W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dotacje dla „łapiących deszczówkę” – program na półmetku

Dotacje dla „łapiących deszczówkę” – program na półmetku
15.07.202211:20

W tym roku, w Lublinie powstanie kolejne kilkadziesiąt domowych instalacji do zatrzymywania deszczówki. Będą to przede wszystkim zbiorniki podziemne i nadziemne.

–  Po raz trzeci realizujemy Program ochrony zasobów wodnych dla miasta Lublina, a zainteresowanie taką formą rozwiązań i wsparcia jest ciągle wysokie. To pokazuje, że mieszkańcy zdają sobie sprawę ze skali problemów jakie niosą zmiany klimatyczne. Już teraz obserwujemy coraz bardziej dokuczliwe fale drastycznych upałów i suszy, a następnie deszczy nawalnych i huraganów. Przed nami wszystkimi nie tylko oszczędzanie kranówki, ale i szukanie alternatywnych sposobów odzyskiwania wody. Deszczówki a nawet wody szarej możemy z powodzeniem używać do niewymagających celów gospodarczych, takich jak podlewanie ogrodów czy mycie samochodów. Dlatego nawet małe projekty retencji dla gospodarstw domowych stają się coraz bardziej ważne – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

W tegorocznym ogłoszonym przez Miasto naborze programu „Złap deszczówkę” wpłynęło 55 wniosków o udzielenie dofinansowania. Do tej pory zawarto 28 umów dotacyjnych. Część nowych systemów zgodnie z deklaracją wnioskodawców powinna powstać już na przełomie lipca i sierpnia, większość będzie gotowa do końca października. Zgodnie ze złożonymi wnioskami tegoroczne dotacje obejmują inwestycje w dzielnicach: Sławin, Czechów, Sławinek, Węglin, Zemborzyce, Rury, Wrotków, Dziesiąta, Abramowice, Głusk i Ponikwoda.

W ramach Programu ochrony zasobów wodnych dla miasta Lublina mieszkańcy co roku mogą liczyć na wsparcie w wysokości 70% poniesionych kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 5 tys. zł na jedną nieruchomość. Wnioski o dofinansowanie do miejskiego programu mogą składać osoby fizyczne – właściciele lub osoby posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Lublina.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie