przeznaczonych do niekomercyjnego ogrodnictwa oraz wypoczynku i rekreacji. Aby założyć ogród wystarczą 3 osoby. Podstawowe znaczenie ma wybór odpowiedniego miejsca – powinno być w miarę możliwości blisko miejsca zamieszkania oraz z dala od dróg.

– Program miejskich ogrodów społecznych to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą czerpać przyjemność z miejskiego ogrodnictwa, ale nie posiadają miejsca na tego typu aktywności. Do tworzenia wspólnych przestrzeni zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, jak i placówki edukacyjne, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Jestem przekonany, że nasze mieszkanki oraz mieszkańcy chętnie skorzystają z tej formy integracji sąsiedzkiej i zielone ogrody pojawią się w Lublinie, tak jak zagościły już w innych miastach – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Głównym celem ogrodów społecznych jest integracja sąsiedzka poprzez uprawę roślin i dbanie o wspólną przestrzeń. Dają one szereg korzyści zdrowotnych, społecznych i edukacyjnych, kreując i utrzymując ekosystemowe usługi, takie jak: retencja wody, bioróżnorodność, produkcja żywności, zapylanie i przerabianie materii organicznej. Program adresowany jest zarówno do indywidualnych mieszkanek i mieszkańców (grupy minimum 3 osób z liderem lub liderką), jak też placówek edukacyjnych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Ogród społeczny powinien być dostępny dla wszystkich, ale może być ogrodzony i otwierany w określonych godzinach.

Aby założyć ogród społeczny należy:

  • znaleźć miejsce na ogród,
  • zebrać minimum 3 osoby chętne do jego prowadzenia,
  • zgłosić się do Biura Partycypacji Społecznej (tel. 81 466 25 63 lub e-mail: ogrody@lublin.eu).

Biuro sprawdzi, czy teren jest możliwy do wykorzystania, a jeśli tak, to podpisze porozumienie z liderem bądź liderką. Założycielki i założyciele ogrodu będą jeszcze musieli wymyślić dla niego nazwę, która znajdzie się wraz z regulaminem na tabliczce informacyjnej.

W przypadku braku pomysłu na lokalizację ogrodu społecznego, Biuro Partycypacji Społecznej pomoże w znalezieniu odpowiedniej działki miejskiej, a także w opracowaniu projektu koncepcyjnego uwzględniającego prawidłowy podział przestrzeni, dobór roślin i rozwiązania techniczne. Lider lub Liderka Grupy Inicjatywnej podpisuje z Urzędem Miasta Lublin porozumienie o współpracy i nieodpłatnym użyczeniu terenu na określonych zasadach. Dopuszczono możliwość zlokalizowania ogrodu na działce prywatnej pod warunkiem jednak, że właściciel (osoba prywatna, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa) wyrazi na to zgodę.