W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dąb w Lublinie w finale konkursu Drzewo Roku 2021

Dąb w Lublinie w finale konkursu Drzewo Roku 2021
02.03.202109:28

Okazały dąb zlokalizowany przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Lublinie znalazł się w ścisłym finale konkursu Drzewo Roku 2021. Zwycięskie drzewo zostanie wybrane w czerwcu podczas głosowania internetowego.

– Bardzo się cieszymy z otrzymanej nominacji, zwłaszcza, że lubelskie drzewo po raz pierwszy znalazło się w finale konkursu Drzewo Roku. Dąb szypułkowy rosnący przy ul. Bohaterów Monte Cassino to drzewo okazałe, z piękną regularną koroną, w dobrej kondycji zdrowotnej, ale też z interesującą historią. Drzewo to jest częścią nie tylko ekosystemu przyrodniczego Lublina, ale również historii i kultury miasta, a też ważnym symbolem dla lokalnej społeczności. Drzewo Roku zostanie wybrane w głosowaniu internetowym, które odbędzie się w czerwcu. My już dzisiaj zachęcamy mieszkańców Lublina do podjęcia wyzwania i zagłosowania na swoje drzewo! – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Finałowy dąb to ok. 74-letnie drzewo o wysokości 16 m i obwodzie 186 cm, które rośnie w pasie zieleni ruchliwej ulicy Bohaterów Monte Cassino. Został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku 2021 przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni w Lublinie. W 2019 roku dąb otrzymał miano jednego ze Skarbów Kultury Przestrzeni Lublina. Fakt ten został upamiętniony okazałym kamieniem-samotnikiem. Po ogłoszeniu wyników plebiscytu, okazało się, że drzewo ma również swoją historię. Teren ten kiedyś należał do rodziny Lucjana Ważnego, który zasadził drzewo po powrocie z wojny w 1946 r. Dąb jest przykładem drzewa zachowanego przy budowie drogi i tym samym zwiększa wartość krajobrazową ulicy. Miasto Lublin jest w trakcie procedur ustanowienia tego drzewa pomnikiem przyrody.

Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 150 zgłoszeń drzew z całego kraju, spośród których zostało wyłonionych 16 finalistów, w tym dąb z Lublina. Wśród finałowych drzew znalazły się dęby, wiązy, lipa, topola, sosna, jodła, a także wierzby, cypryśnik błotny, kasztan jadalny i dzika czereśnia. Laureat konkursu Drzewo Roku 2021 zostanie wyłoniony podczas czerwcowego głosowania na stronie internetowej www.drzeworoku.pl.

ekoLublin logo

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie

Gra Super Eko

Akcja Moje Miasto to też Twój dom