W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Godzina dla Ziemi WWF
24.03.202114:01

Dnia 27 marca 2021 roku o 20:30 na godzinę symbolicznie zostaną zgaszone światła na całym świecie w ramach akcji Godzina dla Ziemi WWF.

Jak co roku Miasto Lublin włącza się w to przedsięwzięcie. W ramach wsparcia zostanie wyłączona iluminacja Bramy Trynitarskiej, Archikatedry Lubelskiej, Bramy Krakowskiej, Muzeum Narodowego w Lublinie. Światło zgaśnie również w budynkach Urzędu Miasta Lublin – w Ratuszu oraz w przy ul. Wieniawskiej 14 i przy ul. Leszczyńskiego 20.

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi odbędzie się pod hasłem: „Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy”. Morze Bałtyckie potrzebuje pomocy. Wyodrębniono 5 obszarów, które wymagają naszego wsparcia:

  1. Sieci widmo – porzucone, zostawione czy zagubione narzędzia połowowe, są bardzo wytrzymałe bo zrobione z tworzyw sztucznych, potrafią zalegać w morzy dziesiątki lat i ranić zwierzęta morskie, stanowią co najmniej 10 % wszystkich odpadów morskich;
  2. Brak zrównoważonego rybołówstwa – w naszym morzu pływa coraz mniej dorszy, dlatego koniecznie trzeba zmienić podejście do prowadzenia połowów i potraktować priorytetowo skuteczną ochronę całego środowiska Morza Bałtyckiego, włączając też inne gatunki bałtyckich ryb;
  3. Martwe strefy – eutrofizacja powoduje zakwity sinic a co za tym idzie zakazy kąpieli, niektóre gatunki sinic są toksyczne i szkodliwe dla zdrowia, prawie cały Bałtyk (aż 97%) wykazuje efekty eutrofizacji, co spowodowane jest zbyt dużą ilością związków azotu i fosforu, które dostają się do wody z rolnictwa, przemysłu, ścieków oraz depozycji z powietrza;
  4. Obszary chronione – parki narodowe, parki krajobrazowe oraz obszary natura 2000 stanowią tylko 24 % polskich wód Bałtyku, a ich ochrona jest niewystarczająca, gdyż ciężko jest je wcielać w życie, polskie morskie obszary chronione nie mają ustalonych i prawnie wiążących planów ochrony. i trzeba to zmienić nim będzie za późno;
  5. Ssaki Bałtyckie – należą do nich foka szara (szacuje się, że w XX wieku straciliśmy ok. 70 % populacji tego gatunku w Bałtyku), foka obrączkowana (gatunek który do rozrodu potrzebuje śniegu i lodu, a ciągłe ocieplenie klimatu powoduje spadek jej liczebności), foka pospolita (najrzadszy gatunek foki występujący w Bałtyku), morświn (jedyny przedstawiciel waleni w Bałtyku, krytycznie zagrożony wyginięciem). Brak skutecznej ochrony może doprowadzić do tego, że bałtyckie ssaki całkowicie wyginą.

Co możemy zrobić aby poprawić stan naszego Bałtyk? Serdecznie zapraszamy na stronę internetową WWF Polska w celu zapoznania się z problemami jakie dotykają nasze morze. Gestem poparcia będzie podpisanie petycji, zaadoptowanie foki lub morświna lub wrzucenia sentymentalnego zdjęcia z wakacji znad morza.

Więcej informacji na stronie WWF.

ekoLublin logo

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie

Gra Super Eko

Akcja Moje Miasto to też Twój dom