W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Blisko 200 nowych drzew i ponad 12 tysięcy roślin ozdobnych

Blisko 200 nowych drzew i ponad 12 tysięcy roślin ozdobnych
04.10.201908:28

Jak co roku Miejski Architekt Zieleni wykona jesienne nasadzenia nowych drzew i innych roślin ozdobnych na skwerach oraz w pasach drogowych. Ogłoszony został przetarg na wykonanie tegorocznych nasadzeń. Rozpoczęły się już prace związane z wykonaniem nowych nasadzeń na skwerach.

Nasadzenia blisko 200 drzew

Nowe drzewa pojawią się przy ul. Jana Pawła II w ilości 51 sztuk, będą to klony polne. Przy ul. Kapucyńskiej nasadzonych zostanie 7 lip drobnolistnych, które zostaną uzupełnione irgą błyszczącą, a na Placu Rybnym pojawi się nowa wierzba płacząca. Przy ul. Muzycznej w pasie drogowym nasadzonych zostanie 5 wiśni ozdobnych, których uzupełnienie stanowić będą 232 róże i tawuły. 25 nowych drzew pojawi się także przy ul. K. Jagiellończyka, będzie to 14 lip holenderskich oraz 11 śliw wiśniowych, ozdobnych. Drzewa uzupełnione zostaną nasadzeniami krzewów w ilości 158 sztuk. 3 kolejne lipy holenderskie pojawią się w dzielnicy Tatary, przy placu zabaw przy ul. Przyjaźni i przy rzece Bystrzycy. W pasie drogowym ul. Zygmunta Augusta pojawi się także 20 sztuk lip holenderskich oraz 322 sztuki roślin: berberysów, tawuł i pnączy. Wszystko zostanie utrzymane w kolorystyce zieleni, bieli,  czerwieni i bordo.

Nowe skwery w przestrzeni miejskiej

W przestrzeni miejskiej zagospodarowane zostaną nowe skwery. Nasadzenia z 359 krzewów i 165 bylin, traw ozdobnych oraz pnączy i 9 nowych drzew pojawią się przy ul. Szwoleżerów. Nasadzone zostaną 3 klony, 2 grujeczniki japońskie, 3 śliwy wiśniowe oraz jarząb. Uzupełnione zostaną takimi gatunkami roślin jak derenie, jaśminowce, forsycje, tawuły japońskie czy lilaki.

Na skwerze przy ul. Dulęby, po przeprowadzonym w latach ubiegłych remoncie ścieżek czas na uzupełnienie ich o małą architekturę: 5 ławek oraz 3 koszy na odpady i co najważniejsze o nowe rośliny. W tym miejscu pojawi się 700 sztuk różnorodnych krzewów, bylin i pnączy: liliowców, tawuł, funkii, dereni oraz bluszczów.

Kolejny projekt to kontynuacja skweru Pokoleń przy ul. Biedronki. W etapie II Wydział Inwestycji i Remontów wykonał nową ścieżkę oraz ścieżkę do masażu stóp, a w ramach nasadzeń Miejskiego Architekta Zieleni pojawi się blisko 900 szt. różnorodnych roślin: najwięcej, aż 550 róż w kolorach różowym i białym oraz 65 różowych hortensji, uzupełnionych tawułami, lilakami i krzewuszkami. Nasadzenia te będą kompozycyjnie połączone z istniejącym już skwerem. Pojawią się tutaj również nasadzenia uzupełniające: hortensje, jaśminowce, tawuły, lilaki, krzewuszki czy róże wielokwiatowe – łącznie 62 sztuki.

Na skwerze przy ul. Lwowskiej pojawi się blisko 1 000  sztuk roślin, będzie to 356 czerwono-różowych róż oraz trzcinnik (255 szt) i tawuła japońska (375 szt) , a przy skrzyżowaniu ul. Glinianiej i ul. Nadbystrzyckiej, gdzie stworzyć chcemy miniskwer, nasadzona zostanie jedna wiśnia o pokroju płaczącym i 75 szt. fioletowych lilaków oraz 24 szt. traw ozdobnych, ustawione zostaną 2 ławeczki oraz 2 kosze.

Na skwerze przy ul. Zygmunta Augusta nasadzonych zostanie 9 drzew: 4 klony i 5 brzóz, a także 404 krzewy, najwięcej pojawi się róż w ilości 360 sztuk. Powstanie niewielki placyk, na którym zostaną również ustawione 3 ławki i 2 kosze.  Na skwerze przy ul. Śniadeckiego pojawi się 7 nowych drzew, będą to 3 czeremchy i 4 grusze drobnolistne, które uzupełnione zostaną krzewami i trawami ozdobnymi w ilości 532 sztuk, m.in. berberysami, tawułami, jałowcami i rozplenicami.

Na dwóch miniskwerach przy ul. Kunickiego pojawi się 12 nowych drzew oraz ponad 1 000 krzewów i pnączy, nowe ławeczki (5 sztuk) i kosze na odpady.

Nowe nasadzenia ozdobią także miejsce wokół dębu 700-lecia przy ul. Muzycznej. Pojawi się tam 150 róż w różnych odmianach, berberysy i tawuły japońskie w ilości łącznie 240 sztuk. Jest to kontynuacja znajdujących się tu nasadzeń.

Kolejne nasadzenia w pasach drogowych

  • ul. Juranda – 214 białych hortensji drzewiastych,
  • ul. Bohaterów Monte Cassino – 1344 sztuk róż w różnych kolorach i 536 srebrno-zielonych rokitników,
  • ul. Zelwerowicza – 155 winorośli pachnących, 112 sztuk powojników, uzupełnionych 227 trawami ozdobnymi,
  • al. Solidarności – 145 sztuk winobluszczu pięciolistkowego zostanie uzupełnionych 80 sztukami powojników,
  • al. Sikorskiego – 130 sztuk tawuł brzozolistnych, 64 winobluszczów pięciolistkowych oraz 67 szt. winorośli pachnącej,
  • ul. Poligonowa/Willowa – 142 sztuki winobluszczu pięciolistkowego,
  • ul. Bydgoska – 2 jasnoróżowe wiśnie piłkowane, 243 sztuki czerwono-różowych berberysów oraz 249 sztuk irgi poziomej,

Zielona Blokada

Jednym z projektów w ramach Zielonego Budżetu w tym roku jest Zielona Blokada przy ul. Mełgiewskiej, która zostanie wykonana z blisko 2 tysięcy tawlin, 7 klonów polnych oraz 155 pęcherznic z liśćmi w kolorze ciemnoczerwonym. Celem projektu jest wykonanie nasadzeń w pasie drogowym ul. Mełgiewskiej pomiędzy rondem Grafa/Andersa, a wiaduktem na al. Tysiąclecia. Jest to bardzo ruchliwa ulica, użytkowana przez większość mieszkańców Lublina, a także osób przyjezdnych. Poprawa jej estetyki, znacznie wpłynie na wizerunek miasta, a nasadzenia roślin uniemożliwią nielegalne zawracanie samochodów oraz degradację trawnika.

Na łączniku rowerowym pomiędzy ul. Bernardyńską, a ul. Wesołą pojawią się 153 jałowce w formie krzewiastej i 90 tawuł, które zostaną uzupełnione 46 sztukami kocimiętki.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie