W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wydarzenia

Linia programowa MIASTA MIĘDZYKULTUROWE w ramach KIEW 2015

W dniach 1-3 października 2015 odbyła się w Lublinie czwarta już edycja Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej (KIEW). Organizowany co roku w ramach Centrum Kompetencji Wschodnich kongres to miejsce dialogu różnorodnych środowisk: w tegorocznej edycji wzięło udział blisko 1000 osób z 20 krajów świata - wśród zarejestrowanych osób znaleźli się przedstawiciele i przedstawicielki Ukrainy, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Mołdawii, Polski, Rosji, Litwy, Macedonii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Tadźykistanu, Wielkiej Brytanii i Węgier.

Program Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej (KIEW) 2015 obejmował dziewięć linii programowych: 25 lat samorządności, Edukacja i nauka, Dziedzictwo, Konteksty, Kultura dla rozwoju, Zrównoważony rozwój, Miasta miedzykulturowe, Turystyka, Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej. Za część pn. Miasta Międzykulturowe, która odbyła się w gościnnym wnętrzu Klasztoru Ojców Dominikanów na Starym Mieście, odpowiadała Kancelaria Prezydenta, zaś partnerem linii programowej był Program Miast Międzykulturowych Rady Europy.

Kontekst

W związku z rosnącą liczbą uchodźców szukających schronienia w Europie, temat integracji cudzoziemców i cudzoziemek nabiera znaczenia zarówno dla samorządów, jak i zwykłych mieszkańców/ek miast. W Polsce rola i zadania samorządów lokalnych w procesie integracji cudzoziemców i cudzoziemek ciągle nie jest jasna, choć coraz więcej miast ma świadomość, że proces integracji odbywa się właśnie na ich poziomie. Lublin od kilku już lat buduje system zarządzania różnorodnością kulturową. Jako część Programu Miast Międzykulturowych Rady Europy, miasto korzysta z doświadczenia i zasobów tej europejskiej sieci, coraz aktywniej zabiega również o współpracę z innymi samorządami w Polsce. Tymczasem w sąsiedniej Ukrainie, narodowa sieć miast międzykulturowych (ICC-UA) z powodzeniem współpracuje, poszukując rozwiązań pojawiających się na ich terenie problemów. Wiele spośród tych miast przyjmuje obecnie znaczące liczby uchodźców z południowo-wschodniej części kraju – strefy konfliktu militarnego - mimo iż do tej pory nie miały doświadczenia w radzeniu sobie z tego typu sytuacjami. Miasta takie jak Melitopol, Łuck, Pawłograd, Pryłuki, Winnica i Sumy o konieczności integracji międzykulturowej w Ukrainie przekonały się w dramatycznej sytuacji, z którą radzą sobie wprowadzając lokalne strategie integracji.

Podczas trzech sesji panelowych w ramach MIAST MIĘDZYKULTUROWYCH:

  • eksplorowaliśmy wątki i tematy ważne z punktu widzenia polskich i ukraińskich miast z perspektywy międzykulturowej
  • dzieliliśmy się doświadczeniami i poszukiwaliśmy rozwiązań aktualnych wyzwań
  • budowaliśmy i wzmacnialiśmy długofalowe partnerstwa w obrębie i pomiędzy miastami Polski i Ukrainy

Rekomendacje:

  • Bez wątpienia, kluczowym wnioskiem płynącym ze spotkania podczas KIEW 2015 był postulat bardziej regularnych kontaktów i roboczej wymiany dobrych praktyk, doświadczeń i pomysłów pomiędzy samorządami.
  • Niezwykle istotne jest budowanie zasobów wiedzy i kompetencyjnych związanych z integracją międzykulturową na poziomie samorządowym. Program Miast Międzykulturowych Rady Europy oferuje bogactwo tego rodzaju praktyk czy przykładów, jednak w wielu wypadkach pojawia się obawa, że nie do końca przystają one do warunków Europy Środkowo-Wschodniej. Stąd stworzenie repertuaru praktyk możliwych do replikowania w naszej części geograficznej, w tym w odniesieniu do współpracy transgranicznej, wydaje się zadaniem godnym realizacji.

Uczestnicy i uczestniczki:

W trzech sesjach w ramach linii programowej Miasta Międzykulturowe wzięli udział przedstawiciele i przedstawicielki polskich i ukraińskich samorządów: Krakowa, Poznania, Lublina, Melitopola, Łucka, Pawłograd, Pryłuki, Winnicy i Sum; przedstawiciele i przedstawicielki środowiska zajmującego się integracją cudzoziemców/ek w Lublinie oraz eksperci/tki Rady Europy: Phil Wood, Kseniya Khovanova - Rubicondo oraz Daniel de Torres.

Więcej informacji na temat KIEW znajduje się na stronie internetowej: http://kongres.lublin.eu/ oraz profilu Facebook Centrum Kompetencji Wschodnich

Zdjęcia: Anna Grabowska-Kłoda, Jarosław Dudziak.